Cilt Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Cilt Bakımı Ve Temizliği Nasıl Yapılır ?

Cilt bakımı

İçindekiler

Bakımlı görünmek için pek çok bayan makyaj yapıyor. Makyaj aynı zamanda bayanların kendilerini iyi hissetmelerinide sağlıyor. Ancak iyi silinmemiş makyaj kalıntıları cilt üzerinde cilt gözeneklerini tıkayarak ciltte gözeneklerin genişlemesine, siyah noktaların çoğalmasına, ciltte lekelenmelere ve daha pek çok soruna sebep olur. Cilt bakımının olmazsa olmazı; peelingler, maskeler ve temizleme uygulamalarıdır. Ancak bunların hepsinin anlamlı ve faydalı olmasının yolu, ölçülü olmasından geçiyor. Aynı zamanda yapılan bazı hataların yanında yanlış uygulamalar da cildimize iyilikten çok kötülüğü, tahribi, tahrişi getiriyor.

Bu sebeple iyi bir makyaj temizleyici ile cildi temizlemek, ardından cildi toksinlerden arıntırmak için ayrı bir bakım yapmak gerekir.

Makyaj temizlemede hindistan cevizi yağının etkileri ve uygulanışı

Bir miktar Hindistan cevizi yağını pamuğa damlatıp makyajlı bölgeye iyice yedirin. Makyajın bu uygulama sonrasında aktığını göreceksiniz. Ardından pamukla iyice silip Softem Defne Yağlı sabun ile cildinizi yıkayın ve durulayın.

 

Gözenekleri açmak ve sıkılaşmasını sağlamak için:

2 damla Acı Badem yağı ve yarım çay bardağı su ile karıştırın. Bu karışımı pamuk yardımı ile cilt toniği olarak uygulayın sonrasında yüzünüzün rahatladığını hissedeceksiniz.

Cilt temizliği

1) Cildi temizlemek;

Cildinizi temizlemeden önce hangi tip cilde sahip olduğunuzu mutlaka keşfedin yada cildiye doktoruna gidip cilt tipinizi öğrenebilirsiniz. Tonik olarak cildinizin tipine göre hassas ise papatya suyu normal ise gül suyu, yağlı ise lavanta suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz.

2) Bol su içmek;

Yumuşak, nemli, sağlıklı bir cilt için yeterince su tüketilmesi önemlidir. Yeterince su içilmediğinde cilt kurur ve döküntüler meydana getirir. Su ile birlikte fazla toksini cildinizden atabilirsiniz ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

enpratikbilgiler.com


3) Doğru nemlendirme;

Cildiniz hangi tipte olursa olsun iyi bir nemlendirici cildinizde meydana gelen dehidrasyonu yani su kaybını önleyebilir. Cildiniz son drece yağlı olabilir ama su eksikliğide çekiyor olabilir. İyi bir nemlendirme cildiniz ile çevresi arasında bir engel görevi görür. Cildinizin daha uzun süre genç görünmesine yardımcı olacaktır. Yüzünüzü yıkadıktan ve peeling uyguladıktan sonra oluşan pürüzsüzlüğe kapılıp nemlendiriciyi sakın bekletmeyin. Açılan gözeneklerle dışarıdan gelen her müdahaleyi kabul edecek olan cilt, yıkama sonrası nemlendiriciyi kolayca kabul edecek ve özümseyecektir. Ancak beklendiği takdirde kuruyan cilt nemlendiriciyi emmeyecek ve yağlı görüntüye maruz kalacaksınız. Nemlendiriciyi yüz ve boynunuza uygularken yukarı doğru dairesel hareketler ile uygulayın. Yer çekimi ile sarkmaya meyilli cildimize bu şekilde masaj yaparak yüz kaslarını çalıştırır ve daha gergin bir görümüe sahip olabilirsiniz. Yüz yıkama sonrasında hemen havluya sarılan kişilerdenseniz yanlış yoldasınız. Dermatoloji uzmanları cildin yıkandıktan sonra mümkünse bu suyu çekmesi için bir süre bekletilmesi taraftarıdırlar. Bunun yerine az kurulayarak nemli de bırakabilirsiniz. Aynı zamanda kişisel havlu kullanımınıza özen göstermeniz de yerinde olacaktır. Aksi takdirde cildiniz aile üyelerinin akne ve sivilcelerine yatkınlık gösterebilir.

4)Düzgün beslenme

Bütün bunları yapıyorum ama hala düzgün bir cildim yok diyorsanız beslenmenize dikkat etme vakti gelmiş demektir. Artık bilgisayar ve televizyon karşısında abur cubur yemeye son vermelisiniz bu besinler size kilo aldırdığı gibi vücunuzda yağın birikmesine ve sonrasında istenmeyen sivilcelere yol açacaktır. Kızartma, fastfood, asitli içecekler ve yağlı besinleri kullanmamanız sağlıklı yaşamanıza ve güzel bir vücuda sahip olmanıza yetecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.