Diş Beyazlatmada Doğal Yöntemler

Diş Beyazlatmada Doğal Yöntemler

Diş Beyazlatmada Doğal Yöntemler

İçindekiler

Gülüşünüzün en önemli göstergesi dişlerinizdir. Hem estetik açıdan hem de sağlık açısından dişler oldukça önem arz etmektedir. Bu sebeple dişlerimiz yediğimiz yiyeceklerden içtiğimiz çaylara kahvelere kadar birçok etkenden dolayı sararmaktadır. Beyaz bir diş, güzel bir gülüş herkesin hayal ettiği özelliklerdendir.

Dişlerin koyu renkli olmasının nedenleri:

 • Aşırı tüketilen kahve, çay, kolalı içecekler,
 • Sigara, puro benzeri tütünlü maddelerin kullanılması,
 • Yaş ilerlemesine bağlı,
 • Dişlerdeki eski restorasyonlar ve kanal tedavisi yapılmış dişler,
 • Eskiden sık kullanılan Tetrasiklin benzeri antibiyotiklerin dişlerin büyüme gelişimi sırasında alınması,
 • Fazla flor alımı,
 • Herhangi bir darbe veya uzun yıllar diş sıkmaya bağlı olarak diş sinirinin canlılığını yitirmesi, en önemli nedenler olarak sayılabilir.

Klinikte Uygulanan Beyazlatma:

Hastanın onayı da alınarak, ağzınızdaki doğal dişlerin hangi renk oldukları saptanır. Bu saptama, tedavi bittikten sonra dişlerin ne kadar beyazladığının izlenmesi açısından önemlidir.

Beyazlatıcı ilaç diş hekimi tarafından dişlerin üzerine sürülür ve özel bir alet yardımıyla, 15 dakika ışınlanarak sertleştirilir. Bu işlem 3 kere tekrarlanır.

Muayenede gerçekleştirilen beyazlatma işleminde kullanılan beyazlatıcı ajanların peroksit oranları daha yüksek olduğundan beyazlatma daha hızlı olur ve kalıcılığı daha uzundur.

Evde Uygulanan Beyazlatma:

Beyazlatma, daha düşük yüzdeli Karbamid Peroksit içeren beyazlatma ajanları kullanılarak gerçekleştirilir.

Hastanın ilk ziyaretinde, yine renk saptanıp, dişlerin ölçüsü alınır ve özel bir plak hazırlanır.

Hastanın ikinci ziyaretinde, hazırlanan plak ve beyazlatıcı ajan içeren tüpler hastaya verilerek dişlerine nasıl uygulayacağı anlatılır. Hasta, ilacı diş hekiminin önerileri doğrultusunda işlemi günde 2 defadan 2 hafta veya sadece geceleri uyurken 1-2 hafta uygular. Haftalık kontrollerle tedavinin nasıl gittiği izlenerek gereken değişiklikler yapılır.

Dişlerimizin daha beyaz görünmesi için doğal yöntemler vardır. Bu yöntemler;

 • Karbonat: Bir miktar karbonatı biraz su ile karıştırdığınızda yumuşak bir kıvam aldıktan sonra diş fırçası ile macun gibi dişlerinizi fırçalayınız. Bol su ile duruladıktan sonra bu işlemi günlük olarak uyguladığınız da kısa bir süre sonra beyazladığını göreceksiniz.
 • Mucizevi Çilek : Çilek doğada bulunan ve en sevilen meyvelerden bir tanesidir. Ayrıca çilekleri küçük bir şekilde ezip dişlerinizi fırçaladığınızda da dişlerinizde beyazlama göreceksiniz.
 • Adaçayı ve Tarçın İkilisi : Doğada bulunan mucizevi olan ikili diş beyazlatmada da oldukça etkilidir.  Bu ikiliyi dişlerinizde kullandığınız da ve haftada 3 kez tekrarladığınızda oldukça beyazlık etkisi yaratacaktır.
 • Sofra Tuzu: Sofralarımızda bulunan tuzlar, diş macununun üzerine bir miktar döküldüğünde etkisini gösterecek ve dişlerinizi beyazlatacaktır.
 • Gliserinin Gücü: Gliserin antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu nedenle dişlerinizi hem beyazlatacak hem de daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Bakterileri öldürme etkisinin olduğu gliserin diş etleri içinde oldukça sağlıklı bir şeydir.

Dişlerinizin bu yöntemler ile kısa sürede daha beyaz bir görünüme sahip olmasıyla en güzel gülüşlere ve dişlere sahip olabileceksiniz.

Kabartma tozu ve Limon mucizesi:

Bir kaba kabartma tozunu koyun. Yarım limonun suyunu sıkıp bu kabın içine dökün. Kabartma tozu ve limon suyunu karıştırın. Karışımdan ihtiyacınız kadar olan miktarı diş fırçanızın üstüne sürün. Nazikçe dişlerinizi fırçalayın. Bir dakika bekleyip çalkalayın

Kabartma tozu ve Hindistan cevizi yağı:

Bir kaseye 1 çay kaşığı kabartma tozu koyun ve ½ çay kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu macunla dişlerinizi fırçalamak için bir diş fırçası kullanın. Daha sonra ağzınızı iyice durulayın. Dişlerinizi bu karışımla haftada iki kez fırçalayın.

Kabartma tozu ile elma sirkesi:

Bir kaseye biraz kabartma tozu koyun. Macun kıvamına gelmesi için yeterli miktarda elma sirkesi ekleyin ve karıştırın. Elma sirkesi lekeleri çıkarmak ve dişleri beyazlatmakta etkilidir. Dişlerinizi nazikçe fırçalayın. Bir ay boyunca haftada bir kez tekrarlayın.

Zerdeçal:

Bir çay kaşığı zerdeçal, yarım yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve bir veya iki damla nane esansiyel yağını bir kaba koyup karıştırın. Nazikçe dişlerinizi fırçalayın. Üç ila beş dakika bekletip ağzınızı su ile çalkalayın.

Muz kabuğu ile diş beyazlatma:

Muz kabuğu, diş minesini yeniden canlandıran ve gülüşünüze parlaklığı geri kazandıran magnezyum, manganez ve potasyum açısından zengindir. Taze muz kabuğunun beyaz kısmını dişlerinizin üzerine sürün. Muz kabuğunu kullandıktan sonra dişlerinizi fırçalayın. Bu yöntemi haftada 2 veya 3 kez tekrarlayabilirsiniz.

Çilek ezmesi:

İki veya üç büyük çileği ezip bir macun haline getirin. Çilek ezmesini dişlerinize diş fırçası yardımıyla uygulayın. Üç ila beş dakika arası bekletip ağzınızı suyla çalkalayın. Bu karışımı haftada bir kez kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.