Doğal Yöntemlerle Varis Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Varis Tedavisi

Doğal Yöntemlerle Varis Tedavisi

İçindekiler

Dolaşım sisteminde normalde kan kalbe doğru hareket etmektedir. Varisli damarlarda bu sistem bu şekilde işlemez. Kan damarın içinde birikerek vücudun dışından da görülebilmektedir. Bu görüntü birçok kişiyi son derece rahatsız etmektedir. Damarın şiş hale gelmesi de rahatsızlık vermektedir. Genellikle uzun süre ayakta kalmayla birlikte bacaklarda oluşur. Fakat sadece bacaklarda değil vücudun pek çok bölgesinde de meydana gelebilmektedir. Özellikli olarak hamilelik, uzun süre ayakta çalışmak, stres, kilo alma ya da hormonel bozukluklar ile ortaya çıkmaktadır. Varisli damarların tedavisinde tıbbi çözümler vardır fakat bu cerrahi müdahaleler oldukça pahalıdır. Fazla miktarlarda para harcamadan doğal varis tedavisi de oldukça mümkündür. Bu basit tedaviler doğal yöntemlerle yapılır ve vücuda bir zarar vermez.

Varisin etkisini azaltmak için ne yapılır?

Sıcak varislerin en büyük düşmanıdır, sıcak suyla banyo, sauna, hamam gibi etkinliklerden kaçının.

Sıcağın aksine soğuk varisli damarları rahatlatır, şişlikleri, ağrıları hafifletir. Soğuk suyla masaj yapın.

Ayakta sabit bir şekilde ya da oturarak ayaklarınız sarkık durumda uzun süre tutmayın. Masa başında çalışanlar için 30 dakikada bir kalkıp hareket etmeleri gerekir.

Hareketsizlik bacaklarda basınç oluşturur ve bu da varislerin en büyük nedenidir. Kanın toplandığı bacaklardaki basıncı azaltmak için günde en az 45 dakikalık yürüyüşler kan dolaşımı sağlayacak ve varis oluşumunu önleyecektir.

Varisin başlıca nedenlerinden biri de aşırı kilolu olmaktır. Vücudun taşıyabileceğinden fazla kiloda olmak damarlara yoğun bir basınç yapar. Fazla kilolardan kurtulmak varis oluşumunuzu engelleyecektir.

Damar tıkanıklığının en büyük sebeplerinden biri sigaradır. Sigara damarda kan dolaşımına engelleyerek basınca ve tıkanıklığa neden olur.

Topuklu ve sert tabanlı ayakkabı kan dolaşımına engel olarak basıncı artıracaktır. Bu da varis oluşuma neden olur.

Dar pantolonlar, taytlar giymekten kaçının.

Varis problemi olanların en büyük kurtarıcısı olan varis çorabı varis için etkin bir yöntemdir. Ailesinde varis problemi yaşayanlar ve kendi de risk grubuna girenler varis çorabıyla varise engel olabilir.

Varis nasıl tedavi edilir?

Son zamanlarda varis tedavisi için en çok uygulanan yöntem lazerdir. Lazer tedavisi ile damar genişlemelerinin verdiği rahatsız edici görüntüyü büyük ölçüde giderir.

Varis tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden birisi zencefildir. Zencefilin ittihat önleyici etkisi bulunur. Bu sebepten dolayı varisli bölgeye hücum ederek varis görünümünde büyük değişiklikler meydana getirir. Zencefil ile varis tedavisi yapılacağında doğrudan zencefili tüketmek, çayını içme ve zencefil özünü varisin bulunduğu bölgeye uygulamak son derece etkili bir yöntemdir. Bir diğer etkili yöntem ise, tıpkı zencefil gibi iltihap önleyici özelliği olan sarımsak ve soğandır. Sarımsağın ve soğanın çiğ olarak tüketimi varisler için iyi bir çözüm önerisi olacaktır. Varisli bölgeye sarımsak ve soğanın doğrudan uygulanması da etkilidir. Bunun için sarımsak ve soğanı ezerek varisli olan bölgeye uygulama yapmak gerekir.

Gotu kola bitkisi

Gotu kola bitkisinin kökü bacaklarda gün sonunda oluşan ödemi engelleyerek, deride renk değişimleri ve ağrı gibi varis belirtilerini büyük ölçüde azalttır. Gotu kolanın kan dolaşımına yaptığı etkiyle; beyin fonksiyonları, hafıza ve depresyon gibi durumlara da iyi gelir. Bu bitki aynı zamanda ameliyat yaraları, sedef, yanık ve ülser durumlarında iyileştirici etkiye sahiptir.

Üzüm tohumu

Üzüm tohumu özü ve kabuğunun kurutularak elde edilen üzüm çekirdeği, güçlü bir antioksidandır. Üzüm çekirdeği, damar geçirgenliği ve kırılganlığının azaltır böylece ödem ve damar içi kanamayı engellemiş olur. Kas yapısındaki kallojen ve elastik proteinlerin stabilizasyonunu sağlayan üzüm tohumu, venöz yetmezlik ve variste oldukça etkilidir.

Yaban mersini

Yaban mersini antioksidan ve antosiyan kaynağıdır. Kan dolaşımına yardımcı olur. Damarların ve kollojen dokunun onarımına da yardımcı olan yaban mersini, varislere neden olan basınç ve dolaşım sorununun önler.

At kestanesi 

At kestanesi tohumu özütü varis çorabı kullanmanın sakıncalı olduğu durumlarda kullanılabilen yöntemdir. Bu yöntemin ileri derecede varis hastalarında bacak kalınlığını ve ödemini azalttığı görülmüştür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.