Büyük Salon Dekorasyon Fikirleri

Büyük Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyonu için fer yıl farklı ürünler yeni trendler çıkmasıyla en küçük dekorasyon ürünleri evlerimizde yerlerini alıyor. Kadınların en çok vakit geçirdikleri evlerin mutfaklarında salonlarına odalarından koridorlarına kadar kendilerinin dizayn ettiği dekorasyonlar artık kafa karışıklığı halini alıyor üstelik salonunuz büyük ve genişse seçtiğin ürünlerin yerlerini belirlemek tabi ki de kolay olur. Fakat salonunuzda boş kalan bir alan olursa işiniz zorlaşacaktır. Sizler zorlanmayın diye biz de dekorasyon fikirleri adı altında çalışmamızı sizlere sunuyoruz.

Büyük Salon Dekorasyon Fikirleri

İçindekiler

Kadınların vazgeçilmezi olan uyum içerisinde salon dekorasyonlarını tasarlamak kimileri için kolay olsa da kimileri için zor oluyor. Seçtikleri renk türlerinden dekorasyonlarına devam eden kadınlar zevklerine güvenen kadınlar bile dekorasyon konusunda donup kalabiliyor. 2017-2018 yılı trendleri arasında yer alan süt kahvesi rengi ahşap avizeler aynalı masalar salonlarda yerini almış durumda. Kadifenin parlak ve yumuşak olması hem gösterişin simgesi olmuş hemde sıcak görünüşü rahatlığı parlaklığıyla göz kamaştırmıştır. Özellikle kadife perdeler misafirlerimizi ağırladığımız, evimizin en önemli yeri olan salon dekorasyonunda önemlidir. Tüm aile bireylerinin beraber en çok vakit geçirdiği evimizin salonuna gösterişli ve şık ve ayrı bir sıcaklık katacaktır.

Salon Dekorasyonunda Renk Ve Simetri

Salon dekorasyonunda natürel renk tonların önemi huzur veren bir yaşam alanı oluşturmanızda birincil unsurlar taşır. Asimetriyi temsil eden bir sehpa modeli ile son derece şık dizayn edilen klasik stil bir salonda fark yaratmak için simetri uyumu ön plana çıkıyor. Salon dizayn edilirken simetri unsuru ile beraber duvar dekorları, mobilya ve aksesuarların yerleşiminde simetri unsuruna dikkat edilerek adeta bir aynadaki yansımasını ön plana çıkaracak uyum ve ahenk sağlanıyor. 

Simetri uyumunu ön plana çıkarmayı tercih edenler için klasik stil öğeler, asimetrik detaylarla fark yaratmak isteyenler için geometrik formların ağırlıklı kullanıldığı modern ve minimalist yaklaşımlar ilginizi cezbedebilir. Natürel renkler salon dekorasyonunda huzur veren bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır.

Kahverengi tonları, krem ya da bej gibi renkler ise natürel renkler arasında yer alır. Doğal renk ve dokularla huzur veren bir atmosfer oluşturmak mümkün iken, konfor sunan mobilyalarla işlevsellik unsurları bir araya getirilerek tamamlanan bir salon dekorasyonunda büyük fark yaratabilirsiniz.

Salon Dekorasyonu Koltuk ve halı seçimi nasıl olmalı?

Genelde çok çabuk kirlenmemesi ve tozu belli etmemesi için koltuk renklerini koyu tercih eden bayanlar evin aura’sının rengini açması için oldukça açık renk halı tercih ediyorlar bizler ise halı renklerinin kotlularınızın renginden 5 ila 10 ton arası açık renk olmasını öneriyoruz çünkü o zaman istenilen uyumu sağlayacak halı tozlanırsa koltuk bunu kamufle edecek koltuk tozlanırsa halı bunu kamufle edecektir. Büyük salon dekorasyonu fikirleri içerisinde Yemek masası olarak açık ve koyu renklerin ton açılımı olan renklerin tercih edilmesinden yanayız yemek masasının ortada olmak yerine cam ve duvar kesiminin olduğu bölüme dekore edilmesi hem yemek kokularının salonunuzda kalmamasını sağlayacak hem de masa fazla dikkat çekmeyecektir.
Salon Dekorasyonu TV Ünitesi Nerede Konumlandırılmalı?

TV ünitesi koltukların tam karşısında dekore edildiği için duvar arkasına gelmesi ve cam hizasının gerisinde kalması hem ışık alanını keser hem de birebir uyum sağlar. Koltuk ile tv ekranı mesafesi genellikle televizyon ekranı X 2 veya 2,5 ile çarpılarak uygun şekilde televizyon uzaklığı ayarlanmalıdır.

Örnek olarak 55″ inch ( 139,7 cm ) X 2,5 = 349,25 cm uzaklık.

yani 55 ” bir televizyonunuz varsa 3-3,5 metre televizyona uzaklığınızın olması önerilen mesafedir.

