Kimyasal Makyaj Malzemelerine Dikkat

Kimyasal Makyaj Malzemelerine Dikkat

Biz kadınların en titiz noktalarından biri olan makyaj ürünleri aslında büyük tehlikelerin doğmasına neden oluyor. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre makyaj malzemelerinde neredeyse yarısı östrojen hormonu barındırıyor. Uzmanların yaptığı araştırmaya göre plastik oyuncaktan konserveye, yiyecek kaplarından temizlik malzemelerine ve kozmetik malzemelerine kadar çoğu üründe bulunan kimyasallar, salgı bezi sistemini etkiliyor ve bu durum da sağlık üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaratıyor. Özellikle hamilelik ve emzirme zamanlarınde bu durum için kesinlikle önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

Kozmetik malzemelerinin neredeyse yarısının östrojen hormonu bulundurduğuna değinen uzmanlar güneş kremlerinin, kremlerin, sinek kovucuların ve losyonların çoğunda fitalat bulundurduğuna işaret ediyor. Fitalat, meme kanseri, kısırlık ve inmemiş testis gibi hastalıklara neden oluyor. Uzmanlar bunun dışında biberonlar, konserveler, şampuanlar, oyuncaklar, kozmetik malzemeler,  teknolojik malzemeler , temizlik malzemelerii, yeni arabalar, koltuklar, buzdolapları, tarım ilaçları ve plastik içindeki bütün malzemelerin de endokrin bozucu bilhassa taşıdığını açıklıyor.

Hormonlu makyaj malzemeleri ise kuşkusuz kadınların en fazla dikkatini çeken kısım oluyor. Zira birçoğumuz her gün makyaj malzemeleri kullanıyor ve sürekli şeklinde de yeniliyoruz. Bu nedenle uzmanlar oldukça az makyaj malzemesi kullanılmasını ve markasız malzemelerin satın alınmamasını tavsiye ediyor. Sizler de satın aldığınız ve kullandığınız makyaj malzemeleri konusunda kesinlikle dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra uzmanların tehlikeli olarak adlandırdığı ve yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeler karşısında da önlemli olmalısınız. Unutmayın, sağlığınızı kaybetmek hoşluğunuzu da kaybetmek anlamına eşit olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.