Böbrek Ağrıları Neden Olur ?

Böbrek Ağrıları Neden Olur ?

Böbrek ağrılarının sebebi, enfeksiyon ya da böbrekleri etkileyen başka bir rahatsızlık yüzünden olabilir.

Böbrekler ağrıdığında genelde pek önemsenmez ancak bu ağrılar ciddi sorunların sebebi olabilir. Ağrıların böbrekten kaynaklandığını tespit etmek de dikkat isteyen bir konudur.

Böbrek ağrıları genelde sırtın tek yanında ve kaburgaların bittiği yerde oluşur. Bu ağrı ateş, halsizlik ve çeşitli idrar semptomlarıyla birlikte görülür. böbrek ağrılarının bir diğer sebebi de idrar yolunda oluşan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyon mesanede ve idrar yollarında başlayıp, idrar yolları boyunca devam edecektir.

bobrekagri

Sadece mesane ile sınırlı olan bir enfeksiyon ağrılı bir süreci başlatır ancak enfeksiyon böbreklere sıçrarsa çok daha büyük sorunlara sebep olur.
Enfeksiyonun dışında böbrek taşı da böbrek ağrısına sebep olur. Taşlar böbrekte durduğu sürece ağrıya sebep olmaz ama hareket etmeleri halinde şiddetli sancılara yol açarlar.

Ağrılar ara ara gelse de şiddetli ve dayanılmaz hale gelirler. Ağrıların sonucunda bazen şiddetli bulantı ve kusmalar görülür. Kalple ilgili bir rahatsızlık olarak bilinen damar sertleşmesi böbreklerle de ilgili bir durumdur. Sağlıklı damarlar esnektir ve başka organlara oksijen ve besin aktarımı yaparlar.

Ancak bazı durumlarda damar duvarları kalınlaşıp sertleşir ve esnekliğini yitirir. Böbrek damarları da bu sertlikten etkilenirse böbrek rahatsızlıklarına sebep olur.

Böbrek damarlarının tıkanması aynı zamanda yüksek tansiyon rahatsızlığını da tetikler. Böbrek ağrılarına sebep olan başka nedenler de vardır. Bu nedenler arasında böbreklerde kist bulunması durumları, böbreklerde birleşik olmaya bağlı gelişen şekil bozuklukları, böbrekte kanama, büyüme ve kanser belirtileri de şiddetli ağrılara sebep olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.