Bipolar Bozukluk Nedir ?

Bipolar Bozukluk Nedir ?

Manik depresif bozukluk ve manik depresyon olarak bilinen bu hastalığın bir diğer adı ise iki uçlu duygu durum bozukluğudur. İnsan ilişkilerine ve iş hayatına zarar verebilen ruhsal bir hastalıktır. Manik depresif döneminde çok neşeli, enerjik ve pozitif olan kişi depresyon döneminde manik dönemde görülenin tam aksine bir bunalım ve depresyon söz konusudur. Hastalık kontrol altına alınamadığı takdirde ciddi sorunlara ve intihara yol açabilmektedir. isterseniz Bipolar Bozukluk Nedir ? konusunu biraz daha irdeleyelim.

Kimler de Bipolar Bozukluk Görülür?

İçindekiler

Çoğunluklar 15-24 yaş arasında görülebilen bu hastalık her yaşta ortaya çıkabilir ve yaşam boyu sürer. Tamamen genetik olmamakla birlikte gen ile hastalığın nesilden nesille devam etme ihtimali vardır. Dünya üzerinde her 100 kişiden 1’inde görülebilir. Teşhisi zor olan bu hastalığın belirlenmesi için uzun bir süreç gereklidir. Hastanın doktora yardımcı olması ve yaşadığı durumu doğru bir şekilde anlatması tanı koymayı hızlandıracaktır.

Bipolar Bozukluk Hastalığının Tedavisi Var Mı?

Bipolar bozukluğu tamamen yok edebilecek bir tedavi henüz bulunamamıştır. Sadece hastalığı kontrol altında tutmak mümkündür. Bunun için hastalığın derecesine göre farklı dozda ilaçlar bulunmaktadır. Ayrıca lityum, hastaneye yatış ve hastalığın ileri derece olması durumun da EKT tedavisi de vardır. EKT bilinen en etkili tedavi yöntemidir.

Hasta Yakını Ne Yapmalı? Nasıl Davranmalı?

Eğer bipolar bozukluk teşhisi konmuş bir hasta yakını iseniz çok sabırlı olmanız gerekmektedir. Hasta dönem dönem kendini kaybedebilir ne yaptığının farkına varamayabilir. İstemsizce hareketlerinden dolayı onu suçlamak bir çözüm yolu değildir. Elinizden gelenin fazlasını yapmalı, anlayışlı ve dikkatli olmalısınız. Hastanın sürekli yanında olup ona yalnız olmadığını hissettirmeniz önemlidir.

Bipolar bozukluk tanısı konmuş kişiyi doktora gitmeye ikna etmeniz gerekmektedir. Fakat bunu yaparken onunla tartışmamalı doktora gitmek istemediği takdirde üstelememeniz gerekmektedir. Bipolar bozukluk ruhsal ve gerçek bir hastalıktır, şeker hastalığı kadar gerçek ve önemlidir. Hastaya bunu anlayacağı şekilde anlatmanız gereklidir. Hastanın kendi suçu olmayan bu hastalık yine de depresyon döneminde kendisini suçlamasına sebep olabilir. Bazı dönemlerde yaptıklarından pişmanlık duyabilir. Kendinden nefret edebilir ve bu yüzdendir ki intihar denemeleri olabilir. Hastalığının sebebi kendisi olmadığını anlatmanız gereklidir.

Bipolar Bozukluk Olan Sizi şaşırtacak Ünlüler ;

Britney Spears
Marilyn Monroe
Amy Winehouse
Charlie Chaplin
Elton John
Russel Brand
Mel Gibson
Jessica Alba
Sinead O’Connor
Justin Timberlake
Winona Ryder
David Beckham
Robert Downey Jr.
Sezen Aksu
Münir Özkul
Arda Kural
Nurseli İdiz
Catherine Zeta Jones
Kurt Cobain
Jean Claude Van Damme
Axl Rose

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Emine dedi ki:

    Galiba hepimizde var. Neyimiz düzgün ki psikolojimiz düzgün olsun.

  2. Sinan dedi ki:

    Manik depresyon yazıyor
    Bende minik depresyon diye okuyorum 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.