Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kadınlar ya da erkekler mevcut saç durumlarından bazı durumlarda nefret ederek diğer saç tiplerinin kendilerinde olabilmesi için bir savaş verirler. Düz saçlı insanlar kıvırcık saçlı olabilmek adına bazı işlemler gerçekleştirirken kıvırcık saçlı kişilerde düz saçlı olabilmek adına ellerinden geleni yapmaktadırlar. Kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre oldukça sorunlu olup bakımları doğru zamanda yapılmaması durumunda kişilerin görünümlerine büyük oranda dezavantaj getirebilmekte. Her zaman bir güzellik ve karizmatik görünüm meydana getiren bu saç ilgi gösterildiği zaman kişileri ön plana çıkararak görünümlerine görünüm kazandırmaktadır. Bu yazımızda da Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır konusuna değinerek kıvırcık saçlıların yapmaları gereken adımlardan bahsetmeye çalışacağız.

Kıvırcık Saç Bakımı bazı kişiler için sadece saç düzleştirme olarak yapılmaktadır. Sürekli olarak saç düzleştirmek saçların erken bir süreç içerisinde yıpranmasına, görünümlerinde solmalar ve saç köklerinde büyük oranda tahribatlar meydana gelmesine neden olmakta. Sadece düzleştirme işlemi yapmak dahi kadınların günlerinden en az 1 saatlerini almaktadır. Son zamanlarda kozmetik alanında meydana gelen gelişmeler, bakım ürünlerinde büyük oranda çeşitliliğin meydana gelmesine olanak sağlamış durumda. Kıvırcık Saç Bakımı ürünlerinin de satışlarını gerçekleştiren kozmetik merkezleri en azından saç sağlığını olumsuz etki edecek bir ürüne sahip değildir. Bu saç tipine sahip olan kişiler öncelik olarak saçları içerisinde bulunan nem oranını yükseltmeye çalışmalıdırlar.

Saç kremini uygularken yaptığın hatalar, kıvırcık saçlarının şekilsiz görünmesine neden olabilir. Saçlarındaki şampuanı duruladıktan sonra saçlarını birkaç tutama ayır ve saç kremini bu tutamlara ayrı ayrı sür. Daha sonra parmaklarınla saçlarını tarayarak saç kreminin saç tellerine işlemesine yardımcı olabilirsin. Son olarak soğuk su ile saçlarını durulursan saçlarının yumuşaklığını garantilemiş olacaksın.

Kıvırcık Saç Bakımı sırasında yapılması gerekenlerin büyük bir bölümü duş sırasında gerçekleşmektedir. Duş sırasında nemlendirici içerikli şampuan kullanan kişiler, saç bakım kremleri ile en az 4 dakika boyunca saç diplerine masajlar yapmalı, köklerin canlı bir görünüm kazanmalarını sağlamalıdırlar. Duştan çıkan kişiler saçlarını kurutmadan önce besleyici yağlar ile saç köklerine ekstre bakımlar yaparak beslenmelerini sağlamalıdırlar. Saçların taranma işlemi saç kurumadan önce yapılmalı ve gün içerisinde saçlar kesinlikle taranmamalıdır. Duş esnasında ya da en geç kurumaya geçmeden taranması gereken saçlar kuruduktan sonra taranmaya kalkılırsa dökülmelere hatta diplerinde büyük sorunların oluşmasına neden olmaktadırlar. Düzleştirme işlemini haftada 1 kez yapmaya özen gösteren kişiler yüksek ısı değerinden mümkün olduğunca kaçınmalıdırlar.

  • Saçlarını yıkadıktan sonra kurutma aşamasına geçmeden önce buklelerini düzeltmeni öneriyoruz. Bu aşamada parmaklarınla buklelerini burgu şeklinde kıvırıp, kıvırcık saçlarının daha kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.
  • Kıvırcık saçlarının daha dolgun görünmesini istiyorsan gün içinde saçlarını öne eğip, karıştırarak daha hacimli görünmelerini sağlayabilirsin. Böylece buklelelerin herkesin dikkatini çekecektir.
  • Saçlarını kuruturken de ellerinle buklelelerini aşağıdan yukarı iterek hafifçe sık ve her daim saçlarını üstten kurut. Bütün buklelerine bu işlemi uyguladığında saçlarının kuruduğunda harika görünecektir
  • Kıvırcık saçlarının kolayca şekil almasını istiyorsan katlı saç kesimlerine göz atabilirsin. Böylece saçlarının kabarmasını mimuma indirebilirsin.
  • Saçlarını kuaförde ara makasıyla inceltmeye hayır! Çünkü ara makası, buklelerinin canlılığını alıp, saç uçlarının kuru, yıpranmış ve hasarlı gibi görünmesine sebep olabilir.
  • Saçlarının kabarık görünümünü gizlemek yerine bununla barışıp buklelerini göz önüne çıkarmalısın. Saçların sağlıklı ve canlı göründüğü sürece bütün gözler senin üzerinde olacaktır.
  • Saçlarını ince, sık dişli taraklar yerine daha kalın ve geniş taraklarla taramalısın. Böylece birbirine karışan saç tellerini daha kolay ayırabilirsin.
  • Kıvırcık saç modellerinden ilham alarak ve deneyerek sana en çok yakışan saç modelini bulmalısın. Böylece kötü saç gününe uyandığında saçlarını nasıl şekillendirmen gerektiğini biliyor olacaksın.
  • Saçlarını kuruttuktan sonra daha kusursuz ve parlak görünmesi için saç uçlarına ve boylarına besleyici yağ krem sürmeni öneriyoruz. Böylece hem saçların gün içinde elektriklenmeyecek, hem de daha canlı görünecektir. Eğer kuru saçlara sahipsen bu yağ kremi çantandan çıkarmamalısın.
  • Kıvırcık saçlar için üretilen şekillendirici kremler hayat kurtarıyor! Sen de saçlarını ısı ile şekillendirmek yerine bu tarz kremler kullanarak hem saçlarını koruyabilir, hem de kusursuz bukleler elde edebilirsin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.