İleri Yaş Hamilelik Riskleri Nelerdir ?

İleri Yaş Hamilelik Riskleri Nelerdir ?

İlerki yaşlarda hamilelik durumları geçtiğimiz yıllardan itibaren daha fazla rastlanmaya başladı . Kırk yaşında ve kırk yaşından sonra doğum yapan kadınlar biyolojik olarak daha genç kaldığı ve yaklaşık yüz yaşına kadar yaşam sürdükleri gözlemlenmiştir.

İlerki yaşta yapılacak doğumların sağlıklı bir bebek doğma oranı oldukça yüksektir ama ilerleyen yaşlarda bebek düşme oranı artmaktadır. Kırk ile kırk beş arasında ki düşük riski %40’a kadar yükseldiği ve ilk üç ay düşük riski bakımından çok önemli bir dönem olduğu yapılan araştırmalarda gözlenmiştir.

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre kırk yaş ve üzerinde doğal yollar ile hamile kalabilen ve sağlıklı bir doğum yapabilen kadınların daha uzun ömürlü olduğu , diyabet ve kalp hastalıkları gibi sağlık sorunlarnın azaldığı açıklanmıştır.

İleri Yaş Hamilelik Riskleri Nelerdir ?

Günümüz standarlarında yapılan araştırmalara göre elli gebeden ortalama beş tanesi erken doğum yaparken , ileriki yaşlarda doğacak çocuklar için bu durum artmaktadır. Doğum sonrası kanama yüz hamileden en fazla üç tanesinde görülürken , ilerki yaşlarda bu durum artmaktadır. Eğer açıklamak gerekirse normal yaşlarda yapılacak doğumların , ilerki yaşlarda yapılacak doğumlara göre daha az riskli olduğu bariz bir şekilde açıktır.

Kadınlarda yumurtalık üretimi ortalama otuz beş yaşından sonra azalmakta ve yavaşlamaktadır . Otuz beş yaşından sonra yumurtalıkların özellikleri bozulmaya başlamaktadır. Bu nedenden dolayı erken yaşta gebe olunmalı ya da kırk yaşından sonra doğum yapmayı düşünenler için yumurtalık sevilerine baktırmalıdırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.