Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Geçtiğimiz günlerde birçok kişi zehirlenme nedeniyle acilleri doldurdu. Yapılan ilk incelemelerde ıspanağın zehirlediği ortay çıktı. Kış …

Ispanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Geçtiğimiz günlerde birçok kişi zehirlenme nedeniyle acilleri doldurdu. Yapılan ilk incelemelerde ıspanağın zehirlediği ortay çıktı. Kış mevsiminde en çok tüketilen ve demir bakımından oldukça güçlü bu besinin zehirlemesi herkesi korkuttu. Peki ıspanak zehirler mi? Ispanak zehirlemesi belirtileri nelerdir? Ispanak zehirlenmesi ne yapar?

Demir bakımından doğada bulunan diğer besinler arasında en zengini olan ıspanağın aslında bir kereliğe mahsus tüketilmesi gerekiyor. Uzmanların her fırsatta yaptığı bu açıklamaya rağmen halk ıspanağı tekrar tekrar ısıtıp tüketiyor. Bu durum ıspanağın içindeki nitrat maddesinin zehirleme etkisin ortaya çıkarıyor. Geçtiğimiz haftalarda acil servisler bu sağlım sorunundan dolayı dolup taştı. Ancak herkes ıspanağın zehirlediğine dair bilgiler ortaya attı. Bunun üzerine uzmanlar yeniden bir açıklamada bulunarak ıspanağın direk olarak zehirlemediği ancak tekrar ısıtldığında özellikle çocuklar tarafından tüketildiğinde zehirlemeye neden olabileceğini vurguladı. Vücudumuzun ihtiyacı olan besin değerleri fazlasıyla karşılamasına rağmen yeniden ısıya maruz kalan ıspanak içeriğinde nitrat seviyesindeki artış nedeniyle herhangi bir faydası kalmaz. Vücut fazladan aldığı nitrat nedeniyle ciddi semptomlar yaşar. Hatta gerekli müdahale edilmediğinde hasarlara neden olabilir. 

sağlıklı ıspanak

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Artan nitrar seviyesi sinir sisteminin zayıflamasına neden olur. Bu da beynin zayıflamasına zemin hazırlar.
   
 • Kişi ilk evrede bulanık görme ve aşırı mide bulantısı yaşar. Daha sonra motor hareketleri eksilir.
   
 • Kemik ve kas sistemindeki kalsiyum miktarını azaltan nitrat vücudun halsizleşmesine ve gereksiz ağrılar çekmesine neden olur.
   
 • Kusma ve bağışıklığın zayıflaması ile değişen vücut komplikasyonları yüksek ateşlenmeye ve şiddetli kusma ya da ishale neden olur.
   
 • Bozulan bağırsak florası sindirim sisteminin çökmesine ve kişinin hızla sıvı kaybetmesine yol açar. 

ıspanak zehirlenmesi

ISPANAK ZEHİRLENMESİ TEDAVİSİ

Öncelikle mide temizlenir. Bağışıklığın güçlenmesi için serum tedavisi uygulanır. Zehirlenmenin ortaya çıkardığı semptomları azalmak için bazı ilaç tedavileri uygulanır. Kişinin ortalama bir hafta içinde sağlık durumu düzelmeye başlar. Sağlık Bakanlığı her yıl bu aylarda ıspanak tüketimi konusunda uyarıda bulunur. Geçtiğimiz gün vaka sayısı artınca Bakanlık resmi açıklama yaparak ıspanak alanların dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.