Dudak Kuruma Nedenleri Ve Çözümü

Dudak Kuruma Nedenleri Ve Çözümü

Dudak kuruması kış aylarında veya mevsim geçişlerinde sıkça yaşanan bir cilt problemidir. Dudaklarının kuruması ve çatlaması görselliği etkileyen önemli bir sorundur. Dudak kurumasının çatlamasını nedenlerini sizler için araştırdık.

Dudak Kurmasının Nedenleri

İçindekiler

1- Dudak koruyucular, nemlendirici ve parlatıcılar, dudaklarınız için kullandığınız ruj, içerisinde fazla kimyasal içerik bulunur. Alacağınız ürünlerin içeriklerinin doğal olmasına dikkat ederek kaliteli ürünleri tercih etmenizi öneririz.

2- Dudak kurumasının nedenlerinden biri de su kaybıdır. Gün içerisinde yeteri kadar alınmayan su veya su yerine alınan diğer asitli içecekler dudak kurumasına neden olabilir. Bunun için günde mutlaka en az 2,5 litre su içilmelidir.

3- Dudak kuruluğunun başlıca sebeplerinden biri de B vitamini, demir ve yağ eksikliğidir. Vücutta eksik olan bu gerekli vitaminler dudak kurumasında önemli rol oynar. Sürekli kuruyan dudaklara sahipseniz öncelikle vücudunuzun eksiklerini gidermelisiniz.

4- Dudak kurumasında psikolojik durumun da etkisi büyüktür. Ruhsal sağlığınız çok dengede değilse ve dudaklarınız sürekli olarak kuruyorsa bir yardım almalı ve sorununuzu çözmelisiniz. Dudak kurumasında ruhsal durumun önemi unutulmamalıdır.

5- Dudak kurumasında yapılan önemli yanlışlıklardan biri de sürekli dudakları yalamaktır. Alışkanlık haline gelen bu durum dudakların daha fazla kuruyup çatlamasını sağlar. Aklınıza geldiği anda dudaklarınızı ıslatmayacağınızı sürekli kendinize hatırlatın.

6- Dudak kurumasında tozlu ortamlarda fazla bulunmak ve güneşin cildimize fazla temas etmesi de etken olabilir. Doğal dudak koruyucular kullanarak ve genel sağlığımız için tozlu ortamlardan uzak durarak dudaklarınızı koruyabilirsiniz.

7-Birçok diş macunu sodyum loril sülfat isimli bir bileşen içerir. Bu bileşen kuruluğa ve dudaklarda çatlamaya neden olur. Eğer dudak çatlamasından şikayetçi iseniz, başka bir diş macununa geçebilirsiniz.

Bütün bu yazdıklarımızı dikkate almanıza rağmen dudaklarınız da halen dudak çatlaması veya kuruması oluyorsa bir doktora görünüp test yaptırmakta fayda vardır.

Dudak kuruluğu kanamalara neden olabileceğinden dudakların nemlendirilmesi için çeşitli bitkisel destekler gerekebilir. Dudakların doğal nemine ulaşmak için balm kullanılabilir. Birçok kişi ruj sürerek ya da peeling yaparak bu etkinin kalıcı olmasını sağlar.

Dudakların çok ciddi biçimde kurumasına neden olur. Bazı akne ilaçlarının kullanılması,. Dudakların kuruması ve dudak kuruluğu nedenleri hangi sebeple olursa olsun, doğru ürünler kullanıldığında azalmaktadır. Balm kullanımı ve dudak nemlendirici ürünler kısa sürede dudak onarımını sağlarken, dudak peelingleri de dudaklardaki ölü derinin onarılmasını sağlar.

Kuruyan dudaklar önce çatlar, daha sonra da kanar ve yara olur. Bu da sürekli kanamalara neden olur. Estetik açıdan da birçok zararı bulunan kuru dudaklar onarılmadığı sürede kişiye rahatsızlık verir.

Dudak-Catlamasi

Dudak Kuruması Nasıl Geçer

Bepanthol krem çeşitleri, dudak kuruluğunun tedavi edilmesinde en sık tercih edilen yöntemdir. Kuruyan ve çatlamış dudaklar, zamanla yara haline gelerek zarar verici olmaktadır. Dudak kuruluğuna en iyi çözüm, bu tür yara onarıcı ve doğal içerikli kremlerin kullanılmasıdır. Bu krem çeşitlerinin tercih edilmesi durumunda dudaktaki hasarın onarımı çok daha hızlı olacaktır.

Eğer dudaklarınızda devamlı olarak çatlama problemi yaşıyorsanız aşağıdakiler sizin için etkili olabilir:

1-B vitamini yönünden zengin olan gıdalar bol miktarda tüketilmeli.

2-Eğer ruj kullanıyorsanız nemlendirici rujları tercih etmenizde fayda var.

3-Dudaklarınızı nemli tutmaya, vücudun susuz kalmamasına dikkat edin, aşırı sıcaktan ve güneşten sakının, yeterli ve dengeli beslenin.

4-Güneşli havalarda dışarı çıkarken dudaklarınıza bir nemlendirici ve koruyucu sürün.

5-Soğuk, rüzgarlı havalarda ise krem veya eczaneden alacağınız vitaminli dudak stickleri etkili olmaktadır.

6-Dudağınızda çatlaklar oluştuktan sonra dudaklarınızı ısırmamalı ve çatlakları koparmamalısınız.

Dudak Balmı Kullanımı

Dudak balmı kullanımı son derece yaygın olmakla birlikte genelde marketlerde satılan ürünler yerine eczanelerde satılan katkı maddesiz ürünlerin kullanılması daha uygun olmaktadır. Dudakların korunması ve yenilenmesi, renginin soluk değil canlı olmasıyla mümkün olmaktadır. Dudaklarınızın korunmasını sağlayan birçok yöntem sayesinde hava kurluluğu, güneş ve kozmetik kullanımıyla yıpranan dudaklar onarılır ve eski gücüne ulaşır.

Dudak Bakımında Neler Yapılmalı?

Bir diş fırçası yardımıyla dudaklarınızı fırçalayarak doğal bir peeling yapabilirsiniz. Özellikle dudak kuruluğu söz konusu olduğunda banyodayken bu şekilde fırçalama yapılarak dudakların onarılması için krem sürülebilir. Birçok farklı yöntemi olan dudak onarımında kullanılan ürünler, düzenli olarak sürüldüğünde canlı ve parlak biçimde dudaklar sağlığına kavuşabilir.

Birçok kişi kendi kendine dudak bakım balmları yapmaktadır. Bu ürünlerin kullanılmasıyla dudakların çatlak ve yaralı görünümleri azalır. Aynı zamanda pürüzsüz dudaklar için bu bakım ürünleri kullanılarak, cildin pürüzsüz görünmesi mümkün olabilir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Nurten dedi ki:

    Yaz kış bende hep dudak kuruluğu problemi var bir türlü geçmedi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.