Cilt Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Cilt Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Cilt Kızarıklığı Nedir ?

İçindekiler

Cilt kızarıklığı sık sık yaşadığımız bir cilt sorunudur, özellikle kadınlar da bu sorun daha çok yaşanmaktadır. Hassas olan ciltler, hormonlara bağlı oluşan, stresli geçen bir döneme denk gelen kızarıklar ve alınan bazı besinlere ve baharatlar sonucu oluşan kızarıklar ama en çok hassas ciltler de ki bu sorun sık sık tekrar etmektedir .

Cilt kızarıklığının sebebi tıbbi olarak net belirlenememiştir. Kızarıklıklar her insanda farklı sebeplerden dolayı oluşur. Bazı kişilerde güneş ışınlarından dolayı kızarıklıklar olurken bazı kişilerde de sivilce sebebiyle cilt kızarıklıkları oluşabiliyor. Bu sebeple öncelikle kızarıklığın sebebini öğrenip ona göre müdahale etmek gerekiyor.

Cilde yapılmış olan bakım ürünlerine ve ya cilt bakımlarına karşı daha duyarlı bir cilt, normal cilt yapısına göre tahriş olma ihtimali çok daha fazladır. Bu cilt tipinde bulunan insanların fonksiyonel olarak bir bozukluğu olduğu belirlenmiştir. Bunun sebebi ise sinir uçlarının savunmasız olması ve sinirsel tepkilerin çok daha güçlü olmasıdır.Bu durumda yanma, sızı hissi ve kaşınma gibi sinirsel faaliyetler hissedilen belirtilerdir. Bu belirtilerin en belirgin olanları kızarıklık, pullanma ve sulanmadır.  Genetiğe bağlı olarak hassas cilt tipindeki insanlar genelde kızıl saçlı, açık tenli ve renkli gözlü insanlardır. Bu insanlarda epidermis tabakası ince olur.

Bu durum ise sinir uçlarının ve kan damarlarının yüzeye daha yakın olup, daha savunmasız bir cilde sahip olduklarını belirtir. Yani hassas ciltli insanlar sıcağa ve soğuğa, güneş ışınlarına ve rüzgara karşı çok daha duyarlıdırlar. Cilt tabakası ve koruyucu yağ tabakası yeterli olmadığında fonksiyonel bozukluklar daha kolay oluşur ve tahriş edici pek çok unsur cilde kolay bir şekilde ulaşır.

Cilt Kızarıklığı İçin Maske Tarifi

Ciltte ki kızarıkları ortadan kaldırmak için yapmanız gereken birkaç maske tarifi ile bu sorunuzda kurtulabilirsiniz.
Domates maskesi, bir adet domates, bir yemek kaşığı limon suyu, bir yemek kaşığı yulaf .

Bir adet domatesi kabuklarını soyuyoruz ve rendeliyoruz iyice ardın da bir yemek kaşığı limonu ve yulafı ekliyoruz. Bir kase de iyice karıştırıyoruz ve yüzümüze uyguluyoruz 10-15 dakika kadar bekleniyoruz ardın da ılık su ile yıkıyoruz.

Bunu hafta da bir defa ve 3 uygulama kadar yapıyoruz. Ayrıca domatesin besleyici özelliğinden dolayı cildin yenilenmesini sağlar ve cilde parlaklık verir kızarıklığı alır.

Cilt Kızarıklığı İçin Limon Maskesi 

Bir yemek kaşığı limon suyu ve bir adet yumurta bir kase de iyice karıştırıyoruz ve yüzümüze uyguluyoruz. 15 dakika kadar bekleyip ılık su ile yıkıyoruz. Haftada iki defa bunu yapın ve iyi sonuç almak için iki hafta bu maskeyi uygulayın.

cilt-kizarikliklari

red-face-skin

Yumurta ve limon suyu derinin kendini yenilenmesini sağlar ciltte ki oluşan lekeleri kırışıkları da alır ve ciltteki kızarıklığı hızla alır.

Cilt Kızarıklığı İçin Salatalık Maskesi 

Cilt kızarıklıklarına karşı cildi sakinleştirebilmek ve yatıştırmak adına yapılan en iyi maskelerdendir. Salatalığın içerisinde yoğun su ve vitamin yapısıyla cildinizi canlandırarak nem dengesini korur.

Malzemeler
1 Adet Salatalık
1 Çorba Kaşığı Yağsız Yoğurt
Hazırlanışı
Salatalığı ilk olarak blender ya da benzer bir parçalayıcıyla güzel bir şekilde parçalayın. Daha sonrasında ise bir kap içinde 1 çorba kaşığı yoğurtla beraber karıştırın. Sulu bir karışım elde edeceksiniz. Cildinize sürmeniz için pamuk ya da peçeteden yardım alabilirsiniz.

Cilt Kızarıklığı İçin Yeşil Çay Maskesi

Yeşil çay cilde doğal parıltı verir ve canlılık kazandırır. Yeşil çayı hem kaynatarak içebilirsiniz hem de maske olarak kullanabilirsiniz. İçinde bol miktarda antioksidan içeren yeşil çay, cildi yaşlanmaya karşı korur ve güzelliğinizi devam ettirir.

Malzemeler

  • 2-3 Adet Yeşil Çay Poşeti
  • Yarım Demlik Kaynamış Su

Hazırlanışı
Yarım demlik kaynamış olan suya yeşil çayı atarak 7-10 dakika kadar demlemeye bırakın. Daha sonrasında poşetleri içinden çıkartıp suyu soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ise ufak bir havluyu suyla ıslatarak yüzünüze koyun. 2-3 dakika bekletip daha sonrasında cildi durulayın.

Gül yağı, bir çay kaşığı kadar gül yağını hafta da 3 defa cildinize düzenli olarak uygulayın ve uygularken masaj yapın cildinize nüfus etmesini sağlayın gül yağı yerine gül suyu da aynı oran da yarar sağlar cildinize. Ciltte ki kızarıklıkları hızla alır cilde doğal rengini verir.

Cildi sakinleştirme özelliği vardır. soğuk su ile cildinizi her sabah yıkayın soğuk su cilt için oldukça yararlıdır ve ciltte ki kızarıklık için hızla sonuç verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.