Ayak Şişmesine Çözüm

Ayak Şişmesine Çözüm

Şüphesiz ki çoğu kişi gün içerisinde şişen ayaklarından son derece şikayetçi. Ancak bu problemu çözüme ulaştırmak için kuşkusuz ilk önce problemin neden kaynaklandığını bilmeniz gerekir. Ayaklardaki şişliklerin sebebi dokularda sıvı tutulmasıdır. Genellikle bu durum ciddi bir sorun ifade etmemektedir yalnız bazen acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Eğer sizler de sürekli şişen ayaklarınızdan şikayetçiyseniz işte işinize yarayabilecek birkaç tavsiye!

Öncelikle uzun süre aynı pozisyonda durmak ayakların şişmesine yol açabilir. Bu durumda hareketsizlik sebebi ile kan pompalanması azalır. Özellikle film izleme ve seyahat etme gibi uzun süre oturulan durumlarda bedenininzde ki sıvı normal olarak ayaklara gider. Böylece ayaklarda şişmeler meydana gelebilir. Bunu engellemek için de her yarım saatte bir kalkarak hareket etmek yeterlidir.

Ayaklarda meydana gelen yaralanmalar da ayak şişliğine neden olabilmektedir. Bu şişlikler bazı durumlarda yaralanmanın hemen sonrasında veya daha sonra gerçekleşebilmektedir. Eğer eklem içine kanamaysa hemen morarıp şişerek ayak bileğine doğru hareket eder ve bu acil müdahale gerektiren bir durumdur. Bu durum kemik kırılması veya bağ yırtılmasına işaret olabilir. Ayaktaki şişme ise birkaç saat ve hatta birkaç gün sonrasında bile görülebilmektedir. Bu nedenle tıbbi müdahalenin geç olmadan yapılması gereklidir.

ayak-sismesİ

Ayak şişmelerinin nedenlerinden bir tanesi de hamileliktir. Hamile kadınların kilo alması sebebi ile ayaklarının şişmesi de oldukça normal bir durumdur. Hamilelikte ayakların şişmesi ilaveten hormonlardan da kaynaklanmaktadır. Eğer inanılmaz şişliklerle karşılaşırsanız anında bir hekime başvurmanız faydalı olacaktır.

Ayak şişmelerinin daha çoğu sebebi olabilir yalnız önemli olan nokta problemin nereden kaynaklandığını ve problemu nasıl yok edeceğinizi bilmek olacaktır. Ayak şişmelerinin çözümü olarak nitelendirilebileceklerden biri epsom tuzudur. Şişmiş ayaklar için en iyi çözümlerden biri olan epsom tuzu, ayaktaki şişliği almasa bile ağrı veayak-masaji-nasil-yapilir_uj0 rahatsızlıkların giderilmesini sağlar. Ayrıca kan akışını da hızlandırabilir. Bunun yanı sıra lenf masajı terapisi de şişmiş ayakların çözümü için son derece etkilidir. Bu masaj vasıtası ile kan dolaşımının derli toplu hale gelmesi sağlanabilir.

Sizler de şişmiş ayaklarınızdan şikayetçiyseniz hemen paniğe kapılarak kendinizi endişeye düşürmeyin. Günümüzde her şeyin çözümü olduğu gibi ayak şişmesinin çözümü de kesinlikle vardır. Ancak kuşkusuz ciddi durumlarda kesinlikle hekiminize müracaat ederek daha ayrıntılı bilgi edinmelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.