Kadınlarda Adet Dışı Kanama Neden Olur ?

Kadınlarda Adet Dışı Kanama Neden Olur ?

Adet Öncesi Pembe Kanama Neden Olur ?

Kadınlar her ay adet dönemi geçirmekte olup, gerçekleşen adet dönemleri maksimum 7 ile 10 gün aralığında sürmektedir. Kadınların adet dışı gelen kanamaları ise akıllara 3 soru getirmektedir. İlk soru hamilelik olup diğer iki soru ise kist veya kanserdir. Genellikle adet dönemlerinden önce veya adet döneminde görülen bu kanama genellikle normal adet kanaması ile karıştırılarak önemsenmemektedir. Fakat adet öncesi pembe ve az kanamanız geliyor ise hamile olabilirsiniz. Hamileliğin ilk belirtisi olarak bilinen bu kanamanın renkleri bazı zamanlarda pembe olurken bazı zamanlarda ise kahverengi tonlarında da olmaktadır. Bu tür kanama az ve lekelenme şeklinde gelirken, aynı zaman da 1 gün ile 12 gün arasında sürmektedir.

Kanamanın Sebebi Nedir?

İlişkinin ortalama olarak 10 gün ile 15 gün sonrasın da oluşmakta olan bu kanama fallop tabakası içerisinde sperm ve yumurtanın birleşerek rahimin iç tabakasına doğru olan seyahati sırasın da kılcal damarlara değerek orada hafif bir kanama oluşturmasından kaynaklanır. Bu duruma tıpta implantayon kanaması adı da verilebilir. Bu kanama her hamile bayandan olmadığı gibi kadından kadına da yoğunluğu, ne kadar süreceği farklılıklar göstermektedir. Daha doğrusu sadece bayandan bayana değil gebelikten gebeliğe farklılıklar göstermektedir. Tabi ki her zaman gebelik ile ilgili bir durum olmayabilir. Farklı durumlarda da bu tür kanamalar görülebilir. Bunlardan birisi mantar, enfeksiyon veya kanser gibi durumlarda da adet dışı kanamalar görülebilir. Bunlara net olarak öğrenmek için kadın doğum uzmanına görünmeli ve nedenini öğrenmelisiniz.

Eğer ki kanamanın yanı sıra gebelik belirtilerini de yaşıyorsanız hamile kalma riskiniz oldukça yüksek olabilir. Fakat kesin sonuç için kanamanın gelmesinden ve adet gecikmesi yaşamanızdan sonra kan testi yaptırmanız olacaktır. Net sonuç almak için adet gecikmesinin olmasını beklemelisiniz. Ortalama olarak pembe kanamanın gelmesinden 8 gün sonra tahlil yaptırmanız gerekmektedir. Gebeliğe bağlı olarak gelen bu kanamanın dışında eğer ki daha yoğun ve ağrılı bir kanama geliyor ise düşük veya farklı sorunlar ile de karşılaşmanız mümkündür. Bunun için en doğru sonucu doktorunuzdan alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.