Koyu Yatak Odası Tasarımları

Koyu Yatak Odası Tasarımları

Uykusuzluk veya diğer uyku sorunları yaşıyor musunuz? Hiçbir şey işe yaramıyor mu? Belki yatak odanızın tasarımı iyi bir uyku için ideal değildir.

İyi bir gece uykusu sağlamak için yatak odalarımız kutsal alanlarımız olmalıdır. Ortamınız sakinlik, rahatlık ve rahatlama çağrıştırmalıdır. Yatak odanızı tasarlarken veya yeniden şekillendirirken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır. Karanlık yatak odalarının derin uykuya neden olduğu ve uykusuzluğun önlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Karanlık bir yatak odası neden daha iyi uyumanıza yardımcı oluyor?

İçindekiler

Koyu renkli yatak odaları rahatlamamıza ve gevşememize yardımcı olur. Parlak renkler bize enerji verebilir ve uykuya dalmamızı ve iyi uyumamamızı engelleyebilir. Yatak odanızda en az ışık ve uyarıcıya sahip olmak, sakin ve huzurlu bir gece geçirmenin en iyi yoludur.

Sirkadiyen döngü kendi iç saatimiz gibidir, ne zaman uyanma zamanı ve ne zaman uyku zamanı olduğunu söyler. Işığın sirkadiyen döngümüz üzerinde büyük bir etkisi vardır ve uykumuz üzerinde büyük etkileri olabilir.

“Işık vücuda uyanık olması gerektiğini bildirir. Öte yandan, karanlık uyku zamanının geldiğini gösterir. Genellikle uyku hormonu olarak adlandırılan melatonin, karanlık hormonu olarak da bilinir, çünkü üretimi karanlıkla çakışır. Beyniniz yatmadan birkaç saat önce melatonin salmaya başlar ve gecenin ortasında zirveye ulaşır. ”

Karanlık Bir Yatak Odası Tasarlamak için İpuçları

Gerçek bir uyku sağlamak için yatak odanız sizin kutsal alanınız olmalıdır. Mümkünse, gün boyunca yatak odanızda çalışmaktan kaçının. Yatak odanızı uyku ve dinlenme ile ilişkilendirdiğinizden emin olun.

Pencerelerinizi siyah perdeler veya gölgelerle örtün.
Dış ışığın engellendiğinden ve sizi uyandırmak ya da derin uykunuzu rahatsız etmek için içeri giremediğinden emin olun.

Mavi ışığı ve cihazları sınırlayın.
Akıllı telefonlarımızdan ve diğer cihazlarımızdan gelen mavi ışığın derin uykuya teşvik ettiği ve müdahale ettiği kanıtlanmıştır. Yayılan ışık, beyninizi gün ışığı olduğunu düşünerek kandırabilir ve bu nedenle sirkadiyen döngünüze karışabilir.

Bazı cihazlardan gelen mavi ışığı engellemek için kırmızı ışık filtreleri vardır. Akıllı telefonlar ve tabletler, mavi ışığın engellenmesine yardımcı olacak bir “gece modu” ile gelebilir.

Yatmadan önce bir e-okuyucu kullanırsanız, kırmızı filtre veya gece modu olduğundan emin olun.

Uykuya dalmadan 1 saat önce ışıkları kısın.
Yatak odanıza dimmer takmak faydalı bir yatırım olabilir. Uyumadan 1 saat önce ışıkları kademeli olarak karartmayı deneyin. Bu melatonini tetikleyecek ve sirkadiyen döngünüzün uyku zamanı geldiğine inanmasına yardımcı olacaktır.

Göz maskeleri
Göz maskeleri, diğer seçenekler mevcut olmadığında ışığın engellenmesine yardımcı olabilir.

Karanlık Yatak Odası Fikirleri


“Donanma ve gece yarısı mavisi, odun kömürü grileri, derin mühürler ve hatta siyah, bu da alanınızda çok fazla doğal ışık almazsanız çekilmesi en zor olanı. Ama yapılabilir. Sokaktaki kelime, bu eğilimin uyku için gerçekten yararlı olabileceğidir – ya kolayca sürüklenmenize ve / veya daha uzun süre uykuda kalmanıza yardımcı olur. Çünkü melatonin üretimi için karanlık veya ışık eksikliği anahtardır. ”

Karanlık bir yatak odası iyi bir gece uykusu için mükemmel bir kurulum olabilir. Koyu kırmızılar, zengin lacivert maviler, odun kömürü grileri, çikolata kahverengileri ve çarpıcı siyah tonları yatak odası tasarım şeması için mükemmel seçimlerdir. Evinizin geri kalanı canlı tonlarda veya yumuşak nötrlerde çalkalanıyorsa, koyu renk paleti etrafında tasarlanmış bir yatak odasına girmek rahatlatıcı olabilir. İlham almak için en sevdiğimiz yüksek tasarımlı karanlık odalarımızı bir araya getirdik. Karanlık tarafı kucaklamaya hazır olun.

Siyah yatak odaları modaya uygun hale geldi ve daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Mevcut yatak odanızı yeniden tasarlamak mı istiyorsunuz? İşte koyu veya siyah bir yatak odası için birkaç tasarım fikri.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.