Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Kıl Dönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Uygulanır?

 

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelerek kuyruk sokumu üzerinde toplanan saç, ip, kıl gibi maddelerin derinin yumuşak dokusundan faydalanarak deri altına girmesi ile meydana gelmektedir. Kıl Dönmesi, zamanla iltihaplı, ağrılı ve sancılı bir kist oluşumu ile kendisini göstermektedir. Birçok kişi Kıl dönmesi durumunun kuyruk sokumu içerisinde kılların içeriye doğru uzaması sorunu olarak bilmektedir. Oysa bu durum tıp içerisinde batık olarak adlandırılmakta olup mevcut durum ile ilgili herhangi bir benzerliği yoktur. Kılın dönmesi durumu tamamen kuyruk sokumu üzerinde biriken kıl, saç ve iplik gibi maddelerin deri altına nüfus etmesi ile meydana gelmektedir. Bu durumun nedenlerine gelecek olursak;

  • Kişilerin günlük temizlik ve bakımlarını yerine getirmemesi
  • Uzun saatler boyunca sabit olarak oturmak, yürümek, araç kullanmak
  • Aşırı kilolu olmak ve sürekli olarak dar kıyafetler giymek
  • Gün içerisinde çok fazla terlemek

Bu etmenlerin tamamı kuyruk sokum bölgesindeki terlemeyi artırarak deri dokusunun yumuşamasına neden olmaktadır. Terleyen ve yumuşayan deri dokusunda gözeneklerin açılması dışarıdaki maddelerin kuyruk sokumuna oldukça rahat nüfus etmesine olanak sağlar. Cinsiyet ayrımı olmaksızın 15 ile 35 yaş arasındaki her birey risk altındadır. 35 yaşın tamamlanması ile kuyruk sokumu bölgesinde sertleşme meydana gelerek dışarıdan herhangi bir maddenin vücuda girmesi oldukça zor hale gelmektedir. Kıl Dönmesi daha çok aşırı kilolu olanlar ve oturarak çalışanların başına gelmektedir. Terlemesi fazla olup uzun süre banyo yapmayan ve kişisel bakımlarına önem vermeyen kişiler bu sorun ile karşılaşmak durumunda kalmaktadır.

Yukarıda Kıl Dönmesi durumunun nasıl meydana geldiğini, hangi yaş gruplarının ve kimlerin risk altında olduğunu dile getirmeye çalıştık. Makat bölgesinde meydana gelebilecek her türlü sorun genel cerrahi tarafından çözümlenebilmektedir. Kılın Dönmesi durumundan şikayetçi olan kişiler gerekli muayeneler sonucunda cerrahi operasyona alınırlar. Birçok kişi ilaç ya da kremlerle bu soruna tedaviler araştırmaktadır. Fakat, şu an ki durum içerisinde krem ya da ilacın bu soruna herhangi bir çözüm getirmediğini belirtmek isteriz. Operasyonlar 45 dakika sürmekte olup kısa süreli bir dinlenme ardından normal yaşam koşullarına oldukça kısa bir sürede dönülebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.