Doğa Sağlıklı Yağlarla Doludur

Doğa Sağlıklı Yağlarla Doludur

Doğa Sağlıklı Yağlarla Doludur

İçindekiler

Yaşayan bir organizmada tüm hücreleri çevreleyen hücre zarları vardır. Hücre zarları,hücrelerin nefes alması, beslenmesi, korunması ve normal çalışmasını sağlar.

Bütün hücre zarlarını, temel yapı taşları olan Omega-3, Omega-6 yağları ve kolesterol oluşturur. Bu tür yağlar doğal olarak her gün düzenli bir şekilde tüketilirse, hücrelerin nefes almaları, beslenme ve çalışmaları normalleşecek, sonuç olarak insülin ve leptin direnci kırılacaktır. Sağlıklı olan bu yağların insülin ve leptin direncini kırarak, şişmanlık ve obeziteyi ve dolayısı ile bütün dejeneratif hastalıkları önlediği çeşitli bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. Bütün doğal yağları suçluluk hissetmeden huzurla tüketmek için, çeşitli yağ cinslerini ayrıntılı olarak

gözden geçirmemiz gerekir. Bildiğimiz gibi yemeklerimizde kullandığımız yağlar, hayvansal katı yağlar (doymuş) ve bitkisel sıvı yağlar (doymamış) olarak iki gruba ayrılmaktadır:

Doymuş yağlar

Hayvansal kaynaklı olan katı yağlar ve tereyağıdır (bütrik asit). Bu yağlar, doğallıkları bozulmadan tüketildikleri takdirde zararlı değil, bilakis sağlıklı bir vücut için olmazsa olmaz ana besin maddeleridir. Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren temel yapı taşlarıdır.

Doymamış olan yağlar

Bitkisel kaynaklı olan sıvı yağlardır. Bitkisel kaynaklı sıvı yağlar da üç alt gruba ayrılırlar:

 1. Tekli doymamış yağ grubunda, Omega-9 grubundaki gibi (zeytinyağı ve fındık yağı) faydalı sıvı yağlar bulunur.
 1. Çoklu doymamış yağ grubunda, Omega-3 (balık yağı) ve Omega-6 (doğal mısırözü, ayçiçeği yağları) gibi bitkisel sıvı yağlar vardır.
 1. Çoklu doymamış trans yağlar da, doğallıkları bozulmuş bitkisel kaynaklı sıvı yağlardır. Trans yağlar, fabrikasyon işlem ve yanlış kullanma sonucu doğallıklarını kaybetmişlerdir. (Bozulmuş olan mısırözü, ayçiçeği yağları ).

Trans Yağların Sebep Olduğu Hastalıklar :

Sağlıklı yağlar, tereyağı, hayvansal katı yağlar, balık yağı yani Trans yağların sebep olduğu hastalıklar oldukça fazladır. Bunların en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz:

 • enpratikbilgiler

                  enpratikbilgiler

  Bağışıklık sistemini zayıflatarak her çeşit viral ve mikrobik hastalığın kolaylıkla oluşmasına neden olurlar.

 • Serbest oksijen radikallerini artırdıkları için her türlü kanser ve dejeneratif hastalıkların başlamasına neden olurlar.
 • Kan yağlarımızda düşük yoğunluklu yağ olan LDL kolesterolü okside ederek zararlı LDL haline dönüştürürler.
 • Kan yağlarımızda yüksek yoğunluklu yağ olan HDL kolesterolü ise düşürürler.

Peki, Sağlıklı Yağlar Hangileridir?

Önceki bölümde de söylemiş olduğumuz gibi, doğal olan bütün yağlar sağlıklıdır. Bozulmamış olan (trans yağ içermeyen) tereyağı, hayvansal katı yağlar, çoklu doymamış balık yağı (Omega-3), ısıl işlem görmemiş, yanmamış

ve acımamış özellikteki çiğ mısırözü ve ayçiçeği yağı (Omega-6) gibi sıvı yağlar, tekli doymamış soğuk sıkım zeytin ve fındık yağları (Omega-9) sağlıklıdır.

Sağlıklı yağlar da birkaç gruba ayrılır:

 • Hayvansal kaynaklı olan doğal tereyağı (bütrik asit), kuyruk yağı kolay bozulmazlar ve ısıya dayanıklıdırlar.

  enpratikbilgiler

                                      enpratikbilgiler

 • Balık yağında bulunan Omega-3 Çabuk bozulur.
 • Doğallığı bozulmamış mısırözü ve ayçiçeği yağında bulunan Omega-6 açık havada bekleyince ve yüksek ısıda hemen bozulur-trans yağa dönüşür.
 • Zeytin ve fındık yağlarında bulunan Omega-9 (oleik asit) çabuk bozulmaz, ısıya dayanıklıdır.

Çoklu doymamış olan Omega-3 (Ü.-3) ve Omega-6 (Ü.-6) yağları, insan vücudunda üretilemez. Bu sebeple esansiyel yağlar ya da temel yağlar olarak adlandırılırlar.

Mutlaka besinlerle ya da destek olarak alınmaları gerekir. İnsan vücudu gereksinimine göre Omega-9 (Ü.-9) denilen ‘oleik yağı’ üretir. Bu nedenle zeytin ve fındık yağında bulunan Omega-9 (Ü.-9) ‘oleik yağı’ temel

ya da esansiyel bir yağ değildir.

Trans yağlar hakkında Doğal Olmayan Zararlı Yağlar ( Trans Yağlar) yazımı okuyabilirsiniz.


	
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.