Çay içmek kilo aldırır mı? Yemekten sonra çayı şekerli içerseniz…

Doğu Karadeniz’in Rize ilinde yetişen milli içeceğimiz olan siyah çay, ülkemizde en çok sevilen ve tüketilen içeceklerden biridir. Kahvaltıda ya …

Çay içmek kilo aldırır mı? Yemekten sonra çayı şekerli içerseniz…

Doğu Karadeniz’in Rize ilinde yetişen milli içeceğimiz olan siyah çay, ülkemizde en çok sevilen ve tüketilen içeceklerden biridir. Kahvaltıda ya da yemekten sonra içeceğiniz siyah çayın kilo yapıp yapmadığını tüm ayrıntılarıyla sizler için araştırdık. Peki siyah çay kaç kalori, siyah çay kilo aldırır mı? Şekerli çay kilo aldırır mı, çayda şeker alışkanlığını bırakmak için ne yapmalıyız?

Diyette çay tüketimi

İçindekiler

Ülkemizde sudan sonra en çok tüketilen siyah çay, sofraların olmazsa olmazıdır. Güne çaysız başlayamayan bağımlı kimselerin çay içtikleri zaman kendilerini gün boyu enerjik hissetmeleri, çayın ne kadar sevildiğinin bir örneğidir. Sabah kahvaltılarında, 5 çayında ya da akşam yemeği sonrasında tüketilen çay, sallama ya da demleme olarak iki türlü yapılmaktadır. Orijinal çay tiryakisi olan kişiler, sallama yerine demleme yöntemini tercih ederek çay içmekten daha büyük lezzet alırlar. Çay bu kadar sık tüketilirken, akla gelecek ilk sorulardan bir tanesi de çayın kilo yapıp yapmadığıdır.

Hiçbir yiyecek ya da içecek yalnız başına zayıflatmadığı gibi kilo da aldırmaz. Ancak her şeyde olduğu gibi çayında ölçüsünü kaçırmak esktradan kilo alımını tetiklemektedir. Formunu koruyup kilo almamaya dikkat eden kadınların tükettikleri bitki çaylar, zayıflamaya yardımcı olurken günlük olarak tüketilen siyah çayın içilip içilmemesi gerektiğini bilmek önemlidir. Peki siyah çay kilo aldırır mı, 1 bardak çay kaç kalori? Çaya şeker atmak diyet bozar mı? İşte çay tüketiminin kiloya etkisi…SİYAH ÇAY İÇMEK KİLO ALDIRIYOR MU?

çay

çay

HANGİ BİTKİ ÇAYLARI KİLO VERDİRİR? ZAYIFLATAN BİTKİ ÇAYLARI LİSTESİ 

Hiçbir içecek tek başına kilo verdirmediği gibi siyah çayı içmek de yalnız başına ne kilo aldırır ne de verdirir. Ancak her şeyde olduğu gibi çayında fazlası kilo alımına sebep olabilmektedir. Bir bardak siyah çayın kcal değeri toplamda 2’ye eşittir. Eğer sıvı içecekseniz bol kalorili içecekler yerine oldukça düşük kalorili olan siyah çayı şekersiz bir şekilde içebilirsiniz. Günlük beslenme listenize ekleyebileceğiniz bir bardak siyah çay, diyetinizi bozdurmaz iken kilo vermeye yardımcı olduğu etkisi bulunmamaktadır. Prof. İbrahim Saraçoğlu’nun yaptığı açıklamalara göre, günde 200 ml ile 4-5 dakikalık demlenmiş olan siyah çayın vücuda olumlu etkileri oldukça fazladır. Yemek yedikten sonra içine şeker atmadan içeceğiniz birkaç bardak siyah çay, kilo alımına neden olmayacak aynı zamanda sindirime yardımcı olacaktır.

SİYAH ÇAYIN FAYDALARI NELER?

Metabolizma hızlandırıcı etkili sıvılardan biri olan siyah çay, içerisindeki bazı maddeler ile vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesine yardımcı olur. Vücudu zararlı toksinlerden arındırarak temiz ve sağlıklı bir bedene sahip olmayı sağlayan siyah çay, günlük hayatta tüketilmesi gereken içeceklerdendir.

Enerji seviyesinin yukarı çıkıp yağların kilo olarak değil de eritmesine yardımcı olan siyah çay, kan şekeri dengesizliğini sonlandırarak açlık hissettirmeye engel olur. Her gün belirli miktar ve aralıklarda içilen siyah çay direkt olarak zayıflatmasa da iştah kapattığı için dolaylı yoldan yeme isteğini durdurur.

Siyah çayın bu kadar faydalarından bahsetmişken şuna da değinmekte fayda var ki elbette yeşil çay siyah çaya göre diyet için daha avantajlı bir içecektir. Kilo vermek isteyenler yeşil çaya ağırlık vermelidir.

ŞEKERLİ ÇAY KİLO ALDIRIR MI? ÇAYI KURU ÜZÜMLE İÇERSENİZ…

KAHVALTIDA POĞAÇA YA DA SİMİT YEMEK KİLO YAPAR MI? 

Çayı şekerli içmeye alışmış kimselerin şekeri bırakması imkansız denecek kadar zor bir durumdur. Çayın şekersiz halini zift gibi acı olarak gören kimseler şekersiz yapamıyorlarsa ağızlarını tatlandırmak amacıyla 2 küp şeker yerine 2 kuru üzümle içebilir. 15 adet kuru üzümü toplamda 1 meyve yerine geçtiğini belirten uzmanlar, böylelikle kalorisiz bir çay tüketiminin gerçekleşmiş olacağına dikkat çekiyor.
Zayıflamak isteyen kişilerin kesinlikle uzak durması gereken şeker, eritilmesi zor yüksek kalorili yiyeceklerdendir. Düzenli tüketilen şeker, kısa zamanda kilo olarak beliriverecek ve şişmanlamaya neden olacaktır. Gün içerisinde vücudunuza aldığınız kalori miktarı, yaktığınız kalori miktarından fazlaysa kilo alımı gerçekleşecektir. Çayın içine atılan şeker sayısına oranla o kadar fazladan kalori yakmak gerekecektir.

ÇAYI SİGARAYLA İÇENLERE KÖTÜ HABER! ÖLDÜRÜYOR…

Yapılan araştırmalara göre, çayı yutamayacak kadar sıcak ilen sigarayla beraber içmek yemek borusu kanseri riskini beş kat artırıyor. Dünya çapında en çok görülen 8. kanser çeşidi olan yemek borusu kanseri, 1 sende 400 bin kişinin yaşamını yitirmesine neden oluyor. Duman altında kalma, alkol tüketimi, asit reflüsü ve sıcak sıvılar yemek borusunu son derece zedelemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.