Deri kuruluğu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Deri kuruluğu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle kış aylarında artış görülen deride gerilme hissi, pul pul soyulup dökülmeler, çatlaklar, kaşıntı ve kepeklenmeler deri kuruluğunun habercisidir. Genellikle nemlendiriciler ve kozmetik ürünler yardımı ile deri kuruluğu geçmektedir. Fakat bu yollara başvurdunuz ve hala deri kuruluğunuz geçmiyorsa, mutlaka bir dermatoloğa başvurun.

 

Yapılan araştırmalar sonucunda günümüzde, üst deri tabakasının % 10 luk kısmını suyun oluşturduğunu biliyoruz. Hava şartları, çeşitli kimyasallar gibi etmenler ile bu suyun azalması sonucunda deride kaşıntı, kuruluk meydana gelir. Deri kuruluğunun en çok görüldüğü kişiler genellikle sık duş alanlardır.

Hatta yapılan bir araştırma sonucunda son yıllarda sıklığı artan duş alınımıyla doğru orantılı olarak deri kuruluğunun görülme sıklığı da artmıştır. Deri kuruluğuna genellikle, kimyasal deterjanlar, sık uçak yolculuğu, sürekli sıcak su ile temas halinde olma, rüzgâra maruz kalmak ve çevre kirliliği gibi etkenler sebep olabilirken, sedef, ihtiyosis, atopik egzama gibi cilt hastalıkları da sebep olabilmektedir.deri-Kurlugu-cilt

Peki, deri kuruluğunun belirtileri nelerdir? Deri kuruluğunun ilk ortaya çıkan belirtisi deride meydana gelen donuk gri renk değişimidir. Ardından kuruluk arttıkça deride pul pul dökülmeler, soyulmalar, çatlaklar ve daha da ilerlediği takdirde yarıklar meydana gelir. Kaşıntı da en yaygın şikâyetlerdendir. Cildi kuru olan bireyler kuru ciltler için özel olarak üretilmiş ürünleri ve nemlendiricileri kullanmalıdırlar. Gün içerisinde sık sık nemlendirici sürmek kuruluğu azaltacak ve düzenli kullanıldığı takdirde zaman içerisinde geçirecektir. Nemlendiricilere kozmetik ürünleri satan mağazalardan, eczanelerden ulaşabilirsiniz.

 

Piyasada çok çeşitli nemlendirici bulabileceğiniz gibi size en uygun olanını muhakkak doktorunuz önerecektir. Doktora başvurduğunuzda doktorunuzun verdiği ilaçlar kuruluğun sebep olduğu kaşıntı ve dökülmelerin de önüne geçecektir. Böylece hızlı bri iyileşme sağlayabilirsiniz. Alışkanlıkları değiştirmek de kuruluğu gidermek için gerekli yöntemlerden birisidir. Örneğin, işiniz gereği tüm gün su ile temas halindeyseniz eldiven kullanmayı deneyebilirsiniz.

Zaten eldiven kullanıyorsanız farklı eldivenleri tercih edin. Bununla beraber önlem olarak soğuk havalarda, ani hava değişimlerinde mutlaka eldiven kullanın. Uzun süreli banyo ve duşlardan kaçının. Ayrıca duş sonrası nemlendirici vücut losyonlarından kullanın.

Sabunların deriyi kurutucu etkisinden dolayı kullandığınız sabun çok önemlidir. Gliserin ve yağ oranı yüksek sabunlar veya pH’ı 5,5 olan sabunsuz temizleyicilerden tercih edin. Su tüketiminize önem verin, bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösterin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.