Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek Taşına Ne İyi Gelir?

Böbrek taşı insanların başına gelen en büyük sağlık sorunları arasında yer almakta. Böbrek kanalları içerisinde ortaya çıkan minerallerin zaman içerisinde sert kitlelere dönüşmesi durumunda taş denilen sert maddeler meydana gelmekte. Zaman içerisinde taşlarda meydana gelen büyüme kişilerin yaşamlarının büyük oranda etkilenmesine, ağrılı ve sancılı dönemler geçirmelerine neden olmakta. Birçok uzman, bu konu hakkında açıklamalarda bulunarak uygulanması gereken yöntemler hakkında bilgi vermeye çalışmaktalar. Uygulanan yöntemlerin doğru bir şekilde uygulanması böbrek taşı adı verilen bu durumun kısa sürede düşürülmesine olanak sağlamakta. Sıklıkla limon, zeytinyağı, kaya levreği taşı, gilaburu, avokado böbrek taşını düşüren en güzel yöntemler arasında yer almaktadır. Şiddetli sancılar geçirmeye başlayan kişiler kür ve öneri istediğinde bulunarak bu sağlık sorununa iyi gelecek öneriler aramaktadır.

Profesör Doktor İbrahim Saraçoğlu Böbrek taşına iyi gelecek bir kür tarifi paylaşarak uygulayan kişilere iyi geleceğini ifade etmekte. Bu kür için öncelikle klor barındırmayan bir bardak suyu kaynatmanız gerekmektedir. Klorsuz su bulamayan kişiler marketlerden aldıkları pet şişe suyu da kullanabilirler. Kaynatılan su halen ateş üzerinde iken içerisinde bir tatlı kaşığı kurutulmuş avokado yaprağının eklenmesi gerekmekte. Yaprak ilavesi ile beraber ateş seviyesini iyice kısığa getiren kişiler 8 ile 10 dakikalık bir demlenme süresi oluşturmalıdırlar. Gerekli süreyi tamamlaya kişiler hazırlanan karışımı sıcak iken süzgeçten geçirmeleri gerekmektedir. Hazırlanan çayın içimi kesinlikle en az 2 saat sonra olması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Bu kür, kesinlikle haftanın 5 günü uygulanması gerekmektedir. Araya bırakılan 2 günlük bekleme süresi vücudun dinlenmesi ve içtiği sıvıdan etki alması için verildiğini belirtmek istiyoruz. Avokado yaprağından yapılan bu demleme çay tüketilirken kesinlikle çay içerisine bal, şeker gibi ilave besin eklenmemelidir. Toplamda 20 günden oluşacak şekilde 1 ay kullanılması gerekmektedir. 20 günlük kullanım sürecini tamamlayan kişiler, küre yeniden başlamak için 20 gün ara verilmesi gerektiği ifade ediliyor. Düzenli olarak bu kürü uygulayan kişilerin Böbrek taşı ağrılarında azalamalar hissettiği hatta taşın düşürüldüğüne dair bilgiler gelmektedir. Kür, İbrahim Saraçoğlu tarafından paylaşılmış olup güvenirliliği denetlenmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Sıvı Kaybını En Aza Düşürün
Daha önce de bahsettiğimiz üzere, vücuda yeterince alınmayan sıvı, böbrek taşı oluşturan sebeplerin başında geliyor. Günde ortalama 2-2,5 litre sıvı tüketmek bu durumu minimuma indirgeyecektir. Elbette bu sıvıların başında hayat kaynağımız olan suyun geldiği unutulmamalıdır. Limonlu soda ya da meyve suları tüketilebilir. Bu sıvılar alınırken, asitli içeceklerden kaçınılması gerekir, çünkü bu tarz içecekler asit – baz dengesini olumsuz yönde etkilemektedir. Aynı şekilde çay ve özellikle kahvenin fazla tüketimin zararlı olduğu bilinmektedir.

Düzenli ve Dengeli Beslenin
Bu konuyla ilgili en önemli nokta tuz alımını azaltmaktır. Hayati fonksiyonları yerine getirilebilmesi için tuz oldukça önemli bir mineral olmasına rağmen, her şeyde olduğu gibi fazla tuzun vücuda zararı büyüktür. Gereğinden fazla alınan tuz, kalp hastalıkları ve böbrek sorunları başta olmak üzere pek çok ciddi hastalığa yol açabilir. Bu yüzden fazla tuz içeren işlenmiş gıdalardan (atıştırmalıklar, konserve gıdalar, fast food yemekler…) uzak durmak ve daha az tuzlu ya da tuzsuz ürünlere yönelmek sağlık açısından bir gerekliliktir. Yağlı besinlerden kaçınılmalı, özellikle et, yumurta ile alınan ve vücuttaki ürik asit miktarını artıran proteinler kontrollü olarak tüketilmelidir.
Günlük Almanız Gereken Kalsiyum, C ve D Vitamini Miktarlarını Belirleyin
Kalsiyum, C ve D vitamini içeren besinlerden ne kadar almanız gerektiği ile ilgili doktorunuza danışabilir ve buna göre kendinize bir diyet hazırlayabilirsiniz.
Kalsiyum içeren süt, yoğurt ve peynir gibi gıdaların da taş oluşumuna yol açmaları nedeniyle bu besinlerin de gün içinde alınması gereken miktarı 2-3 porsiyonla sınırlandırılmalıdır. Besinler dışında ekstradan alınan C ve D vitamini takviyeleri de böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir.

Egzersiz Yapın
Düzenli egzersizin vücuda sayılamayacak kadar çok yararı vardır. Öncelikli olarak kan dolaşımını hızlandırarak, kan ve damar rahatsızlıklarını engeller. Kemikleri güçlendirir ve taş oluşumu riskini azaltır. Günlük hayat içinde spor salonuna gitmeye vaktiniz yoksa her gün yapacağınız yarım saatlik yürüyüş, hem günlük hayatın stresini atmanızda, hem de genel olarak sağlığınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.