Güçlü bir bağışıklık sistemi için ihmal edilmemesi gereken vitaminler

Havaların soğumasıyla birlikte vücut direncimiz giderek zayıflayama başladı. Dolayısıyla mevsimsel geçişlerde yükselişe geçen birçok hastalığa …

Güçlü bir bağışıklık sistemi için ihmal edilmemesi gereken vitaminler

Havaların soğumasıyla birlikte vücut direncimiz giderek zayıflayama başladı. Dolayısıyla mevsimsel geçişlerde yükselişe geçen birçok hastalığa yakalanma riskimiz de artı.

Oysaki alacağımız küçük ama etkili önlemlerle düşük bağışıklık sisteminin tetiklediği birçok hastalıktan korunmak mümkün. Söz konusu bu önlemlerin en başında ise vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri yeterince tüketmek geliyor. Peki, bu vitamin ve mineraller hangileri? Sizin için araştırdık… 

  • A VİTAMİNİ

Görme, cilt sağlığı ve hastalıklara karşı direnç göstermede önemli bir etkiye sahip olan A vitamini, bağışıklık sistemini güçlendiren ideal bir antioksidan olarak bilinir. Hem bitkisel hem de hayvansal birçok gıdadan takviye edilebilecek bu vitaminin eksikliğinde; kalıcı veya geçici görme kayıpları, saç ve deride kurumalar, saç dökülmeleri, yaraların geç iyileşmesi, sindirim sisteminde birtakım bozukluklar, düşük bağışıklık sistemine bağlı oluşan hastalıklara yakalanma riskinin artması ve hastalıkların iyileşme sürelerinin uzaması gibi olumsuz durumlar yaşanabilir.   

  • B VİTAMİNİ 

Gündelik yaşam performansını ciddi ölçüde etkileyen B6 ve B12 vitaminleri, özellikle hücre yenilenmesinde, kalp ve damar sağlında etkili bir rol oynar. Bu vitaminlerin eksikliğinde ise uykusuzluk, halsizlik ve depresyon gibi enerji metabolizmasını düşüren durumlar oluşabilir. B vitaminleri çoğunlukla hayvansal gıdalardan karşılanabilir. Vegan beslenenler içinse mutlaka takviye olarak alınması önerilir. 

  • C VİTAMİNİ

Vücutta bulunan toksin ve ağır metaller gibi zararlı maddelerin atılmasına katkı sağlayarak vücudun direncini yükselten C vitamini, bu özelliği sayesinde virüslere karşı bir kalkan görevi görür. Suda çözünebilen bir vitamin olduğu için C vitamininin vücutta depolanması pek mümkün değildir. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek adına her gün yeteri miktarda alınması önerilir.  

  • D VİTAMİNİ 

Diş ve kemik sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan D vitamini, bağışıklık sisteminin korunmasında da özel bir rol oynar. Çünkü D vitaminin yetersiz olduğu durumlarda hastalıkların iyileşme süresi giderek uzayabilir. D vitamini takviyesi için en ideal ve en doğal yöntem güneş ışığından faydalanmaktır. Aynı zamanda et ve süt ürünlerinden de D vitamini ihtiyacını karşılamak mümkündür. Ancak yeterli alım sağlanamadığı durumlarda mutlaka takviye şeklinde alınması önerilir. 

  • DEMİR

Yorgunluk hissinin oluşumuna etki etmesiyle bilinen demir, yeterli miktarda oksijenin beyine ve kaslara taşınmasında yardımcı olarak vücut fonksiyonlarının normal düzeyde çalışmasına katkı sağlar. Bu nedenle olmazsa olmaz minerallerin başında gelir. Vücudun direncini artırmada ve hastalıkların hızla iyileşmesinde önemli bir etkiye sahip olan bu mineralin eksikliği ise halsizliğe, nefes darlığına ve bazı kalp sorunlarına neden olabilir. 

  • ÇİNKO

Bağışıklık ve sindirim sistemini yöneten enzimler için önemli bir etkiye sahip çinko, özellikle saç ve tırnak sağlığı açısından gerekli bir mineraldir. Eksikliğinde tırnaklarda beyaz lekeler görülebilir ve sıklıkla soğuk algınlığına yakalanmaya neden olabilir. 

  • FOLİK ASİT

Eksikliğinde yorgunluk, halsizlik ve soluk bir görünüme neden olan folik asit, vücuda oksijen sağlayan sağlıklı kan hücrelerinin oluşumunda etkilidir. Folik asit alabilmek için ağırlıklı olarak tahıl ve yeşil sebzeler tüketilebilir. Bu besinlerin tüketilemediği durumlarda ise takviye olarak alınması gerekir. 


 

Vücut hücrelerimizin tüm bu vitamin ve minerallerle düzenli olarak beslenmesi çok önemli. Ancak gündelik yaşam koşuşturmacası içinde bu ihtiyacımızı karşılayacak dengeli bir beslenme düzenini çoğunlukla sağlayamıyoruz. Bu noktada besin takviyeleri imdada yetişiyor. Almanların doğal bir ürünü olan LaVita; demir, C, A, D, B6, B12 vitaminleri, folik asit, bakır, selenyum ve çinko ile bağışıklık sisteminin işlevini destekleyen mineral ve vitaminleri içeriyor. Her gün düzenli olarak alınacak 1-2 yemek kaşığı LaVita ile günlük ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri alabilirsiniz.  Glütensiz ve vegan tüketimine de uygun olan LaVita; herhangi bir katkı maddesi, pestisit, tatlandırıcı ve aroma da içermiyor. 

Detaylı bilgi için tıklayın!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.