Kirpik Uzatmanın Doğal Yöntemleri

Kirpik Uzatmanın Doğal Yöntemleri

Kirpik Uzatmanın Doğal Yöntemleri

İçindekiler

Kirpikler her kadının en önemli parçası olarak bilinmektedir. Aynı zamanda uzun kirpiklere sahip olan kadınlar her zaman avantajlı olarak da görülmektedir. Bununla birlikte hemen her bayan kirpik uzatmanın doğal yöntemlerini aramaktadır. Bu yöntemler evde uygulanabilecek kolay ve basit işlemler olmalıdır. Bu sayede hem ekonomik hem de daha sağlıklı sonuçlar elde edilebilecektir. Kirpik uzatmak için kullanılabilecek doğal yöntemler arasında ilk olarak zeytinyağı kürü gelmektedir. Bu kür ev ortamında rahatlıkla hazırlanabilmekte ve başarılı bir şekilde kirpik köklerine uygulanabilmektedir. zeytinyağı kürü içerisinde, saf zeytinyağı ve biraz da badem yağı kullanılmaktadır. İki yağın karışımı eski bir rimel yardımıyla kirpik diplerine uygulanabilmektedir. İşlemler her gece yatmadan önce yapılmalıdır.

Kirpik Uzatma ve Gürleştirme Yöntemleri

 • Günde 2 defa kirpiklerinizi kirpik tarağı ya da fırçası ile tarayın. Eğer kirpik fırçası yoksa temiz bir maskara fırçası da kullanabilirsiniz. Fırçaya birkaç damla E Vitamini yağı ekleyin ya da bu yağı direkt kirpiklerinize sürün. E Vitamini yağı kirpiklerinizin dökülmesine engel olacaktır. Kirpiklerinizi her gün fırçalamak kirpiklerin uzamasını harekete geçirecek ve kirpiklerinizin daha sağlıklı, daha kalın görünmesini sağlayacaktır.
 • Kirpiklerinizi zeytinyağı sürün. Zeytinyağı saçları güçlendirmek ve saç uzamasını harekete geçirmek için kullanılmaktadır. Pamuğun üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatın ve hafifçe kirpiklerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi 4 hafta boyunca ya da istediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar uygulayın.
 • Vazelin de saç ve kirpik uzamasını harekete geçirir. Yatmadan önce kirpiklerinize sürün ve sabah uyandığınızda ılık suyla durulayın. Eğer elinizde E Vitamini yoksa vazelini kirpik fırçanıza sürüp gece yatmadan önce kirpiklerinizi bununla fırçalayabilirsiniz.
 • Göz makyajınızı silmeyi ihmal etmeyin. Ancak silme işlemini de nazikçe yapın ve hem kirpiklerinize hem de hassas göz çevrenize zarar vermemeye özen gösterin.
 • Kirpik kıvırma aletlerini kullanmamaya çalışın. Bunların kullanımı tüm uğraşlarınıza mani olabilir çünkü kirpikleri zayıflatırlar ve kırılmalarına yol açabilirler. Ayrıca kirpikleriniz istediğiniz uzunluk ve gürlüğe ulaşana kadar maskara da kullanmamaya çalışın ya da ara sıra takma kirpik kullanın.
 • Bir parça pamuğu yeşil çayın içine batırın ve kirpiklerinize yayın. Yeşil çay kirpiklerin uzamasını harekete geçirecektir.
 • Göz kapaklarınıza nazikçe yapacağınız masaj kan dolaşımını hızlandırabilir ve bu da kirpiklerin uzamasını harekete geçirebilir. Ellerinizi temiz bir şekilde yıkadıktan sonra parmaklarınızla göz kapaklarınıza hafif hafif masaj yapın.
 • Gözlerinizi çok fazla ovalamaktan kaçının. Gözlerinizi çok fazla ovalamak kirpiklerinizin gevşemesine ve daha hızlı bir şekilde dökülmesine yol açabilir.
 • Makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi çekmemeye özen gösterin. Bunun için de daha önce de belirttiğimiz gibi makyajınızı nazik bir şekilde ve hafif hareketlerle temizlemeniz gerekmektedir.
kirpik-uzatma

kirpik-uzatma

Kirpik Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

 • Tıpkı saç bakımına özen gösterdiğiniz gibi kirpik bakımına da özen göstermelisiniz.
 • Yağlı makyaj temizleyicileri tercih etmelisiniz. Böylece makyaj kalıntılarını kirpiklerinizden arındırmak için aşırı baskı uygulamanız gerekmeyecektir.
 • Haftada 3 defa badem yağı, zeytinyağı ve kakao yağı ile kirpiklerinize bakım yapabilirsiniz. Böylece kirpikleriniz hem nem kazanacak hem de beslenecektir. Bu yağları kulak temizleyicilerine sürüp kirpik diplerine uyguladıktan sonra fazlasını yumuşak bir mendille alıp yatağa girebilirsiniz.
 • Kirpiklerinize uygulayacağınız yağların kimyasal madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Paketlerde TSE damgasının olmasına, belirli ve güvenilir markalara ait olmasına, kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
 • Kirpik bakımında kozmetik ürünler de kullanılabilir. Bu ürünler bilinen markaların ürünü olmalı, belirli kalite belgeleri olmalı, yurt dışından geliyorsa CE belgeleri ve Türkiye’de ise TSE belgeleri olmalıdır.
 • Rimel uygulaması kirpiklere zarar verebilmektedir. Bu sebeple ürünü yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. Ayrıca rimelin kaliteli olması ve nemlendirici özelliği olması da önemlidir. Rimel de bir kuruma gözleniyorsa kullanım süresi dolmuş demektir ve kullanımdan kaçınılmalıdır.
 • Uyumadan önce makyaj kesinlikle temizlenmelidir. Kirpik bakımı adına yapılacak en önemli adım kirpiğin tamamen makyajdan arındırılıp nefes almasına izin verilmesidir.

Kirpik uzatma da kullanılabilecek bir diğer basit yöntem ise, badem yağı olmaktadır. Badem yağının rafine edilmiş hali, yumuşak bir fırça yardımıyla kirpik ve kaş köklerine uygulanabilmektedir. Uygulamalar düzenli olarak her gece yapılmalıdır. İşlemlerden yaklaşık 3 ya da 4 hafta sonra tam verimli sonuçlar elde edilebilmektedir. Buna bağlı olarak kısa kirpikli bayanlar, belli bir süre sonra istedikleri kirpik uzunluğuna da ulaşabilmektedir. Bununla birlikte hem doğal hem de sağlıklı sonuçlar elde edilmektedir. Bunun yanı sıra kullanılan yöntemler ev ortamında uygulanabilecek basit ve kolay yöntemler olmaktadır. Bu süreçte bayanların gerekli detayları göz önünde bulundurarak uygulamaları yapması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.