Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır ?

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır ?

Brezilya Fönü Nedir?

İçindekiler

Brezilya fönü kalıcı olarak saç düzleştirme işlemine verilen isimdir. Profesyonel olarak yapılan kalıcı düzleştirmede saça kimyasal maddeler verilerek saç tellerinin dümdüz olmasını sağlıyor. Fakat Brezilya fönü saçların kabarıklığını almaz. Saçlarını düzleştirir fakat daima saçların kuaför fönü gibi pürüzsüz görünmez.

Kabarıklığı aynı kalır, yalnızca saç tellerin düz görünür. Brezilya fönü nitelikleri sebebiyle, kabarmayı ortadan kaldırır ve yoğun parlaklığı teşvik eder . Saç bakımı, her telin etrafında koruyucu bir tabaka yaratmak için saçınıza yapışan, kabarmayı etkili bir biçimde azaltan, kütikülü mühürleyen ve herhangi bir dış hasara karşı koruyan sıvı keratin formülüdür .
Yumuşatma tedavisi Brezilya’da ortaya çıkmıştır ve camu camu, annatto tohumu ve açai berry de dahil olmak üzere ülkeye özgü malzemeler kullanmaktadır. Tedaviyi satın aldıktan sonra, saçlarınız nemlendirilmiş, daha az kıvırcık ve ısı stiline daha dayanıklı olacak. Neredeyse her çeşit ve dokuda, hatta ince saçlarda bile etkilidir.

Evde Brezilya Fönü Nasıl Yapılır ?

Evde Brezilya fönü çekmek esasında çok basit! Saçlarını fön makinesi ile düzleştirerek 3 güne kadar kalıcı bir sonuç elde edebilirsin. Brezilya fönü yalnızca bayanlar için değil Brezilya fönü erkek saçına da uygundur. Brezilya fönü malzemelerine gerek kalmadan yalnızca fön makinesi ve saç spreyi ile evde fön çekerek yarı kalıcı sonuçlar elde edeceksin.

Saçlarının düz olmasını isteyen ve devamlı fön çekmekten yorulan bayanların imdadına brezilya fönü yetişiyor. Bu yöntem ile; saçlarınızın 6 ay kadar düz kalmasını sağlayabilirsiniz. Peki Evde brezilya fönü nasıl yapılır ?

Brezilya Fönü İçin Gerekli Malzemeler

  • Saç bonesi
  • Bir çift eldiven
  • Bir cam kase
  • Boya fırçası
  • Ağzınızı ve burnunuzu kapamak için maske
  • Vantilatör
  • Fön makinası
  • 230 dereceye kadar ısınabilen nitelikli bir düzleştirici
  • Sülfatsız şampuan
  • 0.80ml keratin

Bu yöntem ortalama olarak 1-3 saat gibi sürse de uygulayan kuaför, kişinin saç yapısı, inceliği ve yıpranma durumuna uygun olarak bir saat belirleyecektir.

Brezilya fönü; saçın düz, parlak ve hacimli olmasını sağlamış olduğu gibi daha sağlıklı görünmesini de destekler. Brezilya fönü çoğunluk olarak kuaför salonlarında yapılsa da doğru yöntem ve malzemeler ile evde de kolayca uygulanabilmektedir.

Evde Brezilya fönü yapanlar genelde bu uygulamadan memnun kaldıklarını bildiriyorlar.

Brezilya-fonu-nasil-yapilir
Brezilya-fonu-nasil-yapilir

Evde Brezilya Fönü Yapılış Aşamaları:

1.Aşama

Uygulamaya başlamadan evvel saçların sülfatsız bir şampuanla yıkanması gerekiyor. Bu işlem saçlardaki sodyumdan kurtulmaya yardımcı olmaktadır. Sülfatsız şampuanı kuaför,internet mağazaları veya -marketlerden satın alarak sahip olabilirsiniz.

2.Aşama

Saçları sülfatsız şampuan ile ve ardından iyice kurutulur. Saçları kıvırcık ve dalgalı olan bayanlar saçlarını kuruttuktan hemen sonra bir düzleştirici yardımıyla saçlarını düzleştirmelidir.

3.Aşama

Saçlar kurtulup düzleştirildikten sonra ayrı ayrı tutamlara ayrılır. Bu esnada kişi maske ve eldivenlerini takıp uygulamaya hazır hale gelmelidir.

