Kahve İle Kilo Verme

Kahve İle Kilo Verme

Kahve bir diyet yardımı olarak önerilebilir. Ancak kilo verme planında kahve ve kafeinin rolü çok tartışılıyor. Kafein, biraz kilo vermenizi, yağ yakmayı veya kilo almayı önlemenize yardımcı olabilir, ancak ağırlığınızı kaybetmenize veya kalıcı olarak saklamanıza yardımcı olamaz. Sağlıklı bir diyet ve egzersiz rejimi uygulanırken abartmadan kahve içerek kilo verebilirsiniz.

Kahve iştahınızı geçici olarak baskı altına alabilir ve çok az kalorili yanmayı uyarabilir. Kahvenin uyku kaçırdığı sinir sistemine uyarıcı etki yaptığı herkesçe biliniyor.  Aşırı kahve tüketimi stres seviyelerinin artmasına ve uykusuzluğa neden olabilir, bu da her ikisinin de aşırı yeme içerebilir. Günde sadece 1 veya 2 bardak tamamen kafeinli kahve, kilo vermenize yardımcı olabilir. Kahve aynı zamanda adrenalin salınımı yapılmasına da neden olur. Bu salınım vücut sıcaklığınızın artmasına, kalp atışlarınızın hızlanmasına ve dolayısıyla metabolizma hızının artışına sebep olur.

Toplamda günlük 400 miligramdan fazla kafein bulundurmamalısınız. Bu, dört fincan demlenmiş kahve, 10 kutu kola veya iki enerji içeceği eşdeğerdir. Bir fincan siyah kahve sadece 2 kaloriye ve yağ içermez. Soda ve enerji içecekleri gibi içecekler kalorisi yüksek olabilir veya kilo kaybınızı engelleyebilecek şeker kamışa sahip olabilir. Eğer kahveyi iştahınızı kapatmak için kullanmak istiyorsanız, sade kahve yerine tam yağlı süt ile hazırlanmış latte tüketmeniz daha uygun olacaktır. Yine deneyimlerim tam yağlı sütle hazırlanmış lattenin iştahı kapatma konusunda daha etkili olduğunu göstermekte.

kahve-kilo

Kahvenin yağ yakımını hızlandırma etkisi gerçek. Ama etkinin büyüklüğü konusunda aynı şeyi söylemek oldukça zor. Yani etkinin var olması, direkt olarak gözle görülür/dramatik değişiklik yaşayacağınız anlamına gelmiyor. Özellikle bazı etkilerin kişiden kişiye değişiklik gösterdiğini varsayarsak etki konusundaki şüphelerimiz dahada artıyor. Kahve içmenin en fazla kilo vermeye yarayan faydalar elde etmek isterseniz, alımınızı gün boyunca uzatmayı düşünün.

Bu sadece size iş yerinde veya egzersiz sırasında ek bir güç kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda gıda isteklerini de bastırabilir. Mümkün olduğunca günlük limitlere uyun. Örneğin, günde 4 fincan kahve içebilirseniz, öğleden sonra bir fincan, bir öğle yemeğinde, bir öğleden sonra ve bir fincan akşam yemeğinde olabilir. Size en uygun olanı görmek için zamanlamayı kendiniz yapın.

Kahve egzersiz performansını arttıran bir içecek. Ortalama yüzde on egzersiz performansı katkısı sağlayan kahve bu etkisi ile beraber daha fazla spor yapmanızı ve daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir. Burada önemli olan nokta tek başına egzersizin hiçbir zaman kilo vermenize yardım etmeyeceğini bilmeniz. Doğru diyet ile kombine edilmiş egzersizi, kahve ile birleştirerek etkiyi arttırabilirsiniz. Kahve, termogenezi uyarabilir, bu da vücudun yiyecekleri sindirmekten ısı ve enerji kazandırdığı anlamına gelir. Ekstra kalorilerin kaybına neden olabilir. Bir egzersizle birlikte kahve yudumlayarak, vücudunuzun daha fazla kalori ve yağ yakmasına yardımcı olabilirsiniz. Bir egzersiz ile en iyi sonucu elde etmek için kahvedeki 200 mg kafeini tüketin. Bu bir yerdeki orta bir Americano ya da küçük düzenli demlenmiş kahveye eşdeğer bir şey olur.  Yani kahve kilo vermeye yardımcı olabilir, ama büyük umutlar taşımamak önemli.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.