Argan Yağının Faydaları – Argan Yağının Kullanımı

Argan Yağının Faydaları – Argan Yağının Kullanımı

Argan Yağının Saçtaki Önemi

Saçlarımıza önem veren dolgun parlak keskin bir görünüme sahip olmak isteyen bizler. Biliyoruz ki saçlarımız için gerekli olan olmayan her şeyi denemiş durumdayız. İnternette yapılan araştırmalarda saç bakımı için birçok öneriler bulunmakta fakat bu önerilen ürünlerde ya da kullanımlarda her saçta aynı etkiyi yarattığı hakkında kesin ve net bir bilgiye sahip olmadığımız için her yazanı da uygulamak çok doğru değil aslında. Çünkü güçlü dolgun saçlara sahip olayım derken saçlarınızı kaybedebilirsiniz o yüzden kulaktan dolma ve internette yazanı anında uygulamak sizi ne kadar zarara ya da ne kadar kazanca sokar bilemiyoruz. Ama sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış ve her saç için aynı etkiyi yarattığını garantileyen ürünleri kullandığınızda hiçbir etki görmeseniz bile bir kaybınız olmayacaktır çünkü o ürünler tamamen doğal ve bitkisel ürünlerden katkısız yapılmaktadır.

Argan Yağının Faydaları

Argan yağını ortaya çıkarmak için argan meyvesinin çekirdekleri ezilir ve süzülür argan yağı bu şekilde elde edilir. En çok kullanım Kuzey Afrika bölgesi olarak belirlenmiştir ve sebebi sağlıklı saçlar elde etmek ve saç güçlendirmek içindir. Argan yağını satın almak için en yakın aktarcıya gidebilir istediğiniz miktar kadar orada bulabilirsiniz. Maşadan şampuandan yıpranmış kırılmış zayıflamış saçlar için birebir derde deva olan argan yağı yaygın olarak ülkemizde de kullanılmakta. Kırıkları onarıcı özelliği şampuanlara oranla fazla olması da kullanım sebepleri arasında yer alıyor. Doğal parlaklıklara geri dönmesini sağlayan argan yağı aynı zamanda yıpranmış saçı kısa sürede köklerinden başlayarak uçlarına doğru onarmaktadır. Kadınların bitmeyen istekleri arasında olmazsa olmazları olan doğal nem görünümü, saçların birbirine karışamaması, daha hızlı ve doğal şeklini alması ve nemli havalarda kabarmamasıdır. Kadınların tüm bu isteklerine tek cevap olan argan yağı aslında tüm dünyada yayılmış durumda. Fön çekme asılma sık bağlama gibi durumlarda saç kopmasın diye köklerini sıkılaştırmaktadır. En önemli özelliklerinden olan saç deri temizliğini de ele alan argan yağı saç deri dökülmelerine yani kepeklenmeye ve deri hastalıklarına da tedavi oluyor. Boyadan dolayı yıpranan saçların yardımcısı da tabi ki argan yağıdır. Fakat argan yağının da faydasını görmek için bir kere ya da düzensiz kullanım sonucu istediğiniz sonucu almazsınız. Sabırlı olmanız ve düzenli bir şekilde aksatmadan kullanmanız gerekli.

Argan Yağının Saçtaki Etkileri ?

Argan yağı günümüz çağında ünlülerin bile tercih etti saç bakım ürünleri arasında yer almaktadır. Çünkü argan yağı %100 doğal ve bitkisel olmasının yanı sıra gerçek etkiler yarattığı bilimsel olarak da açıklanmış durumda ilk olarak bahsettiğimiz gibi argan yağı argan meyvesinin ezilerek öğütülmesi sonucu elde edilir tabi üretim fabrikaları ne kadar içerisine kimyasal karıştırsa da doğallığını hala daha kaybetmemiş oluyor. Argan yağı saçınız ilk önce saç diplerini ve saç derilerinizin güçlülüğünü arttırır. Daha sonrasında argan yağı saçtaki saç köklerini güçlendirir ve dökülmelere karşı kopmalara karşı dayanakılık kazandırır. Sonrasında argan yağı düzenli kullanım sonucu yaklaşık 2-3 kullanım sonrasında saç diplerinden uçlarına kadar yarattığı güçlülük hissini sizde fark edecekseniz.

Argan Yağının Kullanımı

  • Saç

Şekil almayan sürekli kabarık duran saçların çözümü argan yağında fakat göz kararı olarak aşırı kullanımda argan yağı saçınızda yağlı bir görüntülü verebilir bu yüzden ıslak saça kuruma öncesi uygulanmasını ve kurutulmamasını saçın kendi kendine kurumasını öneriyoruz. Argan yağı kullananlar arasında dünyaca yıldız olan sanatçılar oyuncular bulunuyor argan yağı sadece kadınlarda değil erkeklerde de oldukça etkili bir çözüm özellikle erkeklerde kepeklenmeyi önlüyor.

Argan yağını kafa deriniz ıslanana kadar sürün. 8-10 dakika yavaş hareketlerle masaj yapın ve ılık bir havluyla sarın. yarım saat kadar bekleyip saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

  • Cilt

Argan yağı ile cildinizde mucizeler yaratın. Yüz, el , ayak ve vucüd bakımı yapabilirsiniz.

Argan yağı kullanacağınız bölgeyi temizleyin. (yüz ,el,ayak,veya diğer bölgeler) parmağınızın ucuyla ( veya avuç içinizle )  argan yağına dokunup parmaklarınızı birbirine sürterek yağı biraz inceltin. Hangi bölgenize uygulayacaksanız hafif masaj yaparak uygulayın. diğer yağlar gibi olmadığından dolayı duş almanıza veya uyguladığınız bölgeyi yıkamanıza gerek yoktur.

  • Tırnak

Argan yağı ile tırnaklarınız daha canlı olabilir. Taze limon suyu ve argan yağını eşit miktarda karıştırıp parmaklarınızı 10-15 dakika kadar bu karışımda bekletin. her hafta bir kere yapmanız yeterlidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tuğba yıldırım dedi ki:

    Hemen hemen tüm aktarlarda varmış. Birkaçını deneyeceğim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.