Kepeğe yol açan 8 sinsi alışkanlık

1. Saçınızı çok nadiren veya çok sık şampuanlıyorsunuz Saçınızı nadiren yıkadığınızda, saç derinizde sebum birikir ve terle birlikte kepeklerin …

Kepeğe yol açan 8 sinsi alışkanlık

1. Saçınızı çok nadiren veya çok sık şampuanlıyorsunuz

Saçınızı nadiren yıkadığınızda, saç derinizde sebum birikir ve terle birlikte kepeklerin ortaya çıkması için mükemmel bir ortam oluşturur. Öte yandan şampuan da her gün kullanılmamalıdır.

Saçlarınızı her gün yıkamak beslenmesi ve güçlü olması gereken tüm yağları saç derinizden ayırdığınız anlamına gelir. Uzmanlar, tüm bu sorunlardan kaçınmak için saçınızı 2 veya 3 günde bir şampuanlamanızı önerir.

2. Saç kremi kullanmıyorsunuz

Saçınızı şampuanladığınızda kir ve diğer kalıntıların yanı sıra doğal sebumunu da çıkarmış olursunuz. Bu sebumun yenilenmesi gerekiyor.

Saç kremlerinin yaptığı şey tam da bu! Saç kremleri saçınıza vitamin ve besin katar, saçınızın parlaklığını ve hacmini arttırır, ayrıca aşırı kuruluğu da önler.

3. Düzgün durulamıyorsunuz

Saçlarınızı düzgün durulamadığınızda saç derinizde mantar oluşması ve kepeklerin çoğalması için mükemmel bir ortam yaratıyor olabilirsiniz.

Saç derisinde çok fazla kir ve yağ olduğunda, malassezia büyüyebilir ve kepeğe ve hatta ciddi kepek olan seboreik dermatite neden olabilir.

4. Düzgün taramıyorsunuz

Saçınızı taramak dolaşımı iyileştirir ve ölü deri hücrelerini yok eder. Saçınızı tararken saç derinizdeki kirden de kurtulursunuz. Bu nedenle kepek nedenini en aza indirmek için her gün saçınızı taramanız gerekir.

Saçınızı her gün tarayın ancak aşırıya kaçmayın. Saçınızı çok sık taramak saç dökülmesine neden olabilir. Saç derinize zarar verebilecek ve şişmeye neden olabilecek sert fırçalardan kaçınmaya çalışın.

5. Şampuanda inatçı olmak

Piyasadaki normal şampuanlar, içerdikleri deterjanlar nedeniyle saç derisinde tahrişe neden olabilir. Doğru şampuanı bulmak biraz zaman alabilir. Ancak kepeğe neden olabilecek şampuanınızı değiştirip; kepek tedavisinde size yardımcı olacak bir şampuan edinmelisiniz.

6. Çok şekerli şeyler yiyorsunuz

Şeker vücudunuzda hormon dengesizliği yaratarak saç sağlığınızı da etkileyebilir. Şeker, kan şekeri seviyenizi yükseltir. Bu neden ile bezleriniz daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu da kepeğe neden olabilir.

7. Düzgün beslenmiyorsunuz

Tam yağlı süt ürünleri ve doymuş yağların iltihaplanmayı ve sebum üretimini artırdığı gösterilmiştir. Bunu kontrol etmek için çinko ve B vitamini yönünden zengin besinler yemeye çalışın.

8. Saç derinizi yeterince nemlendirmiyorsunuz

Kuru bir saç derisi pul pul olabilir ve kaşınabilir. Bu yüzden şansınız olduğunda saç derinize nemlendirici uygulayın. Bunun için özel ürünler almanıza bile gerek yok! Mutfağa gidip karışımınızı kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Yumurta sarısı, yoğurt, limon ve balı iyice karıştırıp saçınıza bir maske şeklinde uygulayın. Yumurta sarısı, saçınızın arzuladığı tüm protein ve vitaminlerle doludur. Limon ve bal antimikrobiyal özellikleri ile kirlerle savaşırken, yoğurt saçınızı nemlendirecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.