 Büyük salon dekorasyonu modellerini bir araya getirerek sizlere ilham alıp aklınızda fikir oluşturabileceğiniz birkaç resim ekledik.

salon-dekorasyon-ornekleri

salon-dekorasyon-ornekleri

Salon Dekorasyonu Aksesuar Seçimi

Ev aksesuarları el emeği göz nuru olan orjinal el yapımı seçilmesi önemli dekorasyon inceliklerinden biridir. Eski kullanılmış eşyaları yeniden kazandırmak cam boyama, ahşap boyama kabartma gibi eskiyi yeni yapabileceğimiz aksesuarlarımız salonumuza değer katacaktır

salon-dekorasyonu-ornekleri

salon-dekorasyonu-ornekleri

Salon Dekorasyonu Masa Nerede Olmalı ?

Evinde çocuğu olan hanımlar için büyük salon dekorasyon fikirlerimiz arasında ortada olan masa aslında oldukça riskli çocuklar ya da bebekler masanın üstüne çıkabilir ya da masanın altına girebilirler bu yüzden yeni evinde çocuğu olan ailelere önerimiz masalarınız koltuklarınızın yanında koltuğun kolluk kısmının alt kesimine ulaşacak uzunlukta olmasını öneriyoruz.

salon-dekorasyonu-fikirleri

salon-dekorasyonu-fikirleri

Zemin kaplamalarının yanı sıra, bir salonda belki de en fazla önemsenen yerlerden biri duvar dekorlarıdır. Tavan dekorları da en az duvar dekorları kadar özen gösterildiğinde salon dekorasyonunda fark yaratıyor. Eğer evinizin atmosferini değiştirmek ve salon dizaynına ekstra mobilya satın almaya gerek kalmadan fark yaratmak istiyorsanız tavan dekoruna odaklanabilirsiniz.

salon-oturmaodasi-dekorasyonu-önerileri

salon-dekorasyonu-nasil-olmali

Doğal renkler, dingin ve huzur veren bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Kahverengi tonlarını ön plana çıkaran son derece sade ama etkili bir çizgi yakalayan bir salonda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yumuşak tonlarıyla içinizi okşayan salon dekorasyonu kahverengi ile krem tonlarının ahengini taşıyor. Işıl ışıl bir avizeyle klasik öğeleri Country stilde buluşturan salon dekorasyonu, saatlerce çıkmak istemeyeceğiniz sıcak bir atmosfer sunuyor. Özellikle bahçesi olanlar için vazgeçilmez stillerden biri Country stil, doğa ile iç içe olmayı sevenleri de cezbediyor. Klasik öğelerden şömine ve sehpalar hem dekoratif hem işlevsel nitelikleri barındırıyor.

salon-dekorasyonu-önerileri

salon-dekorasyonu-önerileri

Tavan dekorlarına öze gösterirken diğer zemin kaplamaları ile ilişkisi, perde ve halı unsuru, mobilya ve aksesuarlarla renk ya da doku ilişkilerini göz önüne alabilirsiniz. Alçı, malzeme olarak istenilen form ve hareketleri tavan dekorlarına taşımanızı kolaylaştırırken uygulanacak stil ve tarza göre şık avize modelleri ya da tavana monte modern aydınlatma aksesuarları ile tamamlayarak salonunuzun atmosferini tamamen değiştirebilirsiniz.

salon-dekorasyonu-nasil-olmali

salon-dekorasyonu-nasil-olmali

Salon dekorasyonu Çarpıcı Renkler

Capcanlı ve çarpıcı renklerle enerjik bir atmosfer yaratmak mümkün. Ama nasıl? Öncelikle salonunuzu dekore ederken cesur yaklaşımları kullanmaktan çekinmeyin. Göze hitap etsin istiyor ve çarpıcı renkler kullanmaktan kaçınıyorsanız son derece sıkıcı ve düşük enerjili bir salon döşeyebilirsiniz. Sıkıcılıktan kurtulmak isteyenler ve daha canlı renkler kullanmayı tercih edenler için bazı püf noktaları bulunmaktadır. Öncelikle canlı ve parlak renklerin kullanımında mobilya ve aksesuarları ön plana çıkarmayı tercih ediyorsanız daha sade ve yalın bir yaklaşımla duvar, döşeme ve tavan zeminlerini tek renk tercih edebilirsiniz.

Örnek salon dekorasyonu görselinde beyaz duvar zemini canlı ve parlak kırmızı tonlarını daha da ön plana çıkarıyor. Canlı ve çarpıcı renklerle sade zemin kaplamalarını bir araya getirerek renk ve dokularla denge unsurunu yakalayabilirsiniz. Mobilya ve aksesuarları ön plana çıkarmak yerine duvar dekorlarını ön plana çıkarmayı tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla daha sade ve yalın çizgiler taşıyan mobilya ve aksesuarlarla eşleştirerek, renk ve doku dengesi oluşturur, duvar dekorlarını ön plana çıkarabilirsiniz. Renk dengesi yakaladığınız takdirde, canlı ve parlak renkleri kullanmaktan çekinmenize gerek kalmayacaktır.  

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.