Lif Bakımından Zengin Besinler

Lif Bakımından Zengin Besinler

Lifli yiyecekler tüketildiği zaman insan vücuduna ve insan sağlına en fazla fayda sağlayan beslinlerdir. Lifli yiyecekler , kolesterollü engeller , yüksek olan kan şekerini düşürmeye yardımcıdır , oluşacak kolon kanserine karşı etkilidir.

Vücudumuza gerekli olan lifi alabilmek için eczane yada sağlık kurumlarından vitamin hapları gibi alıp kullanamayız ama ilaç olarak satışı olmasada pazarlarda ve manavlarda satılan meyve ve sebzenin içerisinde lif bulunmaktadır.

Ülkemizde tüketildiği zaman besinlerin sağlıklı olacağını bilmeyen bir çok kişi insanın günlük ihtiyacını karşılamayacak kadar az lifli besinler tüketmekte. Yapılan araştırmaya göre günümüz şartlarında sağlıklı bir insanın tüketmesi gereken lif miktarı yirmi beş gramdır. Diğer bir araştırmaya görede ülkemizde insanların tükettiği lif oranını ise ortalama on beş gramdır.

Fasulye

Fasulye , yapısında bulundurduğu demir , protein ve potasyum sayesinde tüketildiği zaman insan sağlına çok faydalı olmaktadır. Bunun yanı sıra lif bakımından da çok zengin olan kuru fasulye Türk kültüründe fasulyenin yeri çok önemlidir. Günlük olarak tüketilmesi gereken lif miktarını fasulye gayet iyi karşılamaktadır.

Bulgur

Yapılan araştırmalara göre beyaz pirinç yerine bulgurdan yapılan pilavların tüketilmesi araştırma sonucunda uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Pirinç insana kilo aldırırken , bulgur insana kilo aldırmaz ve lif bakımından zengin besinlerden birisidir.

Armut ve Elma

Meyveler kabuklu ve taze iken tüketildiği zaman tam bir lif deposu. Elmanın içerisinde bulundurduğu 4,5 gram lif ile armudun içerisinde bulundurduğu 5 gram lif ile ara öğünlerde tüketerek günlük lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.