Dış Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir Belirtileri Nelerdir?

Dış Gebelik Nedir?

İçindekiler

Dış gebelik bayanların çok sık karşılaştığı bir durum olmamakla birlikte, %2 kadının başına gelen bir durumdur. Gebelik durumunda olan bayanın, döllenmiş yumurtanın rahime gittiği yolda belirli bir nedenden kaynaklı olarak ulaşamaması ve buna bağlı olarak farklı bir yere yerleşmesi durumunda oluşmaktadır. Dış gebelik tedavi edilebilir bir durum olmadığı için maalesef ki ameliyat ile gebeliğin sonlanması gerekmektedir. Tıpta eptopik gebelik olarak adlandırılan bu durum herhangi bir müdahale olmaması halin de anneyi ölüme kadar götürmektedir. Bunun için dış gebelik yaşayan bir bayanın acil olarak müdahale edilerek gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Dış gebelik aynı zaman da normal gebelik ile aynı belirtileri vermesinden kaynaklı olarak anlaşılması zor bir durumdur.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik çoğu zaman belirti vermez. Gebelik ile aynı belirtileri verdiği için çok fazla bir şüphe edilmez. Dış gebelikte mide bulantısı, adet gecikmesi, memelerde hassasiyet gibi durumlar görülebilir. Bunun dışın da eğer büyümüş bir bebek var ise vajinal kanama, omuz ağrısı ve bayılma gibi durumlar oluşabilir. Dış gebelik belirtilerin verilmesi durumunda acilen annenin hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Aksi takdir de tüpün patlamasına bağlı olarak geçirilebilecek iç kana ve zehirlenme sonucu anne hayatını kaybedebilir. Tabi ki bu dış gebeliğin son evrede ki belirtileri olup, bunları yaşamayan kişiler dış gebelik yaşamıyor anlamını taşımaz. Doktor kontrolü altında gebelik geçirdiğiniz müddetçe ve bebek kesede yani rahimde görünene kadar her hamile bayanın dış gebelik riski bulunmaktadır.

Dış Gebelik Neden Olur?

Dış gebeliğin olması aslında birçok sebebe dayalıdır. Tam olarak kesin bir nedeni var denmese de annenin tüplerinde doğuştan gelen bir tıkanık olmasından ya da daha önce geçirilen dış gebelik ya da herhangi bir rahim ameliyatı sırasında tüpler de yapışkanlık kalmasından kaynaklı olabilir. Enfeksiyon olan annelerde de dış gebelik riski bulunmaktadır. Aynı zaman da bazı doğum kontrol yöntemleri de dış gebeliğe sebebiyet verebilir.

Dış Gebelik Tedavisi

Dış gebeliğin daha öncede belirttiğimiz üzere tedavisi bulunmamaktadır. Yapılan işlem ise hemen durumu fark ederek gebeliğin sonlandırılması gerekmektedir. Gebeliği sonlandırmak için ise yapılan uygulama açık ya da kapalı ameliyat olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.