Göz Şekillerine Göre Eyeliner Modelleri

Gözleri ortaya çıkarmada en etkili yöntem olarak bilinen eyeliner göz şekillerine göre yapıldığında daha iyi sonuçlar verecektir.

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Modelleri

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Modelleri

İçindekiler

Eyeliner gözlerin daha belirgin görünmesini sağlayan makyaj çeşididir. Eyeliner doğru kullanımda etkili bir bakış sağlayabilmektedir. Gözleri ortaya çıkarmada en etkili yöntem olarak bilinen eyeliner göz şekillerine göre yapıldığında daha iyi sonuçlar verecektir.

Eyeliner çekmek oldukça meşakkatli işlerden gibi görünse de aslında doğru tekniklerle ve yardımcı kaynaklarla çok kolay hale gelmektedir. Eyeliner çekmek için kalıplar ve bantlar bulunmaktadır.

Eyeliner çekerken dikkat edilmesi gereken en önemli husus boşluk kalmadan düz bir çizginin oluşturulmasıdır.  Hepimizin ilgiyle tercih ettiği klasik model hemen hemen her göz için uygundur. Eyeliner göz şekillerine göre çekildiğinde daha hoş görünecek ve beğeni toplayacaktır. Ancak kedi modeli olarak adlandırdığımız eyeliner modeli iri gözleri daha büyük gösterdiğinden daha küçük gözler için uygundur.
Eyeleriner modelleri birçok şekilde yapılabilmektedir. İnce, yarım, kuyruklu, kuyruksuz olmak üzere oldukça geniş çeşit modelleri vardır. Göz yapınıza en uygununu seçmek için kirpik dolgunluğunuzu ve göz çevrenizin genişliğini dikkate almalısınız. Size göz şekline göre rimel sürmenin inceliklerini yazmak istedik. Yarım çekilen eyeliner gözlerinizin olduğundan daha geniş ve kirpiklerinizin daha uzun görünmesini sağlayacaktır. Kuyruk modelleri de yine gözleri olduğundan daha farklı gösterecek güce sahiptir. Uzun kuyruklar gözleri olduğundan daha çekik göstermektedir.

Eğer gözleriniz çekikse daha yukarı doğru ve orta uzunlukta kuyruk tercihi yapmalısınız. Bu gözlerinizin biraz daha iri görünmesini sağlayacaktır. Size en uygun modelleri seçerken mutlaka göz şeklinizi dikkate almalı; hem modelini hem de kuyruk yapısını en doğru şekilde seçmelisiniz. Göz şekline göre eyeliner inceliklerimize başlıyoruz.

 

Büyük Gözler için

Eğer iri ve yuvarlak gözlerin varsa, eyeliner gözlerinin şeklini anında vurgulayacaktır. Üst kirpik çizgine eyelinerını, hem içte hem dışta aynı kalınlıkta olacak şekilde çek. Aynı şekilde alt kirpik çizginin iç kısmına göz kalemini çekmeyi ise unutma.

Büyük (yuvarlak) gözler oldukça etkileyicidir. Bu yüzden büyük gözleriniz varsa ihtiyacınız olan tek şey onları olduklarından daha uzun göstermektir. 

Göz kapağınızda eyeliner uygulamasına başlayarak, dış köşelerin 1 cm ötesine kadar uzanan bir ok çizmeniz sizler için yeterli olacaktır. 

Bu arada, ‘dumanlı gözler‘ bu göz şekli için ideal bir makyaj tekniğidir.


Büyük Gözler için Eyeliner

Aşağı doğru kıvrılan gözler için 

Aşağı doğru kıvrılan gözleri aksi bir illüzyon yaratarak daha kalkıkgösterebilirsin. Tek yapman gereken, eyelinerının kuyruğunu uzatıp dramatik bir bitiş vermek. Eyelinerını gözün boyunca çektikten sonra, yukarı ve dışa doğru bir efekt vermelisin.


Aşağı doğru kıvrılan gözler için

Düşük göz kapakları için 

Düşük göz kapaklarını olduğundan daha kalkık göstermek için, eyelinerının kuyruğunu olabildiğince uzat. Bu şekilde gözlerine maksimumbelirginliği vereceksin.

