SOYA FASÜLYESİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

SOYA FASÜLYESİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Merhaba Sevgili Hanımlar Sağlıklı beslenme yaşamımız için önemli olmasına rağmen çoğu zaman sağlıksız beslenebiliyoruz.

Günlük koşuşturma içerisin de kimimiz ev işi yaparken, kimimiz okuldaki yoğunluğundan, kimileri de iş stresinden dolayı sağlıksız besleniyor. Öğün atlıyor, düzensiz besleniyor. Bildiğiniz üzere sağlıklı beslenme konusu üzerine birçok yazımı sizlerle paylaştım ve paylaşmaya da devam edeceğim. Bu yazı da günümüzde sıkça duyduğumuz soya fasulyesinin sağlığa faydalarının cevaplarını bulacaksınız.

 

Soya fasulyesi baklagiller familyasının üyesidir. Çin ve Japonya’da üretimi sıkça yapılır. Soya fasulyesinin kullanıldığı yerler oldukça fazladır fakat soya bitkisinin fasulyesi dışın da tohumlarından yağ elde edilir. Sıvı ve katı yağ şeklinde kullanabilen yağ yemeklik kullanım için uygundur. Yemekler de kullanıldığı yerler çeşitlidir. Örneğin; süt, yoğurt, dondurma, dondurma külahı, salça, kahve, yağ, margarin, soya sosu, leblebi, makarna, tarhana, çocuk maması… Ve bilinenin aksine soya fasulyesi sadece yemekler de kullanılmaz.

Boya malzemelerinin yapısında da soya kullanılmaktadır. Boya dışında hayvan yeminde, sabunlarda, kağıt yapımında, ilaç ürünlerinde, plastik maddelerde ve alkollerin içerisinde kullanılır. Sıra bitkimizin yararlarına gelir ise soya fasulyesi kolesterol ve şeker hastaları için değerli bir bitkidir diyebiliriz. Vücuttaki kolesterol seviyesini düşürür, şeker hastaları için oldukça yararlıdır. Kilo vermek isteyen bayanların diyetlerin de yer alan soya fasulyesiyle üretilen ürünler, vücuttaki kilo dengesi kontrolü için önemli rol oynar. 100 gram soya fasulyesinde vücudumuz için gerekli olan besin liflerinin 6’sı mevcuttur. Diyetisyenler soya fasulyesinin içerisindeki lif oranını değerlendirmeyi severler. 100 gram soya fasulyesini pişirip tüketirseniz günlük almanız gereken besin lifinin %24’ünü almış olursunuz. İçerisindeki protein miktarı ise oldukça yararlıdır. Bu yüzden protein tozu üreticileri soya fasulyesini kullanmayı tercih ederler.

 

Biz hanımların sağlıklı ve iyi geçirmesi gereken bir dönemi olan menopoz dönemin de soya fasulyesi yardımcı besin olarak kullanılmalıdır çünkü soya fasulyesi menopoz semptomlarında azalma gösterir. Bitkinin çağımızın hastalığı olan kanser ile ilgili yararı ise erkeklerin yakalanma riski olduğu prostat kanseri hastalığın da yarar gösterir. Ve son olarak sayabileceğim yarar ise kemikleri güçlendirmesi yönünde. Sizler de sofralarınız da ve mutfağınız da ölçülü şekil de soya fasulyesi kullanın Güzel Ülkemin Güzel İnsanları sağlıkla kalın…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.