Öksürük anında nasıl kesilir? Evde öksürük için ne yapmalı? Gece tutan öksürüğe ne iyi gelir?

Çeşitli hastalıkların belirtileri arasında yer alan öksürük yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların başında gelir. Kuru ya da balgamlı olan …

Öksürük anında nasıl kesilir? Evde öksürük için ne yapmalı? Gece tutan öksürüğe ne iyi gelir?

Çeşitli hastalıkların belirtileri arasında yer alan öksürük yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıkların başında gelir. Kuru ya da balgamlı olan öksürük nefes problemlerini beraberinde getirir. Bazı hastalarda gece uyku da bile aninden başlayabilir. Evde doğal yollarla bu sağlık sorununu giderebilirsiniz. Öksürük anında nasıl kesilir? Evde öksürük için ne yapmalı? Gece tutan öksürüğe ne iyi gelir?

Öksürük, savunma mekanizmasında görülen çeşitli sağlık sorunlarından dolayı refleks olarak vücudun harekete geçirdiği semptomların başında gelir. Özellikle boğaz enfeksiyonları sırasında yaşanır. Sürekliliği devam ettikçe boğazlarda şişme meydana gelir. Boğazlardaki mukozlarda azalan ne ya da tam tersi artan nem öksürüğün şiddetini değiştirir. Erken tedavi edilmediğinde uzun süre devam eden rahatsızlıklardan biri haline gelir. Bu da kalıcı hale geldiğinde tedavi edilmesi neredeyse zorlaşır. Semptomatik olarak vücudun alışkanlık haline getirdiği reflexlerden biri olur. Öksürük yaşa ve cinsiyet ayır eden bir rahatsızlık değildir. Ancak sigara tüketen kişilerde daha sık görülür. Akciğer hasarından dolayı görünür.

öksürük anında kesmek için bol bol su içiniz

ÖSKÜRÜN ANINDA NASIL KESİLİR?

  • Düzenli su tüketimi boğazlardaki mukozların nem oranını dengeler. Ancak su tüketirken oturmakta fayda var. Ayakta tüketildiğinde soluk borusunda çarpıttığı an yeniden boğazların tahrişine neden olabilir. 
     
  • Limonlu ılık su boğazdaki enfeksiyon oranını düşürerek boğazın daha rahat olmasını sağlar. Ayrıca limonlu su kaynarken solunan hava da boğaz yollarını rahatlatır. Öksürüğün devamlılığının nedeni bölgenin tahriş olmasıyla alakalıdır. Tahribatı azaltmak için antibakteriyel bakımından güçlü limon etkilidir.
     
  • Sadece bir şeyler tüketerek değil aynı zamanda boğaz bölgesine sürülen at kestanesi kremi ya da nane çay ağacı yağı karışımı da boğaz bölgesindeki ter bezlerini hareketlendirerek gözeneklerin açıklamasını sağlar. Bu da öksürüğün azalmasını sağlar. Boğazı yumuşatır.

EVDE ÖKSÜRÜK İÇİN NE YAPILMALI?

Sık sık öksürük sorunu yaşayan bir kişinin evinde mutlaka kestane balı bulunmasında fayda var. Ancak kestane alerjisi olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Kestane balı kuru öksürüğü özellikle anında kesiyor. Kaynamış bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı kestane balı ekleyip karıştırınız. Dilerseniz içerisine çay kaşığının ucuyla biraz karabiberde ekleyip karıştırın. Karışımı 5 dakika beklettikten sonra yudum yudum içiniz. 

evde öksürüğü bitiren doğal karışım

GECE TUTAN ÖKSÜRÜĞE NE İYİ GELİR?

Uykuları kabusa çeviren gece tutan öksürük için önce olduğunuz yerden doğrulup bir cam ya da balkona çıkın. Derin derin nefes almaya çalışın. Daha sonra yudum yudum su içerek boğazınızı sakinleştirin. Çünkü aniden başlayan öksürük kişinin sinir bozukluğuna yol açarak ilerler. Bu da kan akışını hızlandırarak kalp ritimini bozar. Kişi hem öksürüp hem kalp atışını kontrol edemez. Bu yüzden derin derin nefes almak ilk kuraldır. Daha sonra bir tencereye su koyup içine nane, çay ağacı yağı ve tuz koyup kaynatın. Kaynayan buharı sadece burun değil ağız yoluyla da nefes alın. Ağız içinden sinüslere daha sonra boğaz ve akciğere kadar olan kısmın rahatlamasını sağlar. Tekrar uyumadan önce göğsünüze at kestanesi kremi sürüp üzerine ılık bir havlu koyun. Ayrıca odanızda sürekli olarak tuz lambası ya da hava temizleyicisi bulundurmayı da unutmayın. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.