A, D, E, K vitaminlerin faydaları nelerdir ?

A, D, E, K vitaminlerin faydaları nelerdir ?

Yağda eriyen bir vitamin olan D vitamini, cildimizde güneş ışığının etkisi ile üretilen ve kemiklerimizin sağlıklı gelişmesini sağlayan önemli bir vitamindir.

D vitamini eksikliği, raşitizm dediğimiz kemik hastalığının da nedenidir. Geçen yüzyılın başlarında raşitizm denilen kemik hastalığı, balık yağı (Omega-3) verilerek tedavi edilirdi. l900’lü yılların başlarında balık yağının faydaları biliniyordu. Fakat içeriğinde Omega-3 yağlarının bulunduğu henüz bilinmiyordu.

www.enpratikbilgiler.com

www.enpratikbilgiler.com

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel araştırma, D vitaminin kemik yapısı dışında da önemli görevleri olduğunu ortaya çıkarmıştır. D vitaminin görevlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Tüm vücut organ ve dokularında D vitamini reseptörleri bulunur ve hücrelerde bulunan genlerin normal olarak çalışmalarını düzenler.
  • Kanlarında düşük düzeylerde D vitamini bulunan kişilerin, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinin fazla olduğu gösterilmiştir.
  • Obez yetişkinlerin ve şeker hastalarının kanlarında D vitamini düşük olarak bulunmuştur.
  • D vitamini, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. D vitamini eksikliği olan kişilerin alerji, otoimmün ve kanser hastalıklarına yakalanma riski yüksektir.

Kanada hükümeti, 2009 yılında domuz gribi aşısı yerine, halkın bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek amacı ile onlara D vitamini takviyesi sağlamış, kimseye domuz gribi aşısı yaptırmamıştır.

  • Kuvvetli bir antioksidan olan D vitamini, organizmayı serbest oksijen radikallerinin zararlarından korur.
  • Yaşlılarda sık olarak rastladığımız dengesizlik nedeni ve bunun sonucu düşmelerinin de D vitamininin eksikliğine bağlı olduğu bildirilmiştir.
  • Şeker hastalarının kandaki D vitamini normal düzeylerde olduğunda, kan şeker kontrollerinin daha kolay olabildiği de gösterilmiştir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.