Gravlax nedir ve Gravlax neyden yapılır? Gravlax nerenin yemeği

İskandinav mutfağıyla özdeşleşmiş bir lezzet olan Gravlax’ın elde ediliş biçimi pastırmaya benzemektedir. Soğuk denizlerden gelen ve değerli bir …

Gravlax nedir ve Gravlax neyden yapılır? Gravlax nerenin yemeği

İskandinav mutfağıyla özdeşleşmiş bir lezzet olan Gravlax’ın elde ediliş biçimi pastırmaya benzemektedir. Soğuk denizlerden gelen ve değerli bir balık olan somon balığı ile yapılan Gravlax, soğuk bir şekilde ikram ediliyor. Gravlax neyden yapılır? Gravlax nerenin yemeğidir? İşte sorunun yanıtı:

Somon gravlaks /gravlax İskandinav ülkelerinde yapılan ve soğuk olarak ikram edilen atıştırmalık bir  yiyecektir. Bu yemeği Ortaçağda İskandinav balıkçılar deniz kıyısında gelgitin ulaşmadığı kısımda somonu tuzlayıp kuma gömerek yaparlarmış.  Gravlaks adı, İskandinav dilinde “grav” kelimesi (mezar demek) ve “lax” kelimesinin (somon demek) birleşiminden geliyor ve kelime anlamı tam olarak “gömülü somon” demek.  Soğuk olarak ikram edilen Gravlax dilimleri hardal sosu, patates salatası ve dereotu ile birlikte servis edilir. Peki, Gravlax nedir, neyden yapılır?

GRAVLAX NASIL YAPILIYOR?

Bu yemek Somon balığının kılçıklarının temizlenmesi ve balığın kuyruk bölgesinin tercih edilmesiyle beraber tuz, toz şeker, dereotuyla terbiyeli soğuk pişirme yöntemi ile streçlenip ve üzerine baskı yapması için bir ağırlık ile artı 4 dolapta 1 ile 3 gün arasında bekletip daha sonra dolaptan çıkarıp su ile,

daha önce eklenen dereotu, tuz ve şekerler arındırıldıktan sonra bir fileto bıçağı ile ince dilimler keserek peksimet tarzı ürünler ile servis edilmesiyle ve tabi yanına iyi bir hardal sos ile tadı tam bir İskandinav tarifi olan Somon Gravlaks ortaya çıkaracaktır.

Afiyet olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.