Kombucha çayı hakkında merak edilenler

Yeşil çayın fermente edilmesiyle oluşan, sahip olduğu doğal içerikleriyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren Kombucha çayı son dönemin …

Kombucha çayı hakkında merak edilenler

Yeşil çayın fermente edilmesiyle oluşan, sahip olduğu doğal içerikleriyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren Kombucha çayı son dönemin popüler çaylarından biri. Özellikle zamanımızın büyük bölümünü evde geçirdiğimiz bu günlerde fermentasyonun doğal sürecini gözlemlemek için tamamen doğal bir probiyotik kaynağı olan Kombucha çayı hakkında merak ettiklerinizi cevaplayabilelim istedik.

İyi bakteri ve enzimlerle dolu hafif gazlı fermente bir çay olan Kambucha çayı, son dönemin popüler çaylarından biri haline geldi. Peki nedir bu Kambucha çayı?

Yaklaşık 2200 yıl önce Çin’de keşfedilen ve o zamandan bu yana hem günlük hayatta hem de doğal tıpta kullanılan Kambucha için “yaşam iksiri” adı da veriliyor.

Çay sirkesi olarak da anılan Kambucha, iyi bakteri ve enzimlerle dolu, hafif gazlı, fermente edilmiş bir çay. Etkili bir doğal probiyotik kaynağı olan çayın içinde birçok antioksidan, vitamin, enzim ve aminoasit bulunuyor.

Kombucha’nın faydalarından bazıları

 • Etkili bir probiyotik ve prebiyotik kaynağıdır.
 • Bağırsak sağlığını ve sindirim sistemini düzenler.
 • İçindeki polifenoller sayesinde güçlü bir antioksidandir.
 • Enerji verir ve kronik yorgunlukla savaşır.
 • Ödem atmaya yardımcı olan çay kalori yakımını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yeşil çay bazı sayesinde kolestrol ve kan şekerini düzenlemede yardımcıdır.
 • İçindeki asetik asitler sayesinde antibakteriyel özellik taşır;
 • Enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida’ya karşı savaşır.
 • Vücudu alkalize eder; iç pH’ı dengeler.
 • Antikanserojen özellik taşır.
 • Cilde doğrudan sürülebilen çay, cilt hastalıklarının tedavisine de yardımcı olur.

Kombucha’da şeker var mı?
Fermantasyon gerçekleşmesini sağlayan bakteri ve mayalar şekerle beslenirler. Bu nedenle şeker Kombucha yapımında olmazsa olmazlardandır. Ancak firmaların üretim biçimine göre şeker oranları mümkün olan en alt düzeylere indirilebilir. Ürünün şişede bekleme süreci de şeker oranında etkilidir. Ne kadar uzun süre beklerse, şeker o kadar düşük seviyelere inebilir; çünkü fermantasyon şişede de devam eder.

Kimler kombucha çayı tüketebilir?

Sağlıklı yetişkinler ve 3 yaşını geçmiş çocuklar kombucha fermente çayını rahatlıkla içebilirler.

İçmeden önce uzmana danışılması gereken durumlar

 • Kronik rahatsızlığı olanlar
 • Hamile ve emziren anneler
 • 3 yaşın altındaki çocuklar
 • Kemoterapi tedavisi gören hastalar

Kombucha çayı nasıl tüketilebilir?

Sağlıklı bir içecek alternatifi olan ve günün her saati tüketilebilen Kombucha çayı ile probiyotik alımını daha da arttırmak için sabah aç karnına içmeyi tercih edebilirsiniz.
Soğuk olarak lezzetli olsa da farklı tatlar yaratmak, beslenmenizde daha çok tüketmek için smoothie’lere katabilir, meyve suları ile karıştırılabilir veya kokteyllerle tüketebilirsiniz.

Nasıl saklanmalı?

 • Serin ve güneş ışığı almayan bir yerde, mümkünse buzdolabında saklayın.
 • Kapağını açtıktan sonra 5 gün içerisinde tüketin.
 • 2 haftadan uzun bekleyecekse, 2 haftalık aralıklarla şişenin kapağını açıp içerisinde biriken fazla gazı çıkarın.

Ürün önerisi: Kombucha 2200 Kit​

Yeşil çayın fermente edilmesiyle oluşan, sahip olduğu doğal içerikleriyle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren Kombucha 2200, sınırlı sayıda ürettiği Apple Pie aroması ile unutulmaz bir yılbaşı lezzeti sunuyor.

Geleneksel fermentasyon teknikleri ve gerçek kombucha mayasıyla üretilen Kombucha 2200’ün, elma, tarçın ve karanfil ile tamamen doğal olarak aramolandırdığı yeni ürünü, yılbaşına özel tasarlanan şişesiyle birlikte özlenen yılbaşı tatlarını geri getiriyor.

Tamamen doğal bir probiyotik kaynağı olan Apple Pie aromalı Kombucha 2200 ile yeni yıla hem sağlıklı hem de keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz.

Kombucha 2200 Kit

Kendi kombuchanızı yapmanız için her türlü ihtiyacı içinde barındıran Kombucha 2200 Kit, kendi kombuchanızı yapmanız ve keyfini yaşamanız için ihtiyacınız olan her şeyi size en şık haliyle sunuyor.

Zamanımızın büyük bölümünü evde geçirdiğimiz bu günlerde fermentasyonun doğal sürecini gözlemleme fırsatı veren kit ile ister kendi tatlarınızı yaratabilir isterseniz de Kombucha 2200’ün orijinal aromalarını deneyebilirsiniz. Kombucha 2200 ürünlerini www.kombucha2200.com sitesinden ya da tüm Macro Center, Metro Marketler, seçkin organik market ve şarküterilerden satın alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.