Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj Bazı Nedir?

Makyaj yapan kadınlar bu işlem içerisinde farklı farklı materyalleri kullanarak daha güzel bir görüntüye sahip olmaya dayalı bir faaliyet içerisinde yer alacaklardır. Makyaj içerisinde kullanılan ögeler genel olarak cilt içerisinde bulunan kusurları kapatıcı bir düzeyde varlık göstermekte olup; kadınların daha pürüzsüz bir görüntüye ulaşmaları konusunda da elverişli bir konumda yer almaktadır.

Makyaja başlamadan önce cilde uygulanan, makyajın daha uzun süre kalıcı olmasını, cildin canlı veya mat görünmesini sağlayan likit makyaj ürünlerine makyaj bazı deniyor. Makyaj bazı, makyajın ilk adımında uygulanıyor ve fondöten ile cildimiz arasında bir bariyer görevi görüyor.

Makyaj yaparken önemli olan malzemelerden bir tanesi de makyaj bazı olarak değerlendirilmektedir. Doğal bir cilt elde etmek için önemli bir konumda yer alan makyaj bazı aynı zamanda iyi bir kapatıcı ile iyi bir nemlendirici özelliğini de bünyesinde barındırmaktadır. Koruyucu bir özelliğe de sahip olması ile bilinen makyaj bazı koruyucu bir bariyer olarak da adlandırılmakta olup; farklı cilt yapılarına göre değişkenlik gösteren malzemeler arasında da yer almaktadır.

Makyaj bazının yerine kullanacağın alternatifler

Makyaj bazı kadar çok işlevli olmayabilir, bu konuda en başında netleşelim. Makyaj bazı yerine cilt bakımı serumlarından veya günlük kullandığın nemlendiricilerinden yardım alabilirsin. Makyaja başlamadan önce nemlendiricini veya serumunu uygula ve emilmesini bekle. Daha sonra fondöten veya BB krem adımına geçebilirsin.

Makyajdan önce nemlendirici uygulamak cildinin gün boyu canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur ama fondötenin kalıcılığını artırmaz. Makyaj bazı kullanamadığın günlerde fondötenini transparan pudra ile sabitlemeni öneriyoruz. Makyajın son aşamasında ise makyaj sabitleme spreyleri sıkarak makyajının gün boyu kusursuz görünmesini sağlayabilirsin.

makyaj-bazı-nedir

              makyaj-bazı-nedir

Primer olarak da bilinen makyaj bazı aynı zamanda da antioksidan özelliği ile kullanımda olmakla beraber; cildin makyaja bağlı olarak yaşlanmasını ve kırışmasını da önleyen malzemeler arasında da varlık göstermektedir. Cildi daha çok yenileyebilecek özelliklere sahip olması ile bilinen makyaj bazı; bu konumda da fazlasıyla tavsiye edilen ürünler arasında da başı çekmektedir.  Kuru ve yağlı ciltlere göre dizayn edilen bu tür makyaj bazları farklı kozmetik firmaları tarafından ortaya konulan ürünler olarak ifade edilmekte olup; kaliteli olan versiyonları da sürekli olarak tavsiye edilmektedir. Evde makyaj bazı yapımı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

MAKYAJ BAZINA EK OLARAK NE KULLANILABİLİR? 

Makyaj bazı yerine kullanılabilecek ve zararı makyaj bazından daha az olan bir kimyasal bulunmaktadır. Özellikle erkeklerin düzenli bir şekilde kullandığı bu kimyasal makyaj bazına oranla cilde daha az zarar vermektedir.Tıraş sonrası erkeklerin cildi tahrişten korumak amacı ile yüzlerine sürdükleri tıraş losyonları makyaj bazı görevini görebilmektedir. Her ne kadar profesyonel olmasa da cilde daha az zarar verir ve çok az kişi aradaki farkı anlayabilir. Bu nedenle makyaj bazı kullanmak isteyip zararlarından korkan kişiler tıraş losyonu sayesinde mükemmel makyajlar yapabilmektedir.

Makyaj bazı ile tıraş losyonunun kullanımı aynıdır. Cilde sürülür ve daha sonrasında cilde tamamen yedirildikten sonra üzerine makyaj uygulanır. Hem gözenekleri tıkamaz hem de ciltten silinmesi kolaydır. Bu yöntemi herkes uygulayabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.