Ciğerin Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Ciğerin yararları içerisinde yalnız protein değil, vitamin de bulundurmasından kaynaklanmaktadır. Diğer et çeşitlerinin yenmesi ile vücuda yalnız …

Ciğerin Faydaları Nelerdir, Neye İyi Gelir?

Ciğerin yararları içerisinde yalnız protein değil, vitamin de bulundurmasından kaynaklanmaktadır. Diğer et çeşitlerinin yenmesi ile vücuda yalnız protein girerken, ciğer sayesinde hem protein hem de vitamin alınmış olur.

İçerisinde özellikle A vitaminini yoğunlukla bulunduran ciğer, insanların günlük protein ihtiyaçlarını da bir porsiyonu ile fazlasıyla karşılamaktadır. Bunun yanında içerisinde bulunan aminoasit ve yağ asitleri ile doyuruculuğu da sağlamaktadır.

Besleyici Bir Öğün İçin Ciğer

Besleyiciliği ile ön plana çıkan besin ciğer, özellikle çok fazla ısıl işlemden geçmeden yendiğinde besleyicilikte zirveye oturuyor. Eğer çok fazla ısıl işlemden geçerse besin kaybedebilen ciğerin, iç kısmı hafif pembemsi bir şekilde bırakılması gerekiyor. Bunun yanında dana ciğeri mi kuzu ciğeri mi daha faydalıdır, diye de düşünülmektedir.

cigerin faydalari

Dana Ciğeri Mi Kuzu Ciğeri Mi Daha Faydalı?

Dana ciğeri ile kuzu ciğeri arasında kalanlar için, ikisinin farklı besin değerleri olduğu söylenebilir. Dana ciğerinin faydaları, ciğerin esas işlevi olan kan yapma görevini yendikten sonra da devam ettirmesinden kaynaklanmaktadır. Dana ciğeri, ağırlıklı olarak protein ve yağ aminoasitleri içererek kişinin günlük protein ihtiyacını karşılamasına yardımcı olur.

Bunun yanında kuzu ciğerinin yararları daha çok vitamin ve nispeten şeker de bulunuyor. Kuzu ciğerinde depolanmış halde bulunan protein oranı, kuzunun diğer et bölümlerine göre daha fazla olsa da, bu konuda dana ciğeri daha fazla tercih edilmektedir. Dilerseniz Arnavut Ciğeri tarifimize göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.