Göz kapaklarınızdaki cilt fazlalığı gözlerinizi olduğundan küçük gösterebilir. Bu gibi durumlarda daha gizemli ve etkileyici bakışlar için yapmanız gereken en önemli şey kirpiklerinize olabildiğince hacim vermek. 

Bütün üst kirpik çizgilerini kapsayan geniş oklar çizdiğinizde kalbinizin aynası olan gözleriniz çarpıcı bir şekilde ortaya çıkacaktır. İşlemi uygularken en koyu rengi tercih etmek ise size yardımcı olacaktır.


Düşük göz kapakları için Eyeliner

Badem gözler için

Gözlerinizin iç köşeleri ile dış köşeleri aynı hizada ve bu iç köşeler arasındaki uzaklık bir göz genişliğiniz kadar ise badem gibi gözlere sahipsiniz. Şanslısın çünkü neredeyse tüm eyeliner stilleri bu göz tipine yakışacak. Bizim favorimizse klasik kedi bakışlar! Likit eyelinerını ince bir biçimde gözlerinin iç köşelerinden itibaren çekmeye başla, dış köşelere doğru eyeliner çizgini kalınlaştır. Gözlerinin dış köşelerine ulaştığında eyeliner çizgisini hafifçe yukarı çekerek kuyruk kısmını oluştur.

Dikkatleri bu güzel göz şeklinize çekmek istiyorsanız işleme ilk olarak ince bir çizgi halinde iç köşelerden başlamalısınız. Sonrasında da bu işlemi göz kapağınız boyunca dış köşelere kadar devam ettirmelisiniz. Daha büyüleyici bakışlar atmak ve gözlerinizi daha geniş göstermek için dikkat etmeniz gereken son şey ise çizdiğiniz hattı dış köşelerden taşırmamak.


Badem gözler için Eyeliner

Çekik Gözler (Uzun Gözler)

Çekik gözlerin inanılmaz derecede seksi olduğu düşünülür ancak herhangi bir yanlış işlem onların dar görünmelerine sebep olabilir. Bu yüzden uygulama yaparken çok dikkatli olmanız gerekir. 
Çekik gözlerinizin dar görünmelerini önleyip, onları daha parlak ve büyük göstermek için kirpik çizgisinden biraz uzakta bir ok çizin ve hafifçe gölgeleyin. Ardından gözünüz ve kirpikleriniz arasında kalan ince şeridi beyaz bir kalem yardımıyla çerçeveleyin. Son olarak, siyah bir kalem kullanarak göz kapağınızı vurgulayın ve çizdiğiniz okun merkezini koyulaştırın.


Çekik Gözler (Uzun Gözler)

Geniş Aralıklı Gözler

Gözleriniz arasındaki uzaklık bir göz genişliğinizden fazla ise bu göz şekline sahipsiniz demektir. Gözlerinizin biraz daha yakın gözükmesini sağlamak için iç köşeden dış köşeye kadar bir ok çizmelisiniz ve ardından alt göz kapağınızın ortasından başlayarak, dış köşenin ötesine geçmeyecek bir çizgi daha. Son olarak rimelinizi sürüp, kirpiklerinizi burun sırtınıza doğru fırçalayın. İşte hazırsınız!


Geniş Aralıklı Gözler

Çukur gözler için

özlerinin dış köşesine yoğunlaşan eyeliner stilleri bu göz tipi için ideal. Göz kıvrımının en yüksek noktasından itibaren eyelinerını uygulamaya başla, kirpiklerinin bittiği noktada uygulamayı tamamla. Eğer eyeliner çizgini uzatırsan, bu gözlerinin aşağıya çekilmesine neden olacak; bizim isteğimizse gözlerinin olduğundan daha iri ve daha kalkık görünmesi.


Çukur gözler için Eyeliner

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
  1. Ülfer dedi ki:

    Eyeliner zor iş. Seçimi isabetli yapmak gerekiyor. Birde tabiki kaliteli ürün almak gerekir.

  2. Nurseda dedi ki:

    Bir türlü yapamıyorum şu eyeliner çekme işini

  3. Anonim dedi ki:

    Goz guzel olunca gerisi nafile

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.