Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı 5 Bitki Çayı

Çay, dünyanın her yerinde keyifle tüketilen bir içecektir. Çay yapraklarının üzerine sıcak su dökerek ve aromalarının suya karışması için birkaç …

Hızlı Kilo Vermeye Yardımcı 5 Bitki Çayı

Çay, dünyanın her yerinde keyifle tüketilen bir içecektir. Çay yapraklarının üzerine sıcak su dökerek ve aromalarının suya karışması için birkaç dakika demlenmesine izin vererek yapabilirsiniz. Bu aromatik içecek en yaygın olarak Asya’ya özgü bir tür yaprak dökmeyen çalı türü olan Camellia sinensis’in yapraklarından yapılır. Çay içmek, hücreleri hasardan korumak ve kalp hastalığı riskini azaltmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir.

Bazı araştırmalar, çayın hızlı kilo vermeye ve göbek yağıyla savaşmaya yardımcı olabileceğini bile buldu. Bazı türlerin bunu başarmada diğerlerinden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Aşağıda kilo kaybını artırmak ve vücut yağını azaltmak için en iyi 5 çay bulunmaktadır.

1. Yeşil Çay​

Yeşil çay, en iyi bilinen çay türlerinden biridir ve birçok sağlık yararı ile bağlantılıdır. Ayrıca kilo kaybı için en etkili çaylardan biridir. Yeşil çayı hem kilo hem de vücut yağındaki azalmaya bağlayan önemli kanıtlar vardır.

2008 yılında yapılan bir çalışmada, 60 obez insan, düzenli olarak yeşil çay veya plasebo içerken 12 hafta boyunca standart bir diyet uyguladı. Çalışma boyunca yeşil çay içenler, plasebo grubuna göre 3,3 kg daha fazla kilo verdi.

Başka bir araştırma, 12 hafta boyunca yeşil çay özü tüketen kişilerin bir kontrol grubuna kıyasla vücut ağırlığı, vücut yağı ve bel çevresinde önemli düşüşler yaşadığını buldu. Bunun nedeni, yeşil çay özütünün özellikle kateşinlerde, metabolizmanızı hızlandırabilecek ve yağ yakımını artırabilecek doğal olarak oluşan antioksidanlarda yüksek olması olabilir.

Oku: Siyah çay mı yeşil çay mı daha sağlıklı?

Bu aynı etki , normal yeşil çay ile aynı faydalı bileşenleri içeren oldukça konsantre bir toz yeşil çay türü olan matcha çayı için de geçerlidir.

2. Puerh Çayı​

Pu’er veya pu-erh çayı olarak da bilinen puerh çayı, fermente edilmiş bir Çin siyah çayı türüdür. Bazı hayvan çalışmaları, puerh çayının kan şekerini ve kan trigliseritlerini düşürebileceğini göstermiştir. Hayvanlarda ve insanlarda yapılan araştırmalar, puerh çayının kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, 70 erkeğe pu erh çay kapsülü verildi. Üç ay sonra, puerh çay kapsülü alanlar, yaklaşık 1 kg kilo verdi.

Sıçanlarda yapılan başka bir çalışmada, puerh çayı ekstraktının anti-obezite etkisi olduğunu ve kilo alımını baskılamaya yardımcı olduğunu gösteren benzer bulgular vardı.

İnsan ve hayvan çalışmaları, puerh çayı ekstraktının hem kan şekerini hem de kan trigliserit seviyelerini düşürürken kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Oku: Kolay Çay Detoks Rehberi ile En İyi 10 Kilo Verme Çayı Tarifi

3. Siyah Çay​


Siyah çay, yeşil, beyaz veya oolong çayları gibi diğer türlere göre daha fazla oksidasyona uğramış bir çay türüdür. Oksidasyon, çay yaprakları havaya maruz kaldığında meydana gelen ve siyah çayın karakteristik koyu rengine neden olan esmerleşme ile sonuçlanan kimyasal bir reaksiyondur.

Birkaç çalışma, kilo kontrolü söz konusu olduğunda siyah çayın etkili olabileceğini bulmuştur.

111 kişiyle yapılan bir araştırma, üç ay boyunca her gün üç fincan siyah çay içmenin, kafeinle uyumlu bir kontrol içeceği içmeye kıyasla kilo kaybını önemli ölçüde artırdığını ve bel çevresini inceltmiştir. Kaynak: Effects of black tea on body composition and metabolic outcomes related to cardiovascular disease risk: a randomized controlled trial – PubMed

Bazıları, siyah çayın potansiyel kilo kaybı etkilerinin, antioksidan özelliklere sahip bir tür bitki pigmenti olan flavonlarda yüksek olması nedeniyle olabileceğini düşünüyor. Bir çalışmada 14 yıl boyunca 4.280 yetişkin izlendi. Siyah çay gibi yiyecek ve içeceklerden daha yüksek flavon alımı olanların, daha düşük flavon alımı olanlara göre daha düşük vücut kitle indeksine (BMI) sahip olduğu bulundu.

Bununla birlikte, bu çalışma yalnızca BMI ve flavon alımı arasındaki ilişkiye bakmaktadır. Dahil olabilecek diğer faktörleri hesaba katmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

4. Oolong Çayı​


Oolong çayı , kısmen oksitlenmiş, oksidasyon ve renk açısından yeşil çay ile siyah çay arasında bir yere konan geleneksel bir Çin çayıdır. Genellikle meyvemsi, hoş kokulu bir aromaya ve benzersiz bir tada sahip olarak tanımlanır, ancak bunlar oksidasyon seviyesine bağlı olarak önemli ölçüde değişebilir. Birkaç çalışma, oolong çayının yağ yakımını artırarak ve metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir çalışmada, 102 kilolu veya obez insan altı hafta boyunca her gün oolong çayı içti ve bu hem vücut ağırlığını hem de vücut yağını azaltmaya yardımcı olmuş olabilir. Araştırmacılar, çayın bunu vücuttaki yağ metabolizmasını geliştirerek yaptığını öne sürdüler.

Kaynak: Oolong tea increases metabolic rate and fat oxidation in men – PubMed

Başka bir küçük çalışma, erkeklere üç günlük bir süre boyunca su veya çay vererek metabolik hızlarını ölçtü. Suyla karşılaştırıldığında, oolong çayı enerji tüketimini %2,9 artırdı, bu da günde ortalama 281 kalori yakmaya eşdeğerdir.

Oolong çayının etkileri üzerine daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, bu bulgular oolong’un kilo kaybı için potansiyel olarak faydalı olabileceğini göstermektedir.

5. Beyaz Çay​


Beyaz çay, çay bitkisi henüz gençken minimum düzeyde işlenip hasat edildiğinden diğer çay türleri arasında öne çıkmaktadır. Beyaz çay, diğer çay türlerinden çok farklı bir tada sahiptir. İnce, narin ve hafif tatlı bir tadı vardır. Beyaz çayın faydaları iyi araştırılmıştır ve bazı test tüpü çalışmalarında ağız sağlığını iyileştirmekten kanser hücrelerini öldürmeye kadar uzanır.

Araştırmalar, beyaz çay ve yeşil çayın, kilo kaybını artırmaya yardımcı olabilecek benzer miktarlarda kateşinlere sahip olduğunu gösteriyor.

Sonuç​


Birçok insan çayı yalnızca yatıştırıcı kalitesi ve lezzetli tadı için içse de, her fincan aynı zamanda birçok sağlık yararı sağlayabilir. Meyve suyu veya soda gibi yüksek kalorili içecekleri çayla değiştirmek, genel kalori alımını azaltmaya ve kilo kaybına yol açmaya yardımcı olabilir.

Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizle birleştiğinde, her gün bir veya iki fincan çay kilo vermenize ve zararlı karın yağlarını önlemenize yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.