Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Baş ağrısı hiç istemediğiniz bir anda gelip sizi bulabilir. Gün içerisinde uykusuzluk, sinir, stres gibi şeyler yaşıyorsanız sizi bulma ihtimali daha yüksektir. Ve çoğu hafif de olsa baş ağrıları günlük rutinimizi gerçekleştirme imkanlarını zorlar. Kendimizi odaklayamayız ve acı çekeriz.

Bu nedenle ağrı kesiciye yönelmeden önce uygulanabilecek basit yöntemleri denemek başımızla birlikte tüm vücudumuzu da rahatlatacaktır.  Başı ağrıyan kişi en ufak sesten dahi rahatsızlık duyar. Bu nedenle karanlık ve sessiz bir ortamda uzanıp bir süre dinlenmek baş ağrınızın geçmesini sağlayabilir.

Kapalı bir ortamda iseniz bol oksijen alabileceğiniz bir yere geçin ve derin nefes alın. Eğer mümkünse açık havada yapacağınız bir yürüyüş de sizi oldukça rahatlatacaktır.

Lavantanın sakinleştirici etkisi yadsınamaz. Lavanta yağıyla şakaklarınıza ve boynunuza yapacağınız ufak masaj hareketleri ile lavantanın müthiş kokusu kısa sürece baş ağrısından kurtulmanıza yardımcı olabilir.
Limon aromaterapinin vazgeçilemez ürünlerindendir.

Bir parça limonu elinizde macun kıvamına getirdikten sonra yüzünüze ve alnınıza sürün. Rahatladığınıza ve ağrının bu şekilde geçtiğine şaşıracaksınız.
Sıcak bir duş vücudunuzun tamamen rahatlamasını sağlar.

bas agrisi nasil gecer

bas-agrisi-nasil-gecer

Duşa girme imkanınız yok ise ayaklarınızı sıcak su dolu bir kabın içine koyun. Ardından su ılık olana dek soğuk su ekleyin. Ayaklarınızı kuruladıktan sonra çorap giyin ve dinlenin. Ağrıyla birlikte beyinde yükselen kan akışı ayaklara iner ve böylece başınızın ağrısı diner.

Beslenme uzmanları tarafından baş ağrısı hisseden kişilere muz, avokado ve balık yağı tavsiye edilir. Acı kahvenin içine bir iki damla limon ilave etmek de baş ağrısı sıkıntınıza son verebilir.
Bazen ise baş ağrılarının sebepleri çok basit şekilde çözülebilecek cinstendir. Su içme alışkanlığınız yoksa ve başınız ağrıyorsa vücudunuz size sinyal gönderir. Bol bol su içmek ise ağrılarınızı dindirir.

Hareketsiz kalan vücudunuz ve özellikle boyun bölgenizdeki duruş bozuklukları da baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle yerinizde biraz kıpırdayıp ufak hareketlerle egzersiz yapmak sizi nasıl rahatlatacak göreceksiniz.

Burnun üstündeki bölüme orta parmağınızı, bir gözünüzün üzerine de baş parmağınızı diğerine yakın olacak şekilde konumlandırın. Ve masaj yapar gibi hareketlerle sıkın. Kaşların etrafında hissettiğiniz basınç ile baş ağrınız oldukça hafifleyecektir.
Baş ağrınızı hafifletmek için can yakıcı da olsa denemeye değer olan başka bir yöntem daha bulunur. Bir elinizin baş ve işaret parmağının arasında kalan bölüm ile diğer elinize karşılık gelen bölümü sıkıştırın. Bir kaç deneme ile en çok acı çeken yeri bulun ve 1 dakika kadar burayı sıkıştırın. Aynı işlemi diğer elinize de uygulayın ve böylece ağrınızın nasıl dindiğini görün.

Kafanın arkasında, kulakların ortasında kalan kemiğin önündeki kafatası noktalarını tespit ederek baş parmaklar ile 2 dakika kadar dairesel hareketler yapmak da baş ağrısına iyi gelecektir.

Eskilerden kalan büyüklerimizin sözlerini kulak arkası etmemek gerekir. Ayağını sıcak tut, başını serin sözünü baş ağrısı için uygulamak bir çözümdür. Ayağınızı sıcak suya koyun ve ensenize de soğuk su torbası yerleştirin.

Kan dolaşımının yönünü ayaklara çevirin. Ağrının geçmesiyle vücudunuzun rahatladığını hissedeceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.