Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepek sağlıksız saç derisinin soyularak saç telleri arasında görünmesine denir. İnsanlar arasında pek hoş karşılanmaz, kişinin bakımsız pis olduğu izlenimi verir. Bu durum aşırı derecede ise mutlaka bir cilt doktorundan yardım almak gerekir.

Cildin kendini yenilemesi için ölü deriyi atıp yeni deri oluşumu yapması gerekir. Her insan hayatının bir kısmında kepek sorunu ile karşılaşır. Aşırı şampuan kullanımı cildin tahriş olmasına ve kepek oluşumuna sebep olur. Yanlış beslenme (fast food, şekerli, gazlı içecekler ) cildin yağlanmasına sebep olur, cilt yağlandığı zaman saçlarda da dökülme, cansızlaşma, kepeklenme gibi bir çok sorun meydana gelir.

sacta-kepek-sorunu

kepek-sorunu

Saç sağlığını korumak içinde beslenmeye dikkat edilmelidir. Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri( saç spreyi, saç köpüğü, jöle ) kepek oluşumunda etkilidir. Bu tür ürünleri kullananlar kepek yapmayan özel üretilen ürünleri tercih ederek tedbir alabilirler. Piyasada satılan şampuanların büyük çoğunluğu kimyasal madde içerir. Saçın iyi durulanmaması, cildin hassas olması ve daha bir çok sebep kepeğe yol açabilir.

 

Cilt tipinizi ve saç tipinizi ( yağlı, kuru ) tanırsanız ürün seçmede daha doğru kararlar alırsınız. Aşırı olmadığı zamanlarda evde yapacağınız yöntemlerle bu kepek sorunundan kurtula bilirsiniz.

Örneğin: tuz ile kepeklerin dökülmesine ve cilt kuruluğunun gidere bilirsiniz. Kuru saça kuru tuz ile banyodan önce masaj yapabilirsiniz.

Sarımsak cilt ve saç bakımı için çok faydalı bir besindir. Sarımsağı ezip kullandığınız şampuanın içene katarak veya banyodan önce saçlarınıza masaj yaparak uygulayarak kullana bilirsiniz.

Isırgan otu saç kuruluğuna ve kepeklenmeye karşı kullanıla bilecek iyi bir bitkidir.Isırganı kaynatıp soğuttuktan sonra ıslak saça uygulaya bilirsiniz. Bebek yağı ile saça masaj yapıp bir gece bekletmek kuruluk ve kepek sorunundan kurtulmaya yardımcı olur.

Limon içerisinde bulunan asitler ile saça bir çok yönden fayda gösterir. Limon suyu ile saçlara masaj yaparak veya kullandığınız şampuana limon suyu katarak uygulaya bilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.