Cilt Kırışıklıkları İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Cilt Kırışıklıkları İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Cilt Kırışıklıkları İçin Evde Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

İçindekiler

Cilt kırışıklıkları, her bayanın korku rüyası olmaktadır. Bununla birlikte kırışıklıklar daha çok göz, burun, ağız çevresinde oluşabilmektedir. Aynı zamanda bazı bayanlar kötü göründüğünü düşünerek kırışıklıklar için cerrahi müdahalelerden yararlanmaktadır. Fakat ev ortamında da uygulanan maskeler, ufak cilt kırışıklıklarının giderilmesinde etkili olmaktadır. Kırışıklıklar için en çok kullanılan yöntemler arasında salatalık maskesi yer almaktadır. Salatalıklar, hem cilt hücrelerini yenilemekte hem de cilt lekelerinin oluşumunu geciktirmektedir. Bununla birlikte cilt kırışıklıkları da, salatalık maskesi sayesinde giderilmektedir. Bayanlar dilimlenmiş salatalıkları yaklaşık 30-35 dakika kadar kırışıklık yaşadıkları bölgeler üzerinde tutmalıdır. Daha sonra ılık su ve sabunlar ciltlerini temizlemelidirler.

Cilt kırışıklıklarının giderilmesinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesi de limon maskesi olmaktadır. Bu yöntem ev ortamında kolay bir şekilde hazırlanabilmektedir. Aynı zamanda limonun asit özelliği içermesi, cildin gerginleşmesinde de etkili olmaktadır. Bayanlar bu yöntemde hem taze sıkılmış limon suyunu hem de limon dilimlerini kullanabilmektedir. Aynı zamanda limon sadece kırışıklıkların yaşadığı bölge üzerine temas ettirilmelidir. Bunun yanı sıra cildi hassas olan bayanlar, bu yöntemi tercih etmemelidir. Aksi takdirde, cildin tahriş olması ve ciltte kızarıklıkların oluşması gerçekleşebilmektedir. Bununla birlikte limon maskesinden sonra, cilt ılık su ve sabunla durulanmalıdır. Yaklaşık 3-4 hafta içerisinde yanıt veren uygulama da, daha sağlıklı ve gergin bir cilde kavuşabilirsiniz. Belirli bir yaştan sonra özellikle yüz bölgelerinde, ”kırışıklık” denen çizgilerin belirmeye başladığını fark ederler. Zamanın ilerlediğini gösteren diğer belirtiler gibi -örneğin gri saçlar- bunları da gizlemek için çabalarız. Bu makalede, kırışıklıkları azaltan kanıtlanmış doğal tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Kırışıklıklar İçin Doğal Yöntemler

E Vitamini

Bu vitamin, kuru ciltlerin kurtarıcısıdır ve göz çevresini yağlandırarak daha genç bir görünüm kazandırır ve gelecekte oluşacak kırışıklıkları azaltan bir etkiye sahiptir.

E vitamini kapsüllerini sağlık malzemeleri satan mağazalardan kolayca temin edebilirsiniz. En az bir hafta boyunca (kırışıklık seviyesine göre daha uzun süre de olabilir), her gece yatmadan önce uygulayın.

Salatalık

Salatalık, yorgun gözler için müthiş bir tedavi aracıdır. Bu yüzden birçok güzellik ürünü içeriğinde karşımıza çıkmaktadır. Salatalığın bu özelliklerinin yanı sıra,kırışıklıkları azaltan, kaz ayağı oluşumunu engelleyenve koyu halkaları önleyen özellikleri de bulunmaktadır. Bunun için, birkaç dilim salatalığı göz çevresi bölgenize uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, salatalığın posasını az miktarda soğuk su ile karıştırarak bir maske elde edebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı, kırışıklıkları azaltan ve oluşumlarını engelleyenmükemmel bir yöntemdir. Ayrıca kuru cildi nemlendirir. Günlük kullanımla mükemmel sonuçları bir hafta gibi bir sürede görebilirsiniz. Sonrasında bu yağı haftada bir veya iki defa kullanmaya devam ederek, güzel bir cilde sahip olabilirsiniz.

Avokado

Avokado meyvesinden elde edilecek doğal yağ, göz çevresinde oluşan kırışıklıkları azaltan çok etkili bir yöntemdir. Bir avokadoyu iki parçaya ayırın ve meyvenin posasını kırışıklık bulunan veya kırışıklık oluşumuna müsait bölgelere uygulayın.

Portakal Suyu

C vitamini, portakalın sağlayabileceği tek fayda değildir. Bir miktar portakalı sıkın, bir parça pamuğu batırın ve kırışıklıkların belirdiği bölgelere, sabahları ve akşamları uygulayın. Cildinizde yaratacağı farkı sadece birkaç hafta içinde gözlemleyebileceksiniz.

Hint Yağı

Hint yağı, bilinen en eski kırışıklıkları azaltan tedavi yöntemidir. Birkaç damla Hint yağını parmak uçlarınıza damlatın ve kırışıklık oluşan bölgeye masaj ile uygulayın.

Bu tedaviyi her zaman gece yatmadan önce uygulayın ve sonrasında yüzünüzü yağdan tamamen arındırdığınıza emin olun. Masaj ile uygulama, yağın cildin alt katmanlarına ulaşabilmesine yardımcı olur. Bu tedaviyi haftada iki defa tekrarlayın.

Yoğurt

  • Yüzünüzü yıkayın ve iyice kurulayın.
  • Bir yemek kaşığı sade yoğurdu, bir yemek kaşığı balı, yarım çay kaşığı portakal suyunu ve çeyrek fincan dilimlenmiş muzu karıştırın.
  • Homojen karışmış bir krem elde ettiğiniz zaman yüzünüze uygulayın ve on beş dakika kadar durmasına izin verin.
  • Sonrasında ılık su ile durulayın.

Limon Suyu

Limon suyu, cilt için kırışıklık giderici ve gözenekleri açıcı doğal bir toniktir. Gözünüze kaçırmadığınızdan emin olmak sureti ile; geceleri yüzünüzü ve boynunuzu limon suyu ile ovabilirsiniz. Ardından su ile durulayın ve hafif bir nemlendirici uygulayın. Limon suyu ile yüzünüzü yıkadıktan sonra birkaç saat boyunca dışarıya çıkmadığınızdan veya güneş görmediğinizden emin olun; böylece güneş lekeleri oluşumundan kaçınabilirsiniz.

Kırışıklık Yapan Alışkanlıklar

Yaşlanma 25-30 yaş arasında başlar

Yaşlanma ise 25-30 yaş arasında başlar. Bu yaşlardan itibaren cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmenizde yarar var.Çok ince olan boyun derisi çabuk kırışır.Bu nedenle yüze uygulanan nemlendirici krem nazik dokunuşlarla boyuna uygulanmalıdır. Göz çevresi için de nemlendiricinizi parmak uçlarınızla hafifçe yedirerek sürmelisiniz.

Makyaj ile uyumak

Makyaj yüzde uzun süre kalmamalı. Gün içinde üst üste ve aşırı derecede makyaj yapılmamalıdır. Özellikle yatmadan önce yüz mutlaka temizlenmelidir.Çünkü yüzünüzde makyajla uyuduğunuz zaman, cildinizdeki gözenekler tıkanır ve cildinizde oluşan sebum (cildinizin kirleri atmakta kullandığı madde) tıkalı gözeneklerden çıkamaz, bu da cildinizde sivilcelerin oluşmasına sebep olur ayrıca cildinizi çabuk yaşlandırır ve gözlerde iritasyona sebep olabilir. Temizlenen cilde nemlendirici sürülmelidir. Makyaj yapılacağı zamanda cilt önce temizlenmeli sonra nemlendirici sürülüp cildin nemlendiriciyi emmesi beklenip ardından işleme geçilmelidir.

Fazla şeker

Şeker cildin düşmanları arasında olan bir besindir. Cildin daha parlak ve sağlıklı bir yapıda olması için kandaki şeker miktarının sürekli kontrol altında tutulmasına özen gösterilmelidir. Şeker bağışıklık sistemini zayıflatırken bakterilere karşı savaşan antikorların üretimini baskılayabilir. Zayıflayan bağışıklık sistemi ciltte lekeler, sivilce ve aknelere yol açabilir.Yine şekerli içeceklerde cildin kurumasına neden olabilir. Bu nedenle cildin sıvı ihtiyacını su ile karşılamak en doğru seçenek olacaktır.Yani basit şeker olarak adlandırdığımız pek çok şeker ve şekerleme türü aslında vücudumuzun olduğu kadar cildimizin de düşmanıdır. Özellikle cilt üzerinde elastin ve kolejen liflere zarar vererek kırışıklara neden olabiliyor. Sağlıklı bir cilt için şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak gerekiyor.

cilt-kirisikligi-dogal

cilt-kirisikligi-dogal

Sigara

Sigara içen kişilerde hayatı boyunca sigara kullanmamış kişilere göre iki kat daha fazla kırışıklık oluştuğu saptanmıştır. Sigaranın deride yapmış olduğu değişiklikler güneş ışığı, yaş, kilo değişiklikleri ile ilişkili olmayıp; sadece sigara içme süresi ve miktarı ile ilişkilidir. Sürekli sigara kullanımı, cildin esnekliğini ve kalitesini sağlayan elastin lifler üzerinde olumsuz etkiler yapar.Sigara etkisi altında kalmış olan cilt zamanla esnekliğini kaybetmiş bir lastik gibi olur.Bunun sonucunda da kırışıklıkların oluşması kolaylaşır.Sigara içmenin güneş ışınlarına göre daha fazla deri yaşlanmasına etki ettiği bildirilmektedir.

Tekrarlanan yüz hareketleri

Tekrarlayan yüz hareketlerinden kaçının. Çünkü bu tür hareketler yüz kaslarının çok çalışmasına yol açar ve cilt kırışıklıklarını tetikleri. .Çok sık gülümseyen, kaşını çatan, şaşıran kimselerde kırışıklıklar daha erken oluşmaktadır. Bunu önlemek için kişinin daha ifadesiz olmak gerekmektedir. Bu mimikler gençken ve cildimiz elastik iken yapıldığında kırışıklık oluşup eski haline gelmektedir, fakat yaşlandığımızda daha az fleksible cildimiz oluştuğu için maalesef oluşan kırışıklık eski haline dönmez ve kalıcı kırışıklık oluşmuştur.

Güneş kremi kullanmamak

Güneşin yaydığı UVA ışınları (kırışıklığa sebep olanlar) tüm yıl boyunca aynı derecede güçlü yansırlar. Siz gözünüzle görmüyor olabilirsiniz ama UVB ve UVA ışınlarına maruz kalan cilt, yaşlılık lekeleri, kırışıklıklar ya da en kötü durumda cilt kanseri gibi ciddi problemlerle karşılaşabilir. O yüzden kışın bile yüzünüze, ellerinize cilt tipinize uygun güneş koruyucu krem sürmelisiniz.

Uyku pozisyonu

Pek çok kişi dikkat etmez ama yüz üstü uyumak yüz kırışmasını sebeplerin sebeplerinden biridir. Bu pozisyon yüzde ve özellikle dekolte bölgesinde belirgin kırışıklıklara yol açar. Her ne kadar gece bu pozisyonu korumak zor olsa da, en azından yüzüstü uykuya dalmamaya özen gösterin. Yüzüstü yatma alışkanlığı olmayan kişilerin daha az kırışıklığı olduğu görülmektedir.Bu nedenle sırt üstü uyumaya alışmanızda fayda var.

Kötü beslenme

Sağlıksız ve kötü beslenme tüm vücudu olumsuz etkilediği gibi cildinde hızlı yaşlanmasına neden olur. Tek yönlü beslenme çok yanlış, ihtiyacınız olan tüm vitaminleri yeteri kadar almalısınız. Bu nedenle dengeli ve sağlıklı beslenmenizde fayda var.Sofranızda lifli gıdaların ağırlıklı olmasına özen gösterin.Şekeri ve tuzu mutlaka azaltın. Sık sık sebze ve meyve tüketin.A,E ve C vitaminlerini sıklıkla tercih edin.vitamin A hücresel aktiviteyi düzenler, cildin aşırı kalınlaşmasını ve pigmentasyonu önler.Ayrıca bu vitaminler cilt yaşlanması ile savaşırlar.Mutlaka günde en az 8 bardak su için.

Buhar banyosuna dikkat

Cilt bakımı ve temizliği denildiğinde akla ilk gelen yüzü çok yıkamak ve yüze buhar banyosu uygulamak gelir. Ancak buhar banyosu yüzü aşırı ısıtır bu nedenle de cildin asit ve su dengesi bozulur. Bu durum da cilt egzamasına zemin hazırlar. Bunun dışında buhar verdikçe cilt gözenekleri daha çok açılır.Cildinizin özelliğini bilmeden (Kuru mu,hassas mı,çok yağlı mı ,allerjik mi ?) rast gele nemlendirici kullanmakta doğru değildir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.