4.Aşama

Tutamlara ayrılan saça (saç diplerine asla sürülmemelidir) kreatin sürülür. Kreatin kokusu çok yoğun ve rahatsızlık verici olduğu olduğundan kreatin uygulaması gerçekleştirilirken odada mutlaka vantilatör,kapı ve pencere açılmalıdır bunun sebebi ortamın daha ferah olmasını sağlamaktır.

5.Aşama

Bu aşamada ise kreatin sürülen saçlar dikkatli bir şekilde taranmalıdır. Bu taranma işlemi saçlardaki kreatinin eşit olarak saç tellerine dağılmasını kolaylaştıracaktır. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra saçlar tepede toplanmalı ve bir bone ile sarılmalıdır.

6.Aşama

Bone kullanmanın sebebi saçların hava ile temasını önlemek ve saç derisinde oluşan ısıdan faydalanmaktır.İsterseniz bone üzerine havlu da sarabilirsiniz. Saçlarınızı bu biçimde sarılı halde 20 ila 40 dakika kadar bekletin. Saçları kıvırcık ya da düz olanlara göre bekleme süresi farklılık gösterebilecektir.

7.Aşama

Bu aşamada ise saçtaki bone çıkarılır ve saçlar saç kurutma makinası ile güzel bir şekilde taranır. Kurutma gerçekleştirilirken ise saçlar seyrek bir tarak ile taranmalıdır. Bu aşamada kullanılacak olan tarak fırça tipinde olmamalıdır.
8.Aşama

Bu aşamada saçlar kurutulduktan sonra düzleştirilir. Bu uygulama için düzleştirici 230 derece ısıtılmalıdır.

9.Aşama

Düzleştirmenin ardından saçlar ince ince tutamlara ayrılıp her tutama boydan boya 5 ila 10 defa presleme yapılır. Bu anda saçtan çok fazla buhar çıkıp ciğerlerin olumsuz etkilenmesine sebep olabileceğinden muhakkak maske kullanılmalıdır.

10. Aşama

Brezilya fönü ömrünü uzatmak adına ilk 4 gün saçlar günde 2 kez düzleştirilmelidir. Bu süreçte saçta toka izi veya herhangi bir bozulma olmaması için saçlar toplanmamalıdır. Ilk 4 günün ardından saçlar tekrar sülfatsız şampuanla yıkanır yıkanmalı ve sonrasında nemi havlu ile alınıp iyice kurutulmalıdır.

Brezilya Fönü Zararları

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji en temel Bilim Dalı Başkanı ve Türk Dermatoloji Derneği Dermatoallerji Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Teoman Erdem: Brezilya fönünde uygulamasında kullanılacak olan formaldehit maddesinin yanıcı ve keskin bir madde olduğunu ve insan vücudunda kan,beyin ve boğaz kanserine sebep olabileceğini vurgulamaktadır.

Yapılan araştırmalar brezilya fönü uygulandıktan 1 saat sonra bazı yan etkiler gösterdiği ortaya çıkarılmıştır. Bu belirtilerin (halsizlik, burun ken temelması ve göz kızarıklığı) bu olumsuz durumlara brezilya fönünde kullanılacak olan formaldehit maddesinin sebep olduğu düşülmektedir.

Brezilya Fönü Ne Kadar Sürer?

Genel olarak süreç bir saat ila bir buçuk saat sürmektedir. Bu süre nasıl bir sonuç istediğinize ve saçınızın tipine göre uzayadabilir.

Stilistiniz, tüm ürünü çıkarmak ve tedavinin yapışması için bir taban yaratmak için saçınızı üç ya da dört kez şampuanlayarak başlayacaktır.

Bölüm bölüm çalışma, Brezilya Fönünü formülünü kökten uca uygulen temelcak, daha sonra pürüzsüz bir biçimde kurutulacaktır. 450 dereceye kadar ısıtılmış bir yassı demir onu kapatacak, daha sonra tedaviyi durulamak için şampuan kasesine geri dönecek, ardından derin bir bakım maskesi takip edecektir. Son olarak, saçlarınız bir kez daha fönle kurutulur.

Brezilya Fönü Ne Kadar Dayanır ?

Brezilya fönü; yetenekli bir kuaför tarafından uygulandığında 6 ay kadar kalıcı olabilmektedir. Brezilya fönü; düz saç sevenler için 6 aylık düzleştiriciden uzaklaşma dönemi manasına da gelmektedir.
Brezilya fönü yaptıran kadın saçlarına iyi baktığı sürece fazladan işlem yaptırmaya gerek kalmadan 6 ay boyunca düz,parlak ve hacimli saçlara sahip olabilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.