Kuru Eller İçin Bakım Önerileri

Kuru Eller İçin Bakım Önerileri

Kuru Eller İçin Bakım Önerileri

El bakımı,  günümüzde her insanın dikkat etmesi ve özen göstermesi gereken konuların başında geliyor. Vücudumuzun en çok kullandığımız uzuvlarından bir tanesi olan ellerimizin bakımlı olması, doğrudan dış görünüşü etkilemektedir. Bu aşamada birçok kişinin şikayet ettiği sorunların başında el kuruluğu gelmektedir. Bazı insanlar nemli ellere sahipken, bazıları kuru ellerden dert yanmaktadır. Kuru ellere sahip olan kişilerin uygulayabileceği çeşitli bakım yöntemleri bulunmaktadır. Söz konusu yöntemleri uygulamanız durumunda kuruluk sorunundan kurtulabilir ve daha nemli ellere sahip olabilirsiniz.

Kuruyan ellerden kurtulmak istiyorsanız günlük yaşantınızda mutlaka el  kremi kullanmanız gerekmektedir. Cildinize uygun olacak bir krem seçerek gün boyu sık sık kullanmalısınız. Özellikle havalandırmanın çok olmadığı bir ortamda bulunuyorsanız kreminizi yanınızdan ayırmamanız önerilir. Ayrıca kullanmakta olduğunuz el sabununu seçerken de nemlendirici özelliğine sahip olan sabunları tercih edebilirsiniz. Doğal sabunlar kullanmanız cilt sağlığınızı doğrudan etkileyecek bir faktördür. Dolayısıyla kimyasal sabunlar yerine doğal sabunlar kullanmalısınız. Bunların yanı sıra bazı doğal maskeler hazırlayarak ellerinize uygulayabilirsiniz. Örneğin kil maskesi, kuru ellere sahip olan kişiler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Sirke, karbonat, limon ve zeytin yağı gibi ürünlerde el kuruluğuna çözüm bulmak amacıyla kullanılabilmektedir. Yaptığınız bütün uygulamalara ve hazırladığınız maskelere rağmen kuruluk sorunundan bir türlü kurtulamıyorsanız; bir cilt doktoruna görünmek ve önerilerine uymak doğru bir yaklaşım olacaktır. Şeker ve zeytin yağıyla yapacağınız karışım avuç içlerinizi ve ellerinizi yumuşacık yapacaktır.

1 yemek kaşığı şeker ve 1 yemek kaşığı zeytinyağını karıştır ve ellerinizi bu karışımla ovalamaya başlayın. 1 dakika boyunca ovaladıktan sonra ellerinizi ılık suyla durulayın. Ellerinizin pamuk gibi olduğunu göreceksiniz.

KURU-ELLER

KURU-ELLER

Evişleriniz ve günlük yapacaklarınız bittikten sonra ellerinizi güzelce yıkayıp, vazelinle masaj yapın. Sürdükten sonra hiçbir yerle temas etmemek adına uyumadan önce yaparsanız daha etkili olacaktır. Sabah yumuşacık ellerle uyanmak için bu yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

  • Her konuda olduğu gibi yumuşak eller için de sağlık beslenmek ve bol bol su içmek çok önemlidir.
  • Her gün ellerinizi iyi bir nemlendirici kremle nemlendirmeye özen gösterin. Özellikle yatmadan önce nemlendirmek ellerinizi yumuşatmada son derece etkili olacaktır.
  • Ev temizliğinde kullandığınız deterjanlar, temizleyiciler kimyasal yapılarından dolayı ellerinizi yıpratır. Bu nedenle temizlik yaparken eldiven takmak ellerinizi korumak adına iyi bir yöntemdir.
  • Ellerinizin kan dolaşımını hızlandırmak için ellerinize masaj yapabilirsiniz.
  • Ellerinizi yıkarken ılık su kullanmaya dikkat edin. Sıcak su ellerinizin nemi alarak kurumasına neden olur. Ayrıca gereğinden fazla suyla temas eden eller bir süre sonra kurumaya başlar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.