Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepekten Kurtulmanın Yolları

Kepek sağlıksız saç derisinin soyularak saç telleri arasında görünmesine denir. İnsanlar arasında pek hoş karşılanmaz, kişinin bakımsız pis olduğu izlenimi verir. Kepek ölü derinin pul pul saç derisinde gözükmesidir. Kepek bulaşıcı değildir, ve genelde ciddi bir sorunda değildir.
Fakat ne kadar temiz olursanız olun, kepekli saçlarınız varsa bakımsız, kötü görünürsünüz.Kepekli saçla dolaşmak pek estetik gözükmediğinden herkes bu dertten bir an önce kurtulmak ister. Bu durum aşırı derecede ise mutlaka bir cilt doktorundan yardım almak gerekir.

Cildin kendini yenilemesi için ölü deriyi atıp yeni deri oluşumu yapması gerekir. Her insan hayatının bir kısmında kepek sorunu ile karşılaşır. Aşırı şampuan kullanımı cildin tahriş olmasına ve kepek oluşumuna sebep olur. Yanlış beslenme (fast food, şekerli, gazlı içecekler ) cildin yağlanmasına sebep olur, cilt yağlandığı zaman saçlarda da dökülme, cansızlaşma, kepeklenme gibi bir çok sorun meydana gelir.

Saç sağlığını korumak içinde beslenmeye dikkat edilmelidir. Kimyasal içerikli saç bakım ürünleri( saç spreyi, saç köpüğü, jöle ) kepek oluşumunda etkilidir. Bu tür ürünleri kullananlar kepek yapmayan özel üretilen ürünleri tercih ederek tedbir alabilirler. Piyasada satılan şampuanların büyük çoğunluğu kimyasal madde içerir. Saçın iyi durulanmaması, cildin hassas olması ve daha bir çok sebep kepeğe yol açabilir.

Saçınız sürekli temiz olsun,fakat saçınızı sık yıkamayı da takıntı haline getirmeyin. Kepek başta ölü hücrelerin toplanmasından olur.
Aşırı şampuan kullanımı, içeriklerindeki sülfat gibi ağır kimyasalardan dolayı, baş derisinde tahriş ve kurumaya bu da kepek oluşumuna neden olabiliyor. Saçın kendinden kaynaklı değildir.
Saç uzmanları kepekten kurtulmak için, kepek geçene kadar hergün kepek önleyici şampuanla saçı yıkamayı, tekrar kepek oluşmaması için ise bu şampuna haftada 2-3 kez devam etmeyi tavsiye ediyor. Kepek önleyici şampuanınızı saça uyguladığınızda bu şampuanı durulamadan en az 5 dakika saçınızda tutun, böylece kepek önleyici şampuan etkisini gösterip kısa sürede kepekten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Cilt tipinizi ve saç tipinizi ( yağlı, kuru ) tanırsanız ürün seçmede daha doğru kararlar alırsınız. Aşırı olmadığı zamanlarda evde yapacağınız yöntemlerle bu kepek sorunundan kurtula bilirsiniz.

Örneğin: tuz ile kepeklerin dökülmesine ve cilt kuruluğunun gidere bilirsiniz. Kuru saça kuru tuz ile banyodan önce masaj yapabilirsiniz.

Kepeğini önlemenin etkili yollarından biri, banyo yaptıktan sonra saçlarınızı bir fırçayla tarayın. Saçınızı taramak, saç yüzeyinde kendinden meydana gelen yağın, saç köklerine dağılmasını sağlayacak böylece saçınızın kurumasını önleyecektir.

Sarımsak cilt ve saç bakımı için çok faydalı bir besindir. Sarımsağı ezip kullandığınız şampuanın içene katarak veya banyodan önce saçlarınıza masaj yaparak uygulayarak kullana bilirsiniz.

 

Kepekten kurtulmak için doğal yöntem arıyorsanız yoğurttan yararlanabilirsiniz. Saçınızı yıkayın ve durulayın, saç derinize masaj yaparak yoğurt yedirin.
10-15 dakika başınızda bekletin. Ve saçınızı durulayın.

Isırgan otu saç kuruluğuna ve kepeklenmeye karşı kullanıla bilecek iyi bir bitkidir.Isırganı kaynatıp soğuttuktan sonra ıslak saça uygulaya bilirsiniz. Bebek yağı ile saça masaj yapıp bir gece bekletmek kuruluk ve kepek sorunundan kurtulmaya yardımcı olur.

2 asprini ince bir peçete veya bezin içinde ezin. Sert birşeyle hafif vurarakta ezebilirsiniz. Bu ezilmiş asprini kullandığınız şampuana ekleyebilirsiniz. Şampuanı hemen başınızdan durulamayın. 2-3 dakika başınızda tutun.

Limon içerisinde bulunan asitler ile saça bir çok yönden fayda gösterir. Limon suyu ile saçlara masaj yaparak veya kullandığınız şampuana limon suyu katarak uygulaya bilirsiniz.

Şampuanınıza 1 tatlı kaşığı karbonat ekleyin, karbonat kepeği yok etmekte etkili bir maddedir. Şampuansızda kepekten kurulabilirsiniz, 1,5 tatlı kaşığı karbonatı ıslak saç derinize uygulayın ve bir dakika sonra saçınızı iyice durulayın. Karbonatın gücüne gözlerinizle şahitlik edeceksiniz!
Bu uygulamalardan sonra saç deriniz doğal yağını üretmeye başlayacak, saçınız nemlenecek ve kepekten kurtulacaksınız.

Zeytinyağı, yoğurt, bal ve hindistan cevizi yağını karıştırın, hafif kalın bir hamur olsun. Saç derinize bunla masaj yapıp, 20 dakika başınızda tutun, bu sürede streç filmle başınızı sarmanız isabetli olacaktır. Saçınızı durulayıp, şampuanlayın, bu formül de sizi kepekten kurtaracaktır.

Bir muz ve 2 bardak elma sirkesini iyice karıştırın. Çatal yardımıyla hamur haline getirebilirsiniz. Saçınıza masajla yedirin. Yarım saat- 1saat saçınızda tuttuktan sonra saçınızı yıkayıp durulayın. 1 hafta boyunca hergün bu uygulamayı yapın. Kepekten kurtulduktan sonra, önlemek amaçlı haftada 1 de uygulayabilirsiniz.

Çoğumuzun çocukluğumuzdan beri tanıdığı, kimilerininse ne yazık ki henüz evinde yetiştirme fırsatı bulamadığı aloe vera bitkisi, yaprağının içinde yer alan jelimsi yapı sayesinde cilt sorunlarının üstesinden gelmede üstüne tanımıyor. Hal böyle olunca, kepekle mücadelede de hep bizim tarafımızda yer alıyor. Aloe veranın yaprağından elde edeceğiniz jeli alın ve saç diplerinize zarif hareketlerle uygulayın, 20 dakika kadar beklettikten sonra saçlarınızı duru suyla güzelce yıkayın. Eğer kepek sorununuz ciddi boyutlardaysa bu jeli şampuanınızın içine de ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.