Dolven (ibuprofen) şurup ne işe yarar? Dolven şurup nasıl kullanılır?

Annelerin çocuklar ateşlendiğinde ya da hafif bir kırgın olduklarında verdiği Dolven (ibuprofen) şurup, tam olarak ne işe yarıyor, ne için …

Dolven (ibuprofen) şurup ne işe yarar? Dolven şurup nasıl kullanılır?

Annelerin çocuklar ateşlendiğinde ya da hafif bir kırgın olduklarında verdiği Dolven (ibuprofen) şurup, tam olarak ne işe yarıyor, ne için kullanılıyor, yan etkileri nelerdir, fiyatı nedir gibi sorularınızın yanıtını ayrıntılı hazırladığımız bu rehberde bulabilirsiniz.

Etken maddesi ibuprofen olan Dolven şurup, asıl amacı ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılıyor. Dolven, ilk olarak ilacın kullanıldığı hastalıkların yanı sıra bu hastalıkların tetiklediği ağrıların giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Dolven ayrıca iltihap çözücü etkisinden dolayı çocuklarda rastlanan eklemlerde iltihap, diş tedavisi, diş eti apsesi ağrıları, kaza veya spor yaralanmaları ile alakalı şişlik, ağrı ve iltihap durumlarında da kullanılmaktadır. Dolven şurubu kullandıktan sonra etkisi 30-45 dakika arasında başlamaktadır.

Dolven şurup, özellikle 6 aydan büyük çocuklarda kullanılmaktadır. Grip ve soğuk algınlığından dolayı meydana gelen hatalıklar sonucunda oluşan ateşi düşürmede yardımcı olmaktadır. Dolven, ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliğiyle pek çok aile tarafından tercih edilmektedir ancak bu tür ilaçların doktor tavsiyesiyle kullanılması gerekmektedir.

DOLVEN ŞURUP NASIL KULLANILIR?

Dolven şurup, genellikle aç karnına biraz su ile içilebilir. Fakat nadir olarak da görülse çocuğunuzda hazımsızlık oluyorsa yiyecek veya süt ile birlikte de verilebilir.

  • Kullanmadan önce şişeyi çalkalayın.
  • 7 kg altındaki çocuklarda kullanmayın.
  • Eğer bir dozu vermeyi unuttuysanız, hatırladığınızda dozu verin. Bir sonraki dozu vermeye az kaldıysa biraz daha bekleyip vermeniz gerekmektedir.
  • Doğru dozda kullanımı için mutlaka şurubun içinden çıkan ölçek ile ölçün.

DOLVEN KAÇ SAAT ARAYLA VERİLEBİLİR?

Dolven şurup ağır olmayan durumlarda 6-8 saat arayla kullanılması önerilir. Doktorun önerdiği dozda ve saat aralığında kullanmaya özen gösteriniz.

 

DOLVEN ŞURUP FİYATI

Dolven şurup eczane satış fiyatı 2021 yılında 13.61 TL olarak belirlenmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.