Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?

Çikolatanın Faydaları Nelerdir ?

Çikolata , yenilmesi en çok sevilen , en fazla yenilen tatlılardan birisidir. Çikolatanın kalori bakımından fazla olmasına rağmen fazla tüketilen bir yiyecektir. Çikolata mutluluk kaynağı olduğu için , kendinizi mutsuz hissettiğiniz zaman tüketilecek az bir çikolata endorfin hormonu salgılamanıza yardımcı olabilirsiniz. Endorfin hormonu ,  mutluluk hormonu olarak halk arasında bilinmektedir. Mutluluk hormonu salgılayarak mutlu hissedersiniz. Vücutta düzenli olarak bu hormonun salgılanması ile stresten uzak , ruhsal bir takım problemlerde mutlu hissetmemizde büyük bir rol oynar. Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve flavonoid denilen antioksidanları barındırmasından ileri gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimlerdir.

Yapılan araştırmalara göre , rahatsızlıkların birçoğunun psikolojik hastalıklardan oluştuğunu göz önüne alırsak , düzenli çikolata tüketimi ile insanların ruhsal olarak daha iyi hissettikleri açıklanmıştır. Ancak çikolatanın tüketimi belirli bir ölçüde olmalıdır. Çikolata fazla kalori içerdiği için hareketsiz kalındığı için yağa çevrilmektedir. Yağa çevirilen bu çikolata kilo almanıza neden olacağı için sizi tekrar strese sokabilir. Hareketli bir yaşam tarzına sahipseniz çikolatayı gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Birçok antioksidan vardır hatta bir kısmını vücudumuz kendisi üretir. Flavonoidler çikolatada, meyvelerde, sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunan antioksidanlardır. Sadece kokusuyla bile mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolata, damağımızda yavaş yavaş erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor.

Çikolatanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.

  • Çikolatanın içinde bulunan antioksidanlar kanserle mücadelede faydalı. Kakao, kırmızı şaraba oranla iki; yeşil çaya oranla üç kat daha fazla antioksidan madde içeriyor.
  • Çikolata aynı zamanda zengin bir kalsiyum kaynağı. Bu da güçlü kemiklerin oluşmasını sağlıyor.
  • Çikolata geçmişten günümüze özellikle kadınlar üzerinde psikolojik olarak oldukça olumlu etkilere sahip. Çikolata kadınların kendilerini iyi hissetmelerini sağlayan endorfini salgılatıyor.
  • Güçlü dişleri sağlayan florid açısından da zengin olan çikolata, stresle mücadelede faydalı olan potasyumu da içeriyor.
  • Çikolata büyük miktarda bakır da içeriyor. Bakır, vücudun demiri absorbe etmesine yardımcı oluyor. Bu da cilde, damarlara ve dokulara faydalı oluyor.

Tüketilen çikolatanın insan sağlına zararlı kimyasal çikolatalar olmalıdır. Kemik erimesi ve kemiklerin iyileşme süresinde büyük bir etkisi olduğu gözle görülebilir. Özellikle günümüzde çikolata kozmetik sanayisinde kullanıldığı gibi , yapılan yüz maskelerinde , oluşan cilt lekelerine karşı kullanılmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ve kemik sisteminde faydalı olan çikolata diş yapısının sağlı içinde önemli bir rol oynamaktadır. Çikolata bakım ve güzellik sektöründe kullanıldığı için değerli bir üründür.

Evde hazırlayacağınız çikolata unutmayın ki hazır alacağınız çikolatalardan daha sağlıklı ve faydalıdır. Hazır çikolatalarının bir çoğunda glikoz şurubu bulunduğu için sağlık açısından yararlı değil zararlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.