Dudak kuruması ve çatlaması için öneriler

Pandemi döneminde sıklıkla kullanılan maskeler nedeniyle havasız kalan dudaklar kışın soğuk havasıyla birlikte zamanla kurumaya ve çatlamaya …

Dudak kuruması ve çatlaması için öneriler

Pandemi döneminde sıklıkla kullanılan maskeler nedeniyle havasız kalan dudaklar kışın soğuk havasıyla birlikte zamanla kurumaya ve çatlamaya başlıyor. Yağ üretme özelliği olmaması nedeniyle ciltte kurumaya en yatkın bölge olan dudaklarda oluşan çatlaklar zamanla kanamaya ve acıya sebep oluyor. Dudak çatlaklarıyla mücadelenin en bilinen yöntemi düzenli olarak nemlendirmektir. Bu haftaki köşe yazımda kuruyan ve çatlayan dudaklara bakım önerileri ile dolgun ve parlak dudaklar için evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz pratik önerileri anlatacağım.

Sabah dışarı çıkmadan ve gece yatmadan önce kullanacağınız nemlendiriciler ile Dudaklar için etkili yöntemler

  • Dudak ve cilt bakımında nem aşıları, kök hücre ve PRP uygulamaları en sık başvurduğumuz yöntemler arasında yer alıyor.
  • Hyalüronik asit destekli nem aşıları dudağa enjekte edildiğinde su molekülleriyle birleşerek uygulandığı bölgeye nem verir. Nem aşısı, dudak içerisine olduğu gibi etrafına uygulanabilir. İçerisine ilave edilen aminoaistler ve vitaminlerle dudak bariyeri artırılarak daha sağlıklı bir görünüm elde edilir.
  • Kök hücre uygulamasında ise tek seansta, yaklaşık 1-1.5 saat süren bir işlem ile uygulamanın etkileri operasyonu takip eden 1 ay içerisinde görülmeye başlar.
  • PRP uygulaması, incelen ve kuruyan deriyi içten nemlendirmek ve güçlendirmek için etkili sonuç verir. PRP uygulamasının 2’şer hafta arayla en az 4 kez yapılması ve yılda 1 kez tekrarlanması gerekir.
  • Dudağa yapılan yağ enjeksiyonları ise dudaktaki kanlanmayı arttırarak daha sağlıklı ve diri görünmesini sağlayabiliyoruz.

Dudaklar üzerindeki ölü deri dermaroller ile temizleniyor

Klinikte yapılabilecek uygulamaların dışında dudak bakımı için evde ağrı ve acı olmadan dermaroller uygulaması da yapabilirsiniz.

Dermaroller’ın ucundaki ince uçlu iğneler, dudak üzerinde hasar oluşturarak ölü derinin atılmasını ve hücrelerin yenilenerek yerine sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar.

Uygulamadan sonra gözenekler 10-15 saniye açık kalır. Böylece uygulama sonrasında bölgeye uygulanan vitamin, nemlendirici, antioksidan kremler ya da Hyalüronik asit desteği, daha hızlı ve daha kolay deri altına ulaşır.

Hiçbir ürün kullanmasanız bile, uygulama sonrasında gözenekler açılacağı için cildiniz oksijen alacak, kanlanma artacak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşabilirsiniz. Hassas ve alerjik cilde sahipseniz daha küçük milimetrelerdeki dermaroller kullanmanız gerekir.

Dolgun ve parlak dudaklar için pratik bilgiler

  • Yumuşak bir diş fırçası yardımı ile dudaklarınızı zaman zaman fırçalamak dudaklarınızı ölü derilerden arındıracaktır.
  • Mat ve koyu renk rujlar dudaklarınızın daha da kurumasına neden olabilir. Özellikle kış aylarında bu rujları sürmeden önce nemlendirici kullanmanız dudaklarınızı nemli tutacaktır.
  • Nane yağı kullanmak dudaklarınızı nemlendirir. Düzenli olarak nane yağı ile masaj yaptığınız dudaklarınız daha canlı duracaktır.
  • Bol bol su içmeye özen göstermelisiniz. Su eksikliği ciltte kurumaya ve dudaklarda yıpranmaya neden olabilir.
  • Dudaklarınızı nemlendirecek bitkisel yağlar, peeling ve maske uygulamaları ise dudaklarınızı olduğundan daha canlı gösterecektir.

Uzmanın notu: Metinde belirtilen işlemlerin uygulanması ve sonuçları, her kişinin anatomisine, fizyonomisine ve yaşam kalitesine göre değişiklik gösterebilir. Bahsedilen uygulamadan önce konunun uzmanı bir doktorla görüşülmesi önerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.