Makyaj Malzemelerinin Ömrü Ne Kadardır ?

Makyaj Malzemelerinin Ömrü Ne Kadardır ?

Kadınların en büyük hobilerinden biri de şüphesiz makyaj yapmaktır.

Fakat kadınların çok beğenerek aldıkları ürünler, doğru saklanmadığı koşullarda çabuk bozulabilirler. Bu yüzden makyaj malzemelerinin de bir ömrü vardır dersek yanlış olmaz.

Şimdi de tek tek makyaj malzemelerini inceleyelim. Fondötenden başlamak gerekirse neredeyse tüm kadınların vazgeçilmezlerinden biridir diyebiliriz. Genelde küçük tüp şeklinde satılırlar.

Ne kadar kaliteli olursa olsunlar raf ömrü maksimum 1.5 yıldır.

Kapağı açıldıktan sonra ise maksimum 6 ay kullanabilirsiniz.

Kıvamı yoğunlaşıp, koyulaşan, pütürcükler oluşan ya da rengi değişen fondötenlerinizi kesinlikle kullanmamalısınız. Ayrıca fondöteninizi nemli, fazla ışıklı ve sıcak ortamlarda da tutmamalısınız. Gelelim pudralara.. Pudraların bozulduğu biraz zor anlaşılsa da genelde renk vermez ve sertleşir diyebiliriz. Pudranın raf ömrü 2 yıldır fakat açıldıktan sonra yine fondöten gibi 6 aydır.

makyaj-malzemesi-omru-make-up

makyaj-malzemesi-omru-make-up

Allıkların kullanım ömrü de 12 ile 18 ay arasında değişmektedir. Bozulan allıklar kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü ciltte kırmızı lekeler bırakabilir. Rimellerin de kapağı açılmadan 2 yıl, kapak açıldıktan sonra ise 6 ay ömürleri vardır. Fakat çoğu rimel ilk 2 ayda kurumaya başlar.

Bu, rimelin yapısından kaynaklansa da hint ya da badem yağı damlatarak rimellerinizin ömrünü uzatabilirsiniz. Rujların da bozulduğu kolay kolay anlaşılmaz.

Parlak rujlar, açılmadığı sürece 2.5 yıl saklanabilir, açıldıktan sonra da 6 ay içinde tüketilmelidir. Pastel ve mat renkteki rujlar ise 3 yıl boyunca saklanabilir.

Açtıktan sonra da 1 yıl süreyle kullanabilirsiniz. Günlük hayatta en çok kullanılan makyaj malzemelerinin başında gelen eyelinerların kullanım ömrü ise 3 ile 6 arasında değişkenlik gösterir. Göz farları, genelde hemen bitmeyen makyaj malzemeleri arasındadır.

Fakat unutmayın ki makyaj malzemelerinin son kullanma tarihi raf  ömrü 3 yıl, açıldıktan sonraki kullanım ömrü ise en fazla 1 yıldır. Göz kalemlerinin maksimum kullanım süresi de 2 yıldır.

Bozulmuş göz kalemleri, gözlerde ciddi sorunlara sebep olacağından kalemleri kesinlikle uzun süre bekletmeyin. Son olarak ojelerden bahsetmek gerekirse de ojeleri açılmamış haliyle 1 yıl, açıldıktan sonra da 8-9 ay saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.