İlkbahar Diyeti

İlkbahar Diyeti

Yavaş yavaş yaz aylarına doğru ilerliyoruz. Hızlı bir şekilde kilo vermek ana önceliklerimiz arasına yerleşiyor. Hepimiz de mutlaka az veya çok, istenmeyen fazla kilolar vardır. Bunun genel nedeni Anadolu mutfağımızın Yüz yıllardır süregelen zengin çeşitliliği ve midemize düşkün olan bir toplum olmamızdır. Yediklerimize çok fazla dikkat etmiyoruz.

Yöreler ve Yemekler

Her yörenin parmakları yedirtecek kadar lezzetli olan kendine has yemekleri vardır. Binlerce farklı şekilde çeşitlenen bu yiyeceklere bakarak kayıtsız kalmak için güçlü bir irade sahip olmamız ya da ölüm korkusuyla burun buruna getiren ciddi hastalıklara maruz kalarak ölüm korkusu ile tanışmamız gerekir.

Toplum olarak az ya da çok kiloluyuz diyebiliriz. Bu konuda sağlık harcamaları da çok ciddi oranlarda her sene yükselmektedir. Kış aylarından siyah elbiselerle kombinlediğimiz, kamufle ettiğimiz bedenimizin dış hatlarını yaz aylarında saklamaya imkan yoktur.

Yaza doğru ilerlerken vücut hatlarımız mecburen ortaya çıkacağı için diyet yapmak, lüks olmaktan çıkıyor ve zaruri bir hal alıyor. İdeal kilolarımızı korunmak için veya fazla kilolarımızı vermek için mutlaka diyet yapmamız gerekiyor.

Her insanın kendine has bir vücut yapısı olduğu için her insana kilo verdiren diyetler de farklıdır. En uygun diyetin hangisi olduğumu ortaya çıkarmak için doktora giderek çeşitli tahliller yaptırmak insülin direncinin olup olmadığını ortaya çıkarmak ve eğer varsa ilaçlarla direnci kırmak Diyete başlamadan önce yapılması gerekenlerdir.

İlkbahar Diyeti

Baharın gelmesi çiçeklerin yeniden açması, ağaçların yeniden tomurcuklanması, kara parçalarının zümrüt yeşiline bürünmesi bizlerin yaşam coşkusunu arttırıyor ve kış aylarının kasvetli boğucu havasını dağıtıyor. Masmavi deniz, yumuk yumuk bembeyaz bulutlarla bezenen daha açık mavi gökyüzü ve bitkilerin cenneti andıran yeşili; doğanın kendini yenilediğini gösterirken, bize de bir mesaj veriyor. “Sağlıklı ve uzun yaşa! Uzun yaşa ki her taze baharı göresin!” Bu mesaj her bahar verilir duyarlı insanlara. Sağlığı korumak da modern çağın getirdiği ekonomik kaygıların ön plana alındığı dünyada ve sağlığın geriye itildiği bir çağda o kadar kolay değil. Dikkat etmek ve daha çok dikkat etmek gerekiyor. Diyetler, sağlığı idame ettirmek için var. İlkbahar diyeti de bu diyetlerden biridir.

Bütün diyetlerin ana mesajı sağlıklı beslenmektir. Bunun için organik olmayan besinlerin tüketimi terk edilmelidir.

  • Asitli içecekler
  • Sigara alkol
  • Trans yağlar
  • Beyaz un mamulleri
  • Rafine şeker
  • Rafine tuz

Terk edilmeli, bunların yerine;

Mevsimlik sebzelerle yapılan çorbalar, ızgara beyaz etler, doymamış yağ oranı yüksek yağlar( zeytinyağı-ayçiçek yağı-balıkyağı) tüketmek, lifli sebze ve meyveler tüketmek, egzersiz yapmak, akşam yemeklerini erken yemek gerekiyor.

İlkbahar diyeti

İlkbahar diyeti de bu önerilen besinlerin makul oranda tüketilmesini önerir. Bu besinlere sadık kalırsanız ilkbahar diyeti tüm yılın diyeti olabilir ve sizi hızla sağlığınıza kavuşturur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.