Karın Şişliği Neden Olur ?

Karın Şişliği Neden Olur ?

Normal olarak her insanda belli bir oranda gaz bulunması gerektir. Bu gaz fazla olduğu zaman şişkinlik oluşur ve bu şişkinlik oluşan kişiyi fazlasıyla rahatsız etmek için yeterli olacaktır. Sindirim sisteminizde yani yemek borusu , mide , ince bağırsakta oluşacak gazın iki sebebi bulunmaktadır.

Kalın bağırsakta belirli bir gaz bulunmaktadır fakat bu gaz kişiler hiçbir şekilde rahatsız etmez. Ancak bu bölgede bulunan be zararlı olmayan bakterilerin , sindirilmemiş gıdalarda bozulma yaptığı için karında şişme meydana gelebilir. Bazen hava yutulduğunda da karın bölgenizde şişlik görülebilir . Bu nedenle biberon ile beslenen bebeklerde , hava yutulmaması için çok fazla dikkat edilmektedir.

Hızlı yiyecek tüketen kişilerde , sigara tiryakilerinde , takma diş takan ve sakın çiğneyen insanlarda karın şişliği görülme oranı yüksektir.

Midede biriken bu gazların büyük bir kısmı halk arasında geğirme olarak bilinen işlem ile dışarı çıkartılır . Azda olsa ince bağırsakta emilen gaz sonra kalın bağırsağa geçer , kalın bağırsağa geçen gaz makat yolu ile dışarı atılır.

Karın Şişliği Neden Olur ?

Bütün kişilerin bünyesi aynı olmadığı için tüketilen aynı yiyeceği aynı şekilde sindiremeyebilir. Bazı kişiler tüketilen yiyeceklerin sindirmesine bazı sorunları olabilir. Karın şişliğine neden olan bazı sorunlar :

Çölyak Hastalığı : Bu hastalığa sahip kişilerde , glütene sahip  tahılları tükettikten sonra sindirimde zorlanırlar . Bu tahılları tüketen kişilerde genellikle karın şişliği görülür ve ishal yolu ile gazı dışarı atarlar.

Karın şişliğine sebep olacak bu rahatsızlıkların yanı sıra tüketilecek bazı yiyecekler sindirilmesi daha zor olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.