Kolesterol Diyeti

Kolesterol Diyeti

Kolesterol Diyeti /Perhizi nasıl yapılır?

Kolesterol perhizi ya da kolesterol diyeti ne demektir sorusunu izah etmek için kolesterol kavramını iyi anlamak ve kavramak gerekli. Kolesterol kavramı kanda mevcut olan yağları açıklar. Yani kolesterol denildiğinde kandaki yağları anlamamız gerekir.

Hiperlipidemi Nedir

Kan sıvımızda mevcut olan yağların çeşitli formlarda bulunması, yani HDL-LDL-Trigliserit formlarında  bulunma oranlarına göre, normal seviyelerin üstünde çıkan değerleri ifade eder.

fiziksel bedenimizde  yaşamı idame ettiren kan sıvısında yağlar trigliserit -koesterol ve yağ asidi olarak serbestçe bulunurlar. Kolesterol karaciğerin ürettiği bir madde olarak bulunur. Bitkisel gıdalarda olmayan  kolesterol hayvansal yağlardan sağlanır.

Uzman doktorların bizlere hayvansal yağlar yerine bitkisel yağları önermesinin nedeni budur.

LDL kolesterol yani düşük dansiteli kolesterol oranı kanda yüksek olduğunda kan damarlarının iç çeperlerinin yavaş yavaş tıkanması tehlikesi vardır. Kan pompalayan kalbin yolları tıkandığında başa gelecek en muhtemel şey, kalp krizi olacaktır. Kalp krizi insanı ölümün kıyılarına getiren korkunç bir durumdur. Kalp krizi geçirdikten sonra beslenme alışkanlığını tamamen değiştirmek ve sıkı diyetler yapmak, artık lüks olmaktan çıkar ve zorunluluk haline gelir. Ömür boyu kan sulandırıcı ilaçlar, tansiyon düşürücü ilaçlar almak da cabası.

İyisi mi bu hale gelmeden önce, insanların tedbir alması ve bu korkunç ve masraflı kötü durumu yaşamaması için kolesterol yükseltici hayvansal gıdaları tüketmekten vazgeçmesi gerekir. Sigara alkol gibi kötü alışkanlıklar nasılsa krizden sonra bırakılacaktır. O halde kriz gelmeden önce bırakmak daha mantıklı değil midir?

Kolesterol Diyeti Nasıl Yapılır

Bu diyette hayvansal ürünleri tüketmek yasaktır. Kolesterolü arttıran yumurtanın haftada 1 adete sınırlanması gerekir.

Kolesterol diyetinde bol bol sebze ve meyve tüketimine yeşil yapraklı sebzelerin tüketimine özen göstermek zorunludur. Yeşil yapraklı sebzelerde lifler bulunur ve bu lifler; kolesterolü kandan ayıran bir özelliğe sahiptirler.

Diyette meyve tüketimi bol lifli besinler tüketmek serbesttir. Kolesterol diyetinde beyaz et yasak değildir. Tavuk eti ve taze olmak şartıyla balık eti bizlere hem protein verecek hem de vücuda lazım olan omega3 ve omega6 yağ asitlerini sağlayacaktır. Bu yağ asitleri protein yapımında kullanılırlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.