Kontür Nasıl Yapılır?

Kontür Nasıl Yapılır?

Vaz geçilmez haline gelen makyajın olmazsa olmazlarından biri yüz hatlarının belirginliğidir. Bunun için yapılacak oldukça kolay işlemler mümkündür. İhtiyacınız olan birkaç malzeme şu şekilde sıralanabilir: kaliteli bir kontür kiti, aydınlatıcı ve soğuk renklerde koyu farlar.

Kontür elmacık kemiklerini ortaya çıkararak keskin yüz hatlarına sahip olmanızı sağlar. Gizlemek istediğiniz bölgelere koyu renkle geçerek, ortaya çıkarmak istediğiniz bölgeleri ise aydınlatarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Kontür makyaj yapmak için pek çok kozmetik ürünü mevcuttur. Bu ürünler krem ve toz olarak ayrılır. Cilt tonuna uygun olan ürünlerin seçimi oldukça önemlidir. Uygulama yapılırken kullanılan fırçalar da çok fazla çeşitlilik göstermektedir.

  • Yüz şeklinize dikkat edin

Kontür yaparken yüz şeklinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Farklı yüz şekilleri için farklı kontürleme yapılmaktadır. Örneğin; yuvarlak bir yüz şekliniz varsa sadece alın ve çene bölgesine aydınlatıcı sürmeli, alın köşelerinden başlayarak çene köşelerine kadar da kapatıcı uygulamalısınız. Böylelikle yüz hatlarınızı küçültüp, dikkati yüzün iç tarafına çekmiş olacaksınız. Bu da yüzünüzün hatlarını yumuşatarak, ince gözükmesini sağlayacaktır.

Kontür uygulaması

-Kontür makyajı uygulamanızı yaparken elmacık kemiğinizin altının yerini belirlemek için dudaklarınızı balık yaparak ön tarafa doğru getirebilirsiniz ve ince çizgi halinde o hat üzerinde yanağınızdan saçınızın başladığı yere doğru fazla bastırmadan sürebilirsiniz.Bu hareket, elmacık kemiklerinizi belirginleştirecek ve ortaya çıkaracaktır.

-Çenenizin daha sivri görünmesini istiyorsanız, çene kemiğinin alt kısmına ve kenarlarına hafif şekilde uygulayıp dağıtabilirsiniz

-Burnunuzu daha küçük göstermek istiyorsanız, burnunuzun sağ ve sol kenarına ince bir çizgi halinde uygulayabilir, daha kalkık durmasını istiyorsanız burnunuzun ucuna hafifçe dokundurup dağıtabilirsiniz.

-Alnınızın geniş görünmesini istemiyorsanız da alın dibi ve saçın başladığı yerlere uygulayabilirsiniz.

Aydınlatıcı uygulaması

Aydınlatıcınızı uygularken; elmacık kemiğinizin üzerine sürebilir, burnununuzun kontür yapılan kenarlarının ortasına gelecek şekilde dağıtabilir, kaşlarınızın alt kısmına ve alnınızın orta kısmına aydınlık verebilir, dudaklarınızı daha dolgun görünmesini istiyorsanız dudak üstüne de uygulayarak dağıtabilirsiniz. Son olarak işleminizin daha kalıcı olmasını istiyorsanız transparan bir pudrayla üzerinden geçebilirsiniz.
Gölge ve ışık oyunları kullanarak yüzümüzü boyutlandırabileceğimizi artık hepimiz biliyoruz. Asıl maharet de bu zaten. Peki, bunu en basit şekilde nasıl yapabiliriz?

Temel kural: Koyu renk saklamak istediğiniz yerleri gizler, açık renk öne çıkarmak istediğiniz yerleri vurgular.

Kontür en basit ne ile yapılır?

İçindekiler

Kontür yaparken açık ve koyu olmak üzere 2 renge ihtiyacınız olacak. Koyu renk ile gölge yani kontür yaparken, koyu rengin bittiği yerlere açık rengi uygulayarak kontürü daha da vurgulamak profesyonel bir yöntemdir. Kontürü, ister direkt cildinize isterseniz fondöteninizin veya BB kreminizin üzerine de uygulayabilirsiniz.

Kontür Nasıl Uygulanır?

Ayrı ayrı 2 ürün yerine, ikili kontür paletlerini kullanabilirsiniz. Çantada taşınabilir, pratiktir, istediğiniz an makyajınızı tazeleyebilirsiniz.

Kontür yapmanın aşamaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • İlk olarak cildinize uygun bir fondöteni güzelce yedirerek uygulamak gerekir. Cildinizden daha koyu renk olan bir fondöteni veya bronzerı, dudaktan hizalayarak kulağa kadar ince bir şerit halinde sürüyoruz. Bu işlemi yaparken kıllı ve kalın bir fırça kullanmak son derece ideal olacaktır.
  • Diğer bir adım olarak, öne çıkarmak istediğiniz bölgeleri aydınlatmanız gerekir. Bunun işinde oldukça açık renk bir kapatıcı veya aydınlatıcı kullanmak yeterli olacaktır. Aydınlatıcı sürülecek bölgeler elmacık kemikleri üstü, burun ve alın ortası, kaş altları olarak uygun olacaktır.
  • Kontürü yaptıktan sonra üzerinden renksiz bir pudrayla geçmek kontürün kalıcılığını oldukça arttıracaktır.
  • Bu adımları uygulayarak yüz şeklinizde istediğiniz gibi değişiklik yapabilir ve imza niteliğinse bir makyaj yapabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nalan dedi ki:

    Güzel bilgiler. İşime yaradı teşekkürler